دیده بان حقوق حیوانات ایران : یک روباه که در محور ارتباطی چابهار – ایرانشهر در حین عبور از جاده دچار سانحه شده ، با تلاش ماموران حفاظت محیط زیست به چرخه طبیعت بازگشت.
به گزارش روابط عمومی ، سرپرست حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره اظهار داشت: یک قلاده روباه معمولی در حین عبور از عرض محور ارتباطی چابهار – ایرانشهر در محدوده منطقه حفاظت شده گاندو ، در اثر برخورد با وسایط نقلیه عبوری از ناحیه پا دچار آسیب دیدگی شدید شد.
خسرو افسری افزود: ماموران اجرایی محیط زیست پس از مشاهده روباه زخمی اقدام به زنده گیری این قلاده روباره برای بازگشت به طبیعت کردند.
وی گفت: این روباه که به شدت از ناحیه ران دچار شکستگی شده بود ، پس از درمان و مراقبت به آغوش طبیعت بازگشت.
او با اشاره به توانمندی های سیستان و بلوچستان در بعد محیط زیست یاد آور شد: این روباه زخمی ، از راسته گوشت خواران و خانواده سگ سانان بوده که تعقیب و شکار حیوانات مریض و علیل از مهم ترین نقشش در زیست بوم است.
افسری بیان کرد: این اقدام روباه سبب می شود تا سلامتی بقیه حیوانات تضمین و با کنترل جمعیت علف خواران از تخریب مراتع جلوگیری شود.
وی افزود: از بین بردن حیوانات مضر نظیر جوندگان و خوردن لاشه حیوانات و زباله های اطراف روستاها از دیگر ویژگی های این روباه است که نقش موثری در حفظ محیط زیست منطقه ایفا کرده است.
او با اشاره به معیارهای ظاهری روباه بیان کرد: شناسایی روباه بعلت داشتن دم بلند و پشمالو با نوک سفید، پوزه باریک ، گوش های بزرگ و سیخ که پشت آنها سیاه یا قهوه ای است به آسانی برای هر کس میسر است.
سرپرست حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: بعضی از حیوانات خانواده سگ سانان ، خساراتی به دام های اهلی، پرندگان و محصول های کشاورزی وارد می کنند که این خسارت ها نسبت به منافع آن ها بسیار ناچیز است.