پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

بخت تيره کاخ سنگ سياه هخامنشي در برازجان

بخت تيره کاخ سنگ سياه هخامنشي در برازجان
ايرن: بقاياي کاخ سنگ سياه از مجموع کاخهاي سه گانه امپراطوري هخامنشيان در برازجان بوشهر با وجود همه ويژگيهاي منحصر به فرد معماري و تاريخي رفته رفته به مشتي سنگ خرد شده بي ارزش تبديل مي شود.
به گزارش مهر، آثار بازمانده از اين کاخ بي بديل که جملگي از سنگي سياه رنگ ساخته شده در گذران ماه و سال، زير تلفيق آفتاب سوزان و هواي شرجي جنوب و عدم محافظت و مرمت روند تند تخريب را طي مي کند.

نظر به راه اندازي ناوگان دريايي در زمان فرمانروايي پادشاهان قدرتمند اين خاندان براي تسلط بر درياها با هدف تجارت و کشورگشايي و اهميت استراتژيک سواحل نزديک به دريا، جلگه برازجان در اين دوره واجد اهميت بسياري بود که وجود کاخهاي سه گانه ي سنگ سياه، چرخاب و بردک سياه در اين منطقه حاکي از همين مسئله است.

علت انتخاب اين جلگه نزديکي آن به خليج فارس و در پي آن تسلط بر راههاي تجاري منطقه و تحت نظر داشتن آبراهه هاي جنوبي از لحاظ سياسي و اقتصادي بود، تمامي اين اهداف به وسيله برپايي کاخهايي در اين منطقه فراهم مي شد.

از اين سه کاخ که در بقاياي خود همه نشانه هاي معماري عصر هخامنشيان را دارند اثر زيادي بر جاي نمانده اما با اين همه، آنچه هست شايستگي همه گونه توجه و محافظت از سوي نهادهاي متولي امور ميراث فرهنگي کشور را دارد.

علي اکبر سرافراز که در دهه 40 خورشيدي در هيئت رئيس گروه کاوش باستان شناسي در اين منطقه به کاوش مشغول بود و در نهايت کاخ چرخاب را از دل خاک بيرون کشيد با ابراز تاسف از وضعيت موجود اين سه گانه بناي هخامنشي به خبرنگار مهر مي گويد: به هيچ يک از کاخهاي هخامنشي حاشيه خليج فارس که در شهرستان برازجان واقع شده اند با وجود داشتن ارزشهاي فراوان تاريخي توجه کافي نمي شود.

او مي افزايد: هر سه کاخ هخامنشي "چرخاب"، کاخ "سنگ سياه" که نزد اهالي به کاخ "نظر آقا" مشهور است و " کاخ بردک سياه " در وضعيت چندان مساعدي به سر نمي برند و حفاظتهاي حداقلي هم از آنها صورت نمي گيرد.

اين باستان شناس با ستايش از نوع معماري به کار رفته در اين کاخها معتقد است براساس شواهد، معماري داخلي اين سه کاخ وام گرفته از کاخ بزرگ آپادانا در شوش پايتخت اصلي هخامنشي بوده است.

اگر چه وضعيت کنوني کاخ سنگ سياه و عکسهاي اين گزارش حکايت از خرابه اي بي قدر و ارزش دارد اما علي اکبر سرافراز کاخ سنگ سياه (نظرآقا) را نسبت به دو کاخ ديگر اين منطقه بزرگتر مي داند و مي گويد: اين کاخ که در حاشيه رودخانه است بزرگي و عظمت کاخ شوش را داشت به دلايل نامعلومي نيمه تمام ماند. پس از آن معماران هخامنشي تصميم مي گيرند در فاصله 30 کيلومتري کاخ کوچکتر و زيباي بردک سياه را بسازند.

البته کاخ بردک سياه هم که کاخ زمستاني داريوش اول هخامنشي بوده در نزديکي خليج فارس 33 سال پس از سر برآوردن از دل خاک اين روزها به دليل عدم محافظت کارشناسي در حال نابودي تدريجي است. علاوه بر آن کاخ چرخاب نيز که از کاخهاي زمستاني کوروش هخامنشي بوده و تنها و يا حداقل اصلي ترين سند معماري است که ثابت مي کند خليج فارس از دوران باستان متعلق به ايرانيان است در برازجان و به فاصله 20 کيلومتري از خليج هميشگي پارسيان بدون محافظت به حال خود رها شده و آن هم در حال تخريب است.

اين کارشناس ميراث فرهنگي در ادامه گفتگوي خود با مهر با تاکيد بر لزوم توجه بيشتر به اين بناهاي پر ارزش تاريخي که چيزي از کاخهاي شوش و پارسه پاسارگاد کم ندارد تصريح مي کند: حداقل بايد يک مراقبت کارشناسي شده از اين کاخها صورت مي گرفت تا پايه ستونهاي آن در معرض گرما، باران و رطوبت هوا و همچنين کشت و زرع کشاورزان محلي و کندوکاوهاي حفاران غير مجاز تخريب نمي شد.

محوطه هاي باستاني محل واقع شدن اين سه کاخ هم از لحاظ تاريخي داراي ارزشهاي بالايي است و هم بناهاي موجود در آنها آثاري ويژه در هنر معماري ايرانيان محسوب مي شوند ولي با اين وجود اين محوطه ها بخت چنداني براي قرار گرفتن در ميدان توجه متوليان امور را نداشته اند.

__________________

.
.
.


اون حیوون کوچولو
می تونه نیمه گمشده ای از زندگی تو باشه ..
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی