پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

اخلاق زيست محيطي (قسمت اول)

نويسنده در اين مقاله با اشاره به تاكيد اسلام بر حفظ محيط زيست و به روايات اهل بيت در ارتباط با برخورد با طبيعت و حيوانات مي‌پردازد.
نويسنده در اين مقاله با اشاره به تاكيد اسلام بر حفظ محيط زيست و به روايات اهل بيت در ارتباط با برخورد با طبيعت و حيوانات مي‌پردازد.

مقدمه
چشم‌هاي جهانيان به ما دوخته شده است؛ آنان مي‏خواهند اسلام را از رفتار ما بشناسند. اين رفتار و كردار ماست كه مي‏تواند اسلام واقعي را به جهانيان بنماياند. نگاهي گذرا به آيات قرآن و زندگي معصومان روشن مي‏سازد كه عدالت در رفتار و كردار از مهم‏ترين فضايل اخلاقي است؛ اما عدالت نه فقط در ميان انسانها، بلكه در برخورد با نعمتهاي الهي و ديگر موجودات كه چون ما حيات دارند و شايد گاه در تصديق و تكريم مقام ربوبيّت از ما پيش‏تر باشند نيز مطرح است. اينكه با دست يافتن به تكنيك و فن‏آوري، با حيوانات و گياهان با بدي و بي‏توجهي رفتار كنيم خلاف عدالت است.
امروزه با اينكه دستگاههاي توليدي و ماشيني گسترده شده و همه چيز را تحت‏الشعاع قرار داده، دامداري و كشاورزي مهم‏ترين بخش از زندگي انسان را تشكيل مي‏دهد. نياز به اين دو تا آن پايه مهم است كه گاه كشورهاي قدرتمندي همچون روسيه براي رفع نيازمندي خود ناچار مي‏شوند با دادن امتيازهاي سياسي، به سوي كشورهاي قطب مخالف، دست نياز دراز كنند.
از اين رو در اسلام و تعليمات حيات‏آفرين آن، دامداري و كشاورزي اهميت بسياري يافته است. اسلام، مسلمانان را به اين دو تشويق نموده كه به عنوان نمونه، سخني چند را يادآور مي‏شويم:(1)
«پيامبر اكرم ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ به يكي از بستگانش فرمود: چرا در خانه‏ات بركت نمي‏آوري. عرض كرد: منظورتان از بركت چيست؟ فرمود: گوسفند شيرده! سپس اضافه فرمود: هر كس در خانه خود گوسفند شيرده يا گاو ماده داشته باشد، سر تا پا بركت است.»(2)
«از پيامبر نقل شده كه درباره اهميت گوسفند فرمود: گوسفند سرمايه بسيار خوبي است.»(3)
در تفسير نور الثقلين ذيل آيات مورد بحث از امام اميرالمؤمنان علي ـ عليه‏السلام ـ مي‏خوانيم:
«بهترين چيزي كه انسان در خانه براي خانواده خود تهيه مي‏كند گوسفند است، هر كس در منزل خود گوسفندي داشته باشد، در هر روز فرشتگان خدا دو بار او را تقديس مي‏كنند.»
ممكن است شرايط تربيت كردن گوسفند در خانه براي بسياري فراهم نباشد، ولي هدف اصلي اين است كه به تعداد خانواده‏ها توليد و تربيت گوسفند به طور مستمر انجام گيرد. در اهميت زراعت نيز همين بس كه اميرمؤمنان علي ـ عليه‏السلام ـ مي‏فرمايد:
«من وجد ماءً و تراباً ثم افتقر فابعده اللّه.»(4)
«هر كس آب و خاكي داشته باشد و با اين حال فقير باشد، خدا او را از رحمت خويش دور كند.»
بديهي است اين گفتار بزرگ، همان گونه كه درباره يك فرد صادق است درباره يك ملت نيز صدق مي‏كند؛ مردمي كه آب و خاك به قدر كافي دارند و امّا باز هم به ديگران نيازمندند، مسلم است كه از رحمت الهي به دورند!
نگاهي گذرا به آيات قرآن و زندگي معصومان روشن مي‏سازد كه عدالت
در رفتار و كردار از مهم‏ترين فضايل اخلاقي است.
از پيامبر ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ نقل شده است كه فرمود:
«عليكم بالغنم و الحرث فانهما يروحان بخير و يغدوان بخير.»(5)
«بر شما باد كه به تربيت گوسفند و كشاورزي بپردازيد كه در رفت و آمد هر دو (آغاز و انجامشان) خير و بركت است.»
از امام صادق ـ عليه‏السلام ـ نقل شده كه فرمود:
«ما في الاعمال شي‏ء احب الي اللّه من الزراعة.»(6)
«هيچ عملي نزد خدا از زراعت محبوب‏تر نيست.»
همچنين در حديثي از امام صادق ـ عليه‏السلام ـ مي‏خوانيم:
«الزارعون كنوز الانام يزرعون طيباً اخرجه اللّه عز و جل و هم يوم القيامة احسن الناس مقاماً و اقربهم منزلة يدعون المباركين.»(7)
«كشاورزان گنجهاي مردم‏اند، غذاي پاكيزه را كه خداوند ارزاني داشته زراعت مي‏كنند و آنها در روز قيامت برترين مقام را دارند و به خدا نزديك‏ترند و آنها را به نام "مباركها" صدا مي‏زنند.»
وقتي امامان معصوم تا اين حد از كشاورزي و دامداري سخن مي‏گويند، چگونه ما به خود اجازه مي‏دهيم كه اين چنين با طبيعت رفتار كنيم؟ شاخه‏اي را بشكنيم و درختي را ريشه‏كن كنيم؛ يا وقتي حيواني را مي‏بينيم، با نهايت بي‏رحمي با آن رفتار مي‏كنيم. ما سرمشقي بهتر از پيامبران و امامان معصوم نداريم و بايد از آنان درس بگيريم. آيا نمي‏دانيم كه آن بزرگواران چگونه با اين طبيعت زيبا كه به بيان قرآن هر دم در حال حمد و ثناي پروردگار است، رفتار مي‏كردند؟
* * *
بحثهاي خود را درباره نمودهاي اخلاق زيست محيطي، در ضمن چند فصل به شما خوانندگان ارجمند تقديم مي‏داريم.
فصل اول: اخلاق زيست محيطي در قرآن كريم
سليمان در وادي مورچگان
پرواضح است كه سخن به ميان آوردن از اين داستان، نشان از اهميت موضوع براي پروردگار عالميان دارد. خداوند در آيه 18 سوره نمل مي‏فرمايد:
«حتي اذا اتوا علي واد النمل قالت نملة يا ايها النمل ادخلو مساكنكم لا يحطمنّكم سليمان و جنوده و هم لا يشعرون»
«تا به سرزمين مورچگان رسيدند، مورچه‏اي گفت: اي مورچگان! به لانه‏هاي خود برويد تا سليمان و لشكرش شما را پايمال نكنند در حالي كه نمي‏فهمند!»
سليمان با آن لشكر عظيم حركت كرد تا به سرزمين مورچگان رسيد. مورچه‏اي از مورچگان، همنوعان خود را مخاطب قرار داد و آنها را از خطر احتمالي آگاه ساخت.
از عبارت «در حالي كه نمي‏فهمند» برداشت مي‏شود كه عدالت سليمان حتي بر مورچگان ظاهر و آشكار بود؛ چرا كه مفهومش اين است كه اگر آنها متوجه باشند، حتي مورچه ضعيفي را پايمال نمي‏كنند و اگر پايمال كنند، بر اثر عدم توجه آنهاست. در آيه بعد چنين آمده است:
«فتبسم ضاحكاً من قولها وقال رب اوزعني ان اشكر نعمتك التي انعمت عليَّ و علي والديَّ و ان اعمل صالحاً ترضه و ادخلني برحمتك في عبادك الصالحين»
«(سليمان) از سخن او تبسمي كرد و خنديد و گفت: پروردگارا! شكر نعمتهايي را كه بر من و پدر و مادرم ارزاني داشته‏اي به من الهام فرما و توفيق مرحمت كن تا عمل صالحي كه موجب رضاي تو گردد، انجام دهم و مرا در زمره بندگان صالحت داخل نما.»
در اينكه چه چيز سبب خنده سليمان شد، مفسران سخنان گوناگوني دارند؛ اما برخي گفته‏اند اين خنده شادي بود؛ چرا كه سليمان متوجه شد حتي مورچگان به عدالت او و لشكريانش اعتراف دارند و تقواي آنها را مي‏پذيرند. برخي ديگر گفته‏اند كه سليمان از آن شاد شد كه با آن همه حشمت و مكنت و قدرت، موري زير پاي لشكريان او آزرده نمي‏شود.
آنچه شايان توجه است آن كه سليمان با داشتن آن قدرت و حكومت بي‏نظير، از خدا مي‏خواهد تا به وي توفيق دهد هميشه عمل صالح انجام داده و در زمره بندگان شايسته باشد. روشن است كه هدف نهايي سليمان قدرت نيست. او همه اينها را مقدمه‏اي براي جلب خشنودي و رضاي خدا مي‏داند.(8)
داستان هدهد و ملكه سبا
در سوره نمل، در ادامه داستان سليمان آمده است:
«و تفقَّد الطير فقال مالي لا اري الهد الهد ام كان من الغائبين لاَُعَذِّبَنَّهُ عذاباً شديداً و لا ذبحنَّه او لياتيني بسلطانٍ مبينٍ»(9)
«(سليمان) در جست و جوي پرنده (هدهد) برآمد و گفت: چرا هدهد را نمي‏بينم يا اينكه او از غائبان است؟ من او را قطعاً كيفر شديدي خواهم كرد يا او را ذبح مي‏كنم يا دليل روشني براي من بياورد.»
اينكه سليمان هدهد را نديد و در جست و جوي او برآمد، به وضوح بيانگر اين حقيقت است كه وي به دقت، مراقب اوضاع حكومت خود بود و حتي غيبت يك مرغ از چشم او پنهان نمي‏ماند! اينكه سليمان ابتدا گفت: «من او را نمي‏بينم» و سپس افزود «يا اينكه او از غائبان است» ممكن است اشاره به اين باشد كه او بدون عذر موجهي حضور نداشته يا با عذر موجهي غيبت كرده است.
سليمان براي اينكه حكم غيابي نكرده باشد و در ضمن غيبت هدهد بر ديگر پرندگان ـ و بلكه مأموران حكومت ـ اثر منفي نگذارد افزود: من او را قطعاً كيفر شديدي خواهم داد، يا او را ذبح مي‏كنم؛ مگر اينكه براي غيبتش دليل روشني بياورد. منظور از «سلطان» در اينجا دليلي است كه مايه تسلط انسان بر اثبات مقصودش شود و تأكيد آن به وسيله «مبين» براي اين است كه اين پرنده متخلّف «حتماً» بايد دليل روشني براي تخلف خود اقامه كند.
در حقيقت سليمان بي‏آنكه عجله‏اي در كار داوري به خرج داده باشد، در صورت ثبوت تخلف، تهديد لازم را انجام داد و حتي براي تهديد خود دو مرحله قائل شد كه متناسب با مقدار گناه بوده است. او با اين كار خود نشان داد كه حتي در برابر پرنده ضعيفي، تسليم دليل و منطق است و هرگز بر قدرت و توانايي خود تكيه نمي‏كند.
سليمان با داشتن آن قدرت و حكومت بي‏نظير، از خدا مي‏خواهد تا به وي توفيق دهد هميشه عمل صالح انجام داده و در زمره بندگان شايسته باشد.
نكته جالب آنكه سليمان به حدي به لشكريان خود و حتي پرندگاني كه مطيع فرمان او بودند آزادي و امنيت و جسارت داده بود كه هدهد بدون ترس و با صراحت به او مي‏گويد: «من به چيزي آگاهي يافتم كه تو از آن آگاه نيستي.» برخورد او با سليمان همچون برخورد درباريان چاپلوس با سلاطين جبار كه براي بيان يك واقعيت، نخست مدتي تملق مي‏گويند، نبود. اينها همه آثار ديانت و عدالت و خداترس بودن سليمان است.(10)
سليمان حكيمي بود كه در عين قدرت جز با منطق سخن نمي‏گفت و حتي در گفت و گو با پرنده‏اي همچون هدهد، حق و عدالت را زير پا نمي‏نهاد.
فصل دوم: اخلاق زيست محيطي در نهج‏البلاغه
وصيت امام علي ـ عليه‏السلام ـ در بازگشت از صفين
علي ـ عليه‏السلام ـ در نهج‏البلاغه با مهرباني و زيبايي بسيار درباره گياهان سخن گفته است. امام در بازگشت از جنگ صفين اين چنين وصيت مي‏كند:
«اين دستوري است كه بنده خدا علي بن ابي‏طالب، اميرمؤمنان، نسبت به اموال شخصي خود، براي خشنودي خدا داده است، تا خداوند با آن به بهشتش درآورد، و آسوده‏اش گرداند. همانا سرپرستي اين اموال بر عهده فرزندم حسن بن علي است؛ آن گونه كه رواست از آن مصرف نمايد و از آن انفاق كند، اگر براي حسن حادثه‏اي رخ داد و حسين زنده بود، سرپرستي آن را پس از برادرش بر عهده گيرد و كار او را تداوم بخشد. پسران فاطمه از اين اموال به همان مقدار سهم دارند كه ديگر پسران علي خواهند داشت؛ من سرپرستي اموالم را به پسران فاطمه واگذاردم، تا خشنودي خدا و نزديك شدن به رسول الله ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ و بزرگداشت حرمت او و احترام پيوند خويشاوندي پيامبر را فراهم آورم. و با كسي كه اين اموال در دست اوست شرط مي‏كنم كه اصل مال را حفظ كرده تنها از ميوه و درآمدش بخورند و انفاق كنند و هرگز نهالهاي درخت خرما را نفروشند تا همه اين سرزمين يكپارچه به گونه‏اي زير درختان خرما قرار گيرد كه راه يافتن در آن دشوار باشد.»(11)
اين گونه وصيت، آن هم به فرزنداني همچون حسن و حسين ـ عليهما السلام ـ نمايانگر اهميت برخورد نيك با درختان، به ويژه درخت نخل و حفظ آنهاست.
فرمان امام به مأموران جمع‏آوري ماليات
امام علي ـ عليه‏السلام ـ در نامه‏اي ضمن آموزش اخلاق اجتماعي به كارگزاران اقتصادي، چگونگي رفتار با حيوانات را نيز متذكر مي‏شود:
«با ترس از خدايي كه يكتاست و همتايي ندارد حركت كن. در سر راه، هيچ مسلماني را نترسان يا با زور از زميني نگذر و افزون‏تر از حقوق الهي از او مگير ... آنگاه كه داخل شدي مانند اشخاص سلطه‏گر و سخت‏گير رفتار نكن، حيواني را رَم مده و هراسان مكن و دامدار را مرنجان ... .»
امام در بخش دوم همين نامه به حمايت از حقوق حيوانات مي‏پردازد و چنين اضافه مي‏كند: «در رساندن حيوانات [مورد ماليات] آنها را به دست چوپاني كه خيرخواه و مهربان، امين و حافظ، كه نه سختگير باشد و نه ستمكار، نه تند براند و نه حيوانات را خسته كند، بسپار. سپس آنچه از بيت‏المال جمع‏آوري شد براي ما بفرست، تا در نيازهايي كه خدا اجازه فرموده مصرف كنيم. هرگاه حيوانات را به دست فردي امين سپردي، به او سفارش كن تا بين شتر و نوزادش جدايي نيفكند و شير آن را ندوشد تا به بچه‏اش زياني وارد نشود. در سوار شدن بر شتران عدالت را رعايت كند و مراعات حال شتر خسته يا زخمي را كه سواري دادن براي او سخت است بنمايد. آنها را در سر راه به درون آب ببرد و از جاده‏هايي كه دو طرف آن علف‏زار است به جاده بي‏علف نكشاند و هر چند گاه شتران را مهلت دهد تا استراحت كنند و هرگاه به آب و علف‏زار رسيد فرصت دهد تا علف بخورند و آب بنوشند، تا آنگاه كه به اذن خدا بر ما وارد شوند، فربه و سرحال، نه خسته و كوفته، كه آنها را براساس رهنمود قرآن و سنت پيامبر ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ تقسيم نماييم. عمل به دستورهاي ياد شده مايه بزرگي پاداش و نيز هدايت تو خواهد شد. ان شاء الله.»(12)
فصل سوم: اخلاق زيست محيطي در روايات
چند روايت درباره نگهداري از درختان
ما انسانها اگر بدانيم كه واقعاً وجود درختان چه ثمراتي براي ما دارد، هيچ گاه به آنها آسيب نمي‏رسانيم، تا چه رسد كه آنها را از بين ببريم. وجود درخت ـ حتي اگر ميوه هم نداشته باشد ـ فوايد بسياري دارد. از آن جمله:
1ـ سبزي درخت باعث افزايش نور چشم مي‏شود؛
2ـ سبزي درخت باعث طراوت و شادابي روح مي‏شود؛
3ـ اكسيژن فراوان در هوا منتشر مي‏كند و باعث تصفيه هوا و كم شدن آلودگي مي‏شود؛
4ـ از فرسايش بيش از حد خاك جلوگيري مي‏كند.
در اين باره به چند روايت توجه كنيد.
امام صادق ـ عليه‏السلام ـ مي‏فرمايد:«درختان ميوه را قطع نكنيد كه خداوند بر سر شما عذاب سختي فرو مي‏ريزد.»(13)
نيز شخصي از امام صادق ـ عليه‏السلام ـ مي‏پرسد: آيا قطع درخت اشكال دارد يا نه؟ امام مي‏فرمايد: نه اشكالي ندارد. مي‏پرسد: قطع درخت سدر چه؟ مي‏فرمايد: اشكالي ندارد، قطع درخت سدر در بيابان مكروه است، چون اين درخت در صحرا كمياب است، اما در اينجا [كه درخت سدر فراوان است [كراهتي ندارد.(14)
در فضيلت درختكاري
در سخنان معصومان ـ عليهم‏السلام ـ فضايل زيادي درباره درختكاري و پرورش گل و گياه نقل شده است كه بخشي از آنها را از نظر مي‏گذرانيم.
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: اگر قيامت فرا رسد و در دست يكي از شما نهالي باشد، چنانچه بتواند آن نهال را بكارد، اين كار را بكند.»(15)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: هيچ كسي نيست كه درختي بنشاند، مگر اينكه خداوند به اندازه ميوه‏اي كه آن درخت مي‏دهد، براي او اجر بنويسد.»(16)
«رسول خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ چنين فرمود: مسلماني نيست كه بذري بيفشاند يا نهالي بنشاند و از حاصل آن بذر و نهال پرنده‏اي يا انساني يا چرنده‏اي بخورد، مگر آنكه براي او صدقه محسوب شود.»(17)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: هر كه درختي بنشاند و در راه نگهداري و رسيدگي به آن صبر كند تا ميوه دهد، در قبال هر ميوه‏اي كه از آن بخورند براي او يك صدقه نزد خدا منظور مي‏شود.»(18)
«امام باقر ـ عليه‏السلام ـ به نقل از پدرش مي‏فرمود: بهترين كارها كشاورزي است؛ آن را مي‏كاري و نيكوكار و بدكار از آن مي‏خورند. نيكوكار مي‏خورد و برايت از خدا آمرزش مي‏طلبد و بدكار مي‏خورد و آنچه خورده او را لعن و نفرين مي‏كند و چرندگان و پرندگان نيز از آن بهره‏مند مي‏شوند.»(19)
«امام باقر ـ عليه‏السلام ـ به نقل از اميرالمؤمنين ـ عليه‏السلام ـ مي‏فرمود: هر كه با وجود داشتن آب و خاك نيازمند باشد، خداي (از رحمت خود) دورش گرداند.»(20)
«امام صادق ـ عليه‏السلام ـ فرمود: در آيه "مؤمنان بايد به خدا توكل كنند": منظور از مؤمنان، كشاورزان است.»(21)
«امام صادق ـ عليه‏السلام ـ فرمود: در ميان كارها هيچ كاري نزد خدا محبوب‏تر از كشاورزي نيست و خداوند هيچ پيامبري بر نيانگيخت مگر آنكه كشاورز بود، به جز ادريس كه خياط بود.»(22)
درباره حقوق حيوانات
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ ماده شتري را ديد كه زانويش بسته شده و جهاز همچنان بر پشت او بود. پرسيد: صاحب آن كجاست؟ به او بگوييد خودش را براي دادخواهي اين شتر در قيامت آماده كند.»(23)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ مي‏فرمود: خداوند مدارا كردن را دوست مي‏دارد و بر انجام دادن آن كمك مي‏كند. پس هرگاه چارپايان لاغر را سوار شديد آنها را در منزلهايشان فرود آوريد؛ اگر زمين خشك و بي‏گياه بود با شتاب از آن بگذريد و اگر سرسبز و پرعلف بود آنها را در آنجا استراحت دهيد.»(24)
«نيز مي‏فرمود: چارپايان سالم را سوار شويد و آنها را سالم نگه داريد و كرسي خطابه و صحبتهاي خود در كوچه و بازارها نكنيد، چه بسا مركوبي كه از سواره‏اش بهتر است و بيشتر از او به ياد خداي تبارك و تعالي است.»(25)
«آن حضرت مي‏فرمود: حيوان شش حق به گردن صاحب خود دارد: هرگاه از آن پياده شد علفش دهد، هرگاه از آبي گذشت آن را آب دهد، بي‏دليل آن را نزند، بيشتر از قدرتش آن را بار نكند، بيشتر از توانش آن را راه نبرد و مدت زيادي روي آن درنگ نكند.»(26)
«رسول خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: به صورت حيوانات نزنيد؛ زيرا آنها حمد و تسبيح خدا مي‏گويند.»(27)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: زني بدكاره سگي را ديد كه بر سر چاهي له له مي‏زد و كم مانده بود از تشنگي بميرد. او كفش خود را درآورد و آن را به روسري خود بست و براي آن سگ از چاه آب كشيد، پس خداوند گناهان او را به سبب اين كار آمرزيد.»(28)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: هر حيواني ـ پرنده يا جز آن ـ كه به ناحق كشته شود در روز قيامت از قاتل خود شكايت خواهد كرد.»(29)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: هر كس گنجشكي را بي‏سبب بكشد آن گنجشك در روز قيامت از او به درگاه خدا بنالد و بگويد: پروردگار من! فلاني مرا نه براي استفاده كه بي‏سبب كشت.»(30)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: اگر ستمي كه بر حيوانات مي‏كنيد بر شما بخشيده شود، بسياري از گناهان شما بخشوده است.»(31)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ در خطاب به صاحب حيواني فرمود: آيا نسبت به اين زبان بسته‏اي كه خداوند در اختيار تو گذاشته است از خدا نمي‏ترسي؟ آن حيوان بي‏زبان از گرسنگي و رنجي كه به او مي‏رساني نزد من شكايت كرد.»(32)
«پيامبر خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: نفرين خدا بر كسي كه حيواني را مُثله كند (و زنده زنده گوش و زبان و بيني آن را ببرد.)»(33)
«ابن عباس مي‏گويد: پيامبر از كشتن هر جانداري نهي مي‏فرمود مگر آن كه آزار برساند.»(34)
«امام صادق ـ عليه‏السلام ـ مي‏فرمود: زني به سبب آن كه گربه‏اي را بسته بود تا از تشنگي مرد به عذاب خدا گرفتار آمد.»(35)
فصل چهارم: اخلاق زيست محيطي در حكايات
آمرزش به سبب سيراب كردن سگ
در جلد 14 بحارالانوار از كتاب حيوة الحيوان دميري نقل شده كه رسول خدا ـ صلي‏الله عليه وآله وسلم ـ فرمود: زني در بيابان مي‏رفت و سخت تشنه شده بود تا به چاهي رسيد كه در آن، آب بود خود را به قعر آن رسانيد و آب آشاميد و سيراب شد و بيرون آمد، ديد سگي از شدت تشنگي خاكهايي كه نم‏دار شده را مي‏خورد. به خود گفت: اين سگ بيچاره مانند من تشنه شده است. بر او رقت كرد و به زحمت خود را به آب رسانيد و موزه پايش را پر از آب كرد و به دندان گرفت و بالا آمد و سگ را سيراب نمود. خداوند اين كارش را پذيرفت و تلافي فرمود و او را آمرزيد.
گفتند: يا رسول الله! آيا براي ما در احسان به حيوانات پاداشي است؟ فرمود:
«نعم في كل كبد حراء برطبه اجر.»
«آري، خنك كردن هر جگري كه عطش دارد اجر خواهد داشت.»
و نيز در همين كتاب است كه رسول خدا فرمود:
«شب معراج، داخل بهشت شدم و كسي را ديدم كه سگ تشنه‏اي را سيراب كرده بود.»(36)
بي‏رحمي به حيوان
در اسلام بي‏رحمي حتي نسبت به حيوانات نكوهش شده است. مسلمانان حق ندارند حيواني را بيازارند يا حتي به آن ناسزا بگويند!(37) از اين رو پيامبر اكرم در حديثي مي‏فرمايد:
«لَو غفر لكم ما تأتون الي البهائم لغفرلكم كثيراً.»
«اگر ستمي كه بر حيوانات مي‏كنيد بر شما بخشيده شود بسياري از گناهان شما بخشوده شده است.»(38)
كشتن حيوانات حلال گوشت براي مصرف، از نظر اسلام جايز است؛ در عين حال، ذبح آنها آدابي دارد كه تا حد ممكن، حيوان كمتر رنج ببيند. يكي از آداب ذبح اين است كه نبايد حيوان را در برابر چشم حيواني مانند او سر بريد.(39)
چنانكه امام علي ـ عليه‏السلام ـ فرمود:
«لا تذبح الشاة عند الشاة و لا الجزور عند الجزور و هو ينظر اليه.»(40)
«گوسفند را نزد گوسفند و شتر را نزد شتر ذبح مكن در حالي كه آن ديگري به او مي‏نگرد.»
بنابراين سر بريدن بچه حيوانات نزد مادرشان به شدت نكوهش شده و حاكي از نهايت سنگدلي و بي‏رحمي است و آثار ويرانگري بر زندگي انجام دهنده آن خواهد داشت.(41)

ادامه دارد/

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی