سرطان معده در گربه ها "ترجمه"
سرطان معده قاتل خاموش گربه هاست زیرا اغلب علائم ان بسیار عمومی است و تشخیص ان بسیار سخت می باشد.با فراگیری علائم این بیماری,شما می توانید جان گربه بیمار خود را در یک روز نجات دهید.علائم سرطان معده در گربه ها:

با توجه به گفته مسئولین مرکز سرطان پت,علائم شایع سرطان معده در گربه ها عبارتند از:

*بی حالی
*کاهش وزن
*استفراغ,که گاهی ممکن است همراه با خون باشد


_علایم دیگر:

به علاوه,علائم دیگری که ممکن است در طول بیماری بروز دهند عبارتند از:

*کم شدن اب بدن

*کم خونی(به دلیل از دست دادن خون)

*سیاه شدن مدفوع(به دلیل هضم خون)

*کم اشتهایی/از دست دادن علاقه خود برای خوردن غذا

*نشان دادن عکس العمل های عجیب هنگام لمس کردن حیوان/درد اطراف ناحیه شکم

*برامدگی ها(تومور) که با دست زدن به شکم قابل تشخیص هستند. 
سرطان معده در گربه ها "ترجمه"


تشخیص سرطان معده:


تشخیص سرطان ممکن است با راه های مختلفی انجام شود.ابتدا برای دامپزشک توضیح دهید گربه چه علائمی از خود نشان می دهد.سپس یک معاینه فیزیکی توسط دامپزشک انجام می شود.ممکن است سونو گرافی یا رادیو گرافی شکم برای تشخیص تومور ها در بدن انجام شوند. اما برای تائید وجود تومور (سرطان) به بررسی دقیق تر و ازمایشات بیشتری نیاز است.


*روش gastroscopy :

روش دیگری که gastroscopy نامیده می شود به این صورت است که حیوان را تحت بیهوشی قرار می دهند و اندسکوپ را از معده عبور می دهند تا ار سلول های مشکوک و عوامل غیر طبیعی در معده نمونه برداری کند.
بعد از تشخیص,بهترین راه برای درمان جراحی است زیرا با جراحی ,به راحتی می توان تومور های بدخیم را از بدن حیوان خارج نمود.


 
سرطان معده در گربه ها "ترجمه"


انواع سرطان معده:


سرطان معده بیماری مرموزی است که علائم ان به ندرت قابل توجه خواهند بود.نشانه های این بیماری زمانی به وضوح دیده می شوند که گربه از پا در امده و نیاز به جراحی فوری دارد.از انجایی که گربه نیز سعی می کند بیماری خود را پنهان کند,تشخیص بسیار سخت تر خواهد شد.اما خوشبختانه این نوع سرطان نسبت به سرطان های دیگر در گربه ها کمتر دیده می شود.

سرطان معده انواع مختلفی دارد که بعضی از انان بیشتر از دیگری ممکن است به وجود بیاید.نگاهی دقیق تر به انواع سرطان معده می اندازیم:


*Adenocarcinoma "آدنوکارسینوم": این شکل از سرطان معده در بافت های غده ای شروع شده و به اندام هایی مانند معده,روده بزرگ و کوچک راه پیدا می کند و در ان اندام ها به صورت تومور سرطانی,ظاهر می شوند.


* Lymphoma "لنفوم": این نوع سرطان زمانی رخ می دهد که سرطان به غدد لنفاوی گسترش (متاستاز,این کلمه به معنای گسترش سلول های سرطانی و مهاجرت ان ها از جای اولیه خود به نقاط دیگر بدن است.) یابد.


*تومور ماست سل: ماست سل ها سلول های بزرگ و مهمی هستند که به طور طبیعی در دستگاه گوارشی یافت می شوند.این سلول ها نقش اصلی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارند اما گاهی ممکن است این سلول ها بدخیم شوند و به بدن گربه اسیب برسانند.بد خیم شدن ماست سل ها باعث تولید مقدار زیادی مواد شیمیایی می شود که باعث بیماری هایی مانند سرطان یا زخم معده می شود._________________

ادامه دارد...

منبع:lovetoknow
مترجم:Tara