پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

چرا فصل ها به وجود مي آيند؟يک روز گرم تابستاني را تصور کنید: با اينکه کولر ها روشن هستند و لباس تابستاني پوشيده ايم اما هنوز گرما ما را کلافه مي کند. ساعت 8 شب است اما هنوز هوا روشن است! بچه ها اصرار دارند به پارک يا خريد برويم! توضيح اين مطلب براي آنها کمي مشکل است که الان شب است و به زودي بايد شام بخوريم! و البته کمي ديگر وقت خواب است! به عکس زمستان که هنوز بسياري از کارها روزانه ما مانده است، اما هوا رو به تاريکي مي رود! (باشگاه نجوم تهران) بچه ها هنوز تکاليفشان راتمام نکرده اند اما احساس خواب آلودگي مي کنند. هوا ديگر تاريک شده و فکر مي کنند ديگر بايد وقت خواب باشد! اين تفاوت دما وتفاوت طول روز از کجا ناشي مي شود؟

بيشتر مردم تصور مي کنند که پاسخ اين پرسش ساده را مي دانند اما عجله نکنيد! پاسخ به آن سادگي که فکر مي کنيد نيست!

مدار زمين بسيار به شکل دايره نزديک است اما کاملاً دايره نيست و کمي کشيده و بيضي شکل است. بيشتر مردمي که اين موضوع را مي دانند، مدار زمين را به صورت بيضي خيلي کشيده اي که خورشيد در يکي از کانون هاي آن قرار دارد تصور مي کنند و فکر مي کنند فصل ها نتيجه دور و نزديک شدن زمين به خورشيد است. يعني تصور مي کنند تابستان ها زمين به خورشيد نزديک و زمستان ها دورتر است. اما جالب است بدانيد در تيرماه که در نيمکره شمالي تابستان آغاز مي شود ما در دورترين فاصله از خورشيد قرار داريم. در اين زمان در نيمکره جنوبي آغاز زمستان است. وهنگامي که نيمکره شمالي زمستان را پشت سر مي گذارد، زمين به خورشيد نزديک تر است ودر نيمکره جنوبي گرما بيداد مي کند!

اگر دليل گرما و سرما فصل ها دوري ونزديکي از خورشيد بود، تابستان و زمستان در نيمکره شمالي وجنوبي همزمان رخ مي داد. کليد حل اين مسئله کج بودن زمين است.

زمين به دور محوري که از قطب هاي زمين مي گذرد مي گردد. حرکت وضعي زمين که موجب پيدايش شب و روز مي شود تقريباً 24 ساعت طول مي کشد. علاوه بر اين، زمين در صفحه اي که به آن صفحه دايره البروج مي گويند به دور خورشيد مي گردد. اين حرکت حدود 25/365 روز طول مي کشد. (باشگاه نجوم تهران) اما محور گردش وضعي زمين بر صفحه دايره البروج عمود نيست و با راستاي عمود زاويه 4/23 درجه را مي سازد. همين کج بودن محور زمين است که موجب پيدايش فصل ها مي شود. اين کج بودن تعيين مي کند که نور خورشيد چگونه به زمين برسد و هر بخشي از زمين چه مدت زير تابش خورشيد باشد.

از اوايل فروردين تا اواخر شهريور، نيم کره شمالي رو به خورشيد قرار مي گيرد وخورشيد با زاويه عمود تري به سطح نيمکره شمالي مي تابد. يعني مقدار انرژي اي که هر متر مربع از اين بخش زمين دريافت مي کند بيشتر مي شود. همچنين در اين وضعيت طول روز بلندتر است.

افرادي که در نيمکره شمالي در عرض جغرافيايي مشخصی زندگي مي کنند ، در اين زمان مدت بيشتري در نور خورشيد هستند بنابراين طول روز بلندتر و طول شب کوتاهتر است. در اين زمان خورشيد که از ديد ناظر زميني از شرق طلوع مي کند در غرب غروب مي کند، در طي روز قوس بلندتري را طي مي کند و علاوه بر تابش عمودي تر، مدت بيشتري در آسمان است. در اين زمان خورشيد با زاويه کمتري به نيمکره جنوبي مي تابد وطول روز کوتاهتر وطول شب بلند تر است.

البته خط استوا استثنا است، زاويه تابش خورشيد بر خط استوا در تمام طول سال يکسان است و طول روز هم با طول شب برابر است. براي درک بهتر موضوع، چراغ قوه اي را تقريباً عمودي به ديوار بتابانيد. دايره کوچک و روشني بر روي ديوار پديدار مي شود. حالا آن را به طور مايل به ديوار بتابانيد. لکه بزرگتر ولي کم نورتر مي شود. روي زمين هم، کج بودن محور زمين موجب تغيير زاويه تابش خورشيد مي شود و فصل ها را ايجاد مي کند. براي مثال فردي را که در عرض جغرافيايي 40 درجه ( مثلاً شمال غربي ايران) زندگي مي کند را در نظر بگيريد؛ در نخستين روز تابستان هنگام ظهر محلي ، خورشيد بسيار بالاست و از افق حدود 5/73 درجه فاصله و با خط عمود فقط 5/16 درجه فاصله دارد. اما در اول ظهر زمستان در اين منطقه خورشيد فقط 5/26 درجه بالاتر از افق است پس بسيار مايل مي تابد وبا خط عمود 5/63 درجه زاويه دارد. وقتي خورشيد با چنين زاويه مايلي مي تابد، سطحي را روشن مي کندکه مساحتش بيش از دو برابر مساحت سطح نورگير در تابستان است (مانند چراغ قوه عمودي ومايل) چون نور در مساحت بيشتري پخش شده است، گرمايش کمتر از نصف مقداري است که در تابستان به زمين مي رسد. بنابراين هوا سردتراست.

ساکنان نیمکره شمالی، اول تیر ماه (انقلاب تابستانی)،طولانی ترین روز سال و کوتاه ترین شب را پشت سر می گذارند و اول دی ماه (انقلاب زمستانی)، کوتاه ترین روز و طولانی ترین شب را پیش رو دارند!که همان شب یلداست . (باشگاه نجوم تهران) در این شب افراد خانواده و فامیل گرد هم می آیند تا این شب طولانی و سرد را با نقل داستان و تافل به دیوان حافظ، در کنار عزیزانشان به گرمی سپری کنند.

جالب این جاست که هنگامی که ما شب یلدا را پشت سر می گذاریم، ساکنان نیمکره شمالی ، روزی گرم و شبی کوتاه را تجربه میکنند!

آ یا حاضرید شب یلدایتان را بایلدای نیم کره جنوبی عوض کنید؟
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی