پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

بیماری سیاه زخم

 

www.persianpet.org/forum/showthread.php/-22977/index.htmlسياه زخم ( Anthrax ) يك عفونت حاد باكتريايي است كه بوسيله ميكروبي بنام باسيل آنتراسيس (Bacillus Anthracis) ايجاد شده و در حيوانات علفخوار بطور شايعي ديده مي شود. تماس مستقيم انسان با حيوان آلوده يا فضولات آلوده حيواني, گزش حشرات, تنفس و خوردن اسپور اين باكتري مي تواند انسان را به اين بيماري مبتلا سازد. در انسان شايعترين شكل بيماري, سياه زخم يا همان آنتراكس پوستي است, كه مشخصه آن ايجاد يك ضايعه پوستي و تورم برجسته در اطراف آن است. آنتراكس تنفسي و آنتراكس گوارشي بسيار نادر و كشنده هستند.

سبب شناسي

باسيل آنتراسيس يك باسيل گرم مثبت هوازي داراي كپسول و بي حركت است كه اسپورهاي بيضي شكل تشكيل مي دهد. اكسيژن براي اسپورسازي لازم است, اما براي تكثير اسپورها احتياجي به اكسيژن نيست و عمل اسپورسازي در بدن حيوان زنده صورت نمي گيرد. عوامل بيماري زاي باسيل, سه نوع پروتئين است كه بر روي هم, سم آنتراكس ناميده مي شوند و همچنين يك پلي پپتيد كپسولي ضد فاگوسيتوز كه از اسيد دي گلوتاميك (Diglutamic Acid) و باندهاي پپتيدي همراه با گروه گاما كربوكسيل (Gamma Carboxyl) تشكيل شده است. اسپورهاي باسيل مي توانند چندين سال در زمين خشك زنده بمانند , اما با 10 دقيقه جوشاندن و نيز مواد اكسيد كننده, مانند پرمنگنات پتاسيم و پراكسيد هيدروژن و يا فرمالدئيد رقيق از بين مي روند. اكثر گونه هاي باسيل آنتراسيس به پني سيلين حساس هستند.

همه گيري شناسي

سياه زخم در تمام دنيا ديده مي شود. تمام حيوانات با درجات متفاوت به اين بيماري مبتلاء مي شوند, اما در حيوانات اهلي علفخوار, مثل گاو, گوسفند, اسب, بز و حيوانات وحشي علفخوار اين بيماري شايعتر است. حيوانات در حال چريدن در مناطقي كه آلوده به باكتري است در شرايط مناسب آب و هوايي به بيماري آلوده مي شوند. سياه زخم در حيوانات علف خوار, بسيار شديد بوده و با مرگ و مير زيادي همراه است. حيوانات آلوده كه اغلب دچار خونريزي از بيني, دهان و روده مي شوند, خاك و آب را با باسيل آنتراسيس آلوده نموده و اين باسيل به محض ورود به طبيعت اسپورسازي نموده و سالها در آن باقي مي ماند. حيوانات آلوده همچنين مي توانند با كوچ كردن باعث بوجود آمدن همه گيري در مناطق غير آلوده شوند. حشرات گزنده و لاشخورها نيز مي توانند با استفاده از لاشه هاي آلوده باعث انتقال اين بيماري به مناطق غير آلوده شوند. مقاومت طبيعي بدن انسان به باسيل سياه زخم بيشتر از حيوانات علف خوار است. تخمين زدن وقوع سالانه سياه زخم بسيار مشكل است, زيرا در بسياري از موارد, بيمار مراجعه ننموده و بيماري گزارش نمي شود. از لحاظ منشأ ابتلا به بيماري, انسانهايي كه به بيماري سياه زخم مبتلاء مي شوند, در دو گروه قرار مي گيرند:

1- افرادي كه در كشاورزي و دامداري فعاليت دارند كه با پوست كندن و قصابي كردن حيوان آلوده و گزش حشرات, باسيل وارد بدن آنها مي شود.
2- افرادي كه در كارهاي صنعتي فعاليت دارند و در اثر تماس با پشم, موي بز, چرم و استخوان آلوده, به بيماري مبتلاء مي شوند.

سياه زخم حيوانات به عنوان يك مشكل قديمي و دراز مدت در ايران, تركيه, پاكستان و سودان همواره مطرح بوده است, اما در ايالات متحده آمريكا در خلال سالهاي 1984 تا 1988 فقط 4 مورد از اين بيماري گزارش شده است. همه گيري هاي بزرگ سياه زخم در اسوردلوسك شوري سابق در آوريل 1979 و در زيمباوه بين سالهاي 1978 و 1980 ديده شده است. در زيمباوه تعداد بيماران مبتلاء در سالهاي همه گيري به 9700 مورد رسيده است.

آسيب شناسي

باسيل آنتراسيس يك ميكروب خارج ياخته اي است كه مي تواند از فاگوسيتوز گريخته, وارد گردش خون شده, درآنجا بسرعت تكثير شود و ميزبان را از پاي درآورد.
پلي پپتيد كپسولي و سم آنتراكس, عوامل بيماري زاي اين باسيل شناخته شده اند. سياه زخم پوستي با ورود اسپور باسيل آنتراسيس از طريق برش يا خراش پوستي و يا گزش حشرات آلوده, آغاز مي شود. اسپورها در عرض چند ساعت تكثير يافته و به حالت نيمه زنده درآمده و شروع به توليد سم آنتراكس مي كنند. از لحاظ بافت شناسي ضايعه سياه زخم پوستي با نكروز يا مرگ بافتي, پرخوني رگي, خونريزي و ورم ژلاتيني شناخته مي شود. تعداد گلبولهاي سفيد در مقايسه با مقدار صدمه بافتي بطور نامتناسبي كم است. در آنتراكس تنفسي اسپورها از طريق ذرات غباري كه كوچكتر از پنج ميكرون هستند, مستقيماً وارد نايژكهاي ريه مي شوند. آنتراكس گوارشي معمولا در اثر خوردن گوشت حيوان آلوده كه خوب پخته نشده باشد, ايجاد مي شود.

علائم با ليني

تقريباً 95% از موارد سياه زخم انساني از نوع پوستي بوده و فقط 5% از موارد آن از نوع تنفسي است. آنتراكس گوارشي بسيار نادر است. ضايعه پوستي سياه زخم اغلب اوقات در مناطق نمايان پوست كه در زير پوشش لباس قرار ندارند, ديده مي شود. در زيمباوه ضايعات در بچه هاي زير 5 سال بيشتر روي سر و گردن و صورت متمركز بوده است كه نشان دهنده اين واقعيت است كه بچه ها كمتر با لاشه حيوانات آلوده سروكار داشته اند و احتمال اينكه با حشرات گزنده آلوده شده باشند بيشتر است. چند روز بعد از وارد شدن باسيل آنتراسيس به پوست, يك ضايعه صاف كوچك و قرمز ظاهر مي شود. در خلال هفته دوم ضايعه پوستي پيشرفت نموده و از مرحله پاپول (Papule), وزيكول (Vesicle) و پاستول (Pustule) گذشته و تبديل به يك زخم سياه با تورم مشخص بافتي در اطراف آن مي شود. ضايعه پوستي در ابتدا ممكن است با خارش همراه باشد, اما در مراحل آخر ضايعه پوستي سياه زخم بدون درد است و بيمار معمولاً تب ندارد.

تشخیص
 
بطور كلي در هر بيماري كه با زخم بدون درد, ولي با تورم بافت اطراف آن زخم و تاريخچه تماس با حيوانات علفخوار مراجعه نمايد, بايد به سياه زخم مشكوك شد. ساده ترين راه براي تشخيص سياه زخم اين است كه يك نمونه از زخم برداشته, با رنگ آميزي گرم (Gram's Stain) باسيل آنتراسيس را در زير ميكروسكوپ مشاهده نموده و از نمونه زخم كشت تهيه نمائيم.

درمان
 
در 80% تا 90% از موارد, سياه زخم پوستي بدون درمان خود به خود خوب مي شود, اما در 10% تا 20% از موارد اگر بيمار درمان نشود,بيماري تشديد شده و ورود باكتري به خون باعث مرگ بيمار مي شود. داروي انتخابي در درمان سياه زخم پني سيلين است. پنج ساعت پس از دادن پني سيلين از راه سياهرگي, باسيلهاي آنتراسيس از ضايعه پوستي محو مي شوند. در بيماراني كه به پني سيلين حساسيت دارند, مي توان از اريترومايسين, تتراسيكلين و يا كلرامفنيكل استفاده نمود. همچنين ضايعه پوستي بايد هر روز تميز و پانسمان شود.

پيشگيري

ايمن سازي علفخواران اهلي با اسپورهاي بي كپسول باسيل آنتراسيس, نقش بسيار مهمي در پائين آوردن شيوع سياه زخم در كشورهاي توسعه يافته و كشورهاي در حال توسعه بازي مي نمايد. همچنين لاشه حيواناتي كه در اثر ابتلا به سياه زخم مرده اند بايد دفن و يا سوزانده شوند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی