پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

گوزن موس (گوزن شمالی) (Moose) (alces alces)

alces)

گوزن موس (گوزن شمالی) (Moose) (alces alces)

 
 «موس» (alces alces) یکی از پستانداران معمولی در نقاط شمالی آمریکای شمالی، اروپا و آسیاست. کلمه «موس» از یک لغت زبان هندی به معنی «خورنده شاخه ها» (twig-eater) آمده است. این نام با توجه به رژیم غذایی این حیوان که بیشتر از شاخ و برگ درختان تشکیل میشود نام مناسب و درستی به نظر میرسد.


گوزن های شمالی نر دارای شاخ حجیم و منحصر به فردی هستند که دارای زایده های میخ مانند بزرگ و سختی است. هرکدام از این زواید میتوانند تا 30 سانتی متر طول داشته باشند. شاخ های بزرگ این گوزن ها میتوانند حتی تا نزدیک به 2 متر طول و بیش از 20 کیلوگرم وزن داشته باشند. این شاخ ها معمولا در اواخر پاییز، پوست اندازی کرده و مجددا در ماه آوریل شروع به رشد مجدد میکنند. در اواخر آگوست، شاخ ها به رشد کامل میرسند و حالت مخملی آنها از بین رفته و خشک و سخت میشوند.

این حیوانات که همواره به تنهایی زندگی میکنند دارای قلمروهایی با مقداری هم پوشانی هستند که فقط چند مایل را در بر میگیرد. موس حیواناتی خجالتی هستند و گوزن های نر در فصل جفتگیری نسبت به حضور انسان ها بسیار حساس شده و حالتی فوق العاده تهاجمی به خود میگیرند. این حیوانات در طول روز فعال هستند اما غالبا در زمان گرگ و میش صبح یا در هنگام غروب، که برای خوردن گیاهان می آیند قابل مشاهده هستند.

 

بخش دوم


 


این پستاندار با شکوه، بزرگترین عضو از خانواده گوزن ها در سراسر جهان به شمار میرود. موس های نر میتوانند دارای ارتفاع شانه ای به بلندی 1.8 متر و طولی بیش از 2.5 متر باشند. وزن بدن این گوزن ها بین 300 تا 500 کیلوگرم است. گونه ای از موس ها به نام «موس غول پیکر آلاسکایی یوکون» (
giant Alaska-Yukon moose) میتواند بیش از 650 کیلوگرم وزن داشته باشد.


با اینکه موس های غالبا از شاخ و برگ درختچه های کوچک تغذیه میکنند اما غذای مورد علاقه آنها در فصل تابستان، گیاهان آبزی هستند که در آبگیرها و باتلاق ها میرویند. موارد زیادی مشاهده میشود که آنها برای به دست آوردن این گیاهان تا سینه خود در آب فرو رفته اند. یک موس بالغ روزانه بین 16 تا 25 کیلوگرم غذا میخورد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.ماده ها بین 260 تا 320 کیلوگرم وزن دارند و شاخی بر روی سرشان رشد نمیکند. آنها پس از دو سالگی و رسیدن به سن بلوغ، هر ساله آماده جفتگیری میشوند. دوره بارداری موس ماده بین 240 تا 246 روز است و معمولا یک بچه و به ندرت ممکن است دو عدد بچه در ماه می یا ژوئن به دنیا بیاورند. اگر این بچه ها بتوانند از شکارچیان طبیعی در امان مانده و زنده بمانند میتوانند به سن 20 سالگی برسند.

این حیوانات با زندگی در مناطق صحرایی و کم گیاه تطابق یافته اند. پاهای بلند این گوزن ها به سم هایی تخت به ارتفاع نزدیک به 20 سانتی متر ختم میشود که به آنها امکان راه رفتن بر روی هرگونه سطح سختی را میدهد. آنها در واقع توانایی راه رفتن بر سطوحی را دارند که هیچ حیوان بزرگ دیگری قادر به راه رفتن بر روی آنها نیست.
بخش سوم
با وجود ظاهر زمخت و خشن، موس ها توانایی دویدن با سرعت 30 کیلومتر بر ساعت را دارند. آنها شناگران ماهری هستند و زمانی که در آب هستند به هیچ عنوان احساس ضعف نمیکنند. موس ها قادرند تا 12.5 مایل را شنا کرده و تا ارتفاع 5 متری به زیر آب فرو بروند تا گیاهان آبی مورد علاقه شان را از کف آب بیابند.


فصل جفتگیری و فحلیت گوزن های شمالی از نیمه سپتامبر تا اواخر نوامبر است. در طول این مدت گوزن های ماده در حالت فحل باقی میمانند که البته به ندرت بیش از یک بار جفتگیری میکنند. ماده ها با صدایی فریاد مانند و با کوبیدن پاها بر زمین، موس های نر را ترغیب به نزدیک شدن میکنند تا در نهایت حیوان نر به آنها نزدیک شود.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.گوزن های شمالی دارای قدرت بینایی بسیار محدودی هستند اما حس بویایی و شنوایی بسیار قدرتمند آنها، به نوعی این کاستی را پوشش داده است. پیش از خواب، موس ها در خلاف جهت باد مسافتی را طی میکنند و سپس مجددا همان مسیر را باز میگردند. این کار، احتمال ردگیری آنها توسط دشمنان طبیعی گوشتخوار را تا حد زیادی کاهش میدهد.


گوزن شمالی نر را به سادگی میتوان از روی شاخ های بلند و نخل مانند، پاهای بلند و سم های شکاف دار، شانه های قوزدار و بینی بلند و پوست صاف زیر چانه تشخیص داد. رنگ خز بدن آنها نیز قهوه ای تیره تا قهوه ای متمایل به خاکستری با پاهای کم رنگ تر است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.از آنجایی که شاخ و برگ درختان غذای اصلی این حیوانات را تشکیل میدهد گوزن های شمالی هیچ محدودیتی در زندگی در علفزارها برای یافتن غذای موردنظرشان ندارند. آنها از «توس» (birch)، «درخت صنوبر» (poplar)، «بید مجنون» (willow)، «بید سبدی» (red osier dogwood)، «شاه درخت گل حنا» (balsam fir) و انواع افرا (maple) تغذیه میکنند. زمانی که در اواخر زمستان، منابع غذایی به شدت کاهش یافته باشند موس ها به کندن پوست درختان و خوردن آنها مبادرت میورزند.مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : duenorthoutposts.com
  • You awarded mas0ud for 36,000 سپکا: ... [x]
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

سگ

ماده

حيوانات

نام

حیوانات

بویایی

عکس

نگهداری

حیوان

پرورش

پستانداران

فروش

جهان

گیاهان

بزرگ

انواع

نژاد

شاخ

تولید

درختان

رفتار

شناسی

مشخصات

تغذیه

حداکثر

دوم

شرکت

دست

غول

تصاویر

رفتارشناسی

خرید

دنیا

لوازم

علمی

برگ

گوزن

بزرگترین

مثل

گله

میکند

توليد

گیاه

سینه

طرز

نمایش

کامل

اسم

عکسهای

مقاله

درخت

اسبها

سرخ

وزن

چرخ

راههای

عکسهایی

جفت

تیره

شمالی

شنوایی

گوساله

فحل

گيري

موس

معنی

امریکای

آمریکای

شوکا

بلوغ

Red

شمالي

دانلود

Giant

افرا

هیبرید

لغت

کدامند

لاتین

جفتگیری

هــــا

گٔل

سن

سم

حس

مثلثی

:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی