مسئول واحد آموزشی مدیریت حوادث و فوریت‎های پزشکی گفت: شهروندان در زمان وقوع تصادف از حرکت دادن مصدومان ستون فقرات یا ناحیه گردن خودداری کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، پوران قبادی گفت: در زمان آسیب دیدگی شدید در ناحیه گردن و ستون فقرات، انتقال غیر اصولی مصدومان ممکن است اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد و ضروری است شهروندان با حفظ خونسردی و آرامش بلافاصله با مرکز فوریتهای پزشکی 115 تماس بگیرند.
مسئول واحد آموزشی مدیریت حوادث و فوریت‎های پزشکی ادامه داد: همچنین در برخورد با مصدومان دچار شکستگی، عضو آسیب دیده بایستی حتی المقدور با تخته، مقوا یا آتل، بی حرکت شده و در صورتی که تغییر شکل در عضو شکسته وجود داشت سعی در جا انداختن آن نشود.
وی در ادامه گفت: در شکستگی ها با علائمی چون تغییر شکل، کبودی و احساس درد در ناحیه آسیب دیده، تورم و جراحت به دلیل بیرون زدگی استخوان بهتر است تا رسیدن نیروهای اورژانس 115 عضو آسیب دیده را به کمک بالشتک و یا حوله و ملحفه ثابت نگاه داشته و در صورت وجود جراحت، محل آسیب دیده با یک پارچه تمیز و بدون کرک پوشانده شود.
پوران قبادی افزود: به منظور پیشگیری از ورود مواد غذایی به ریه در اثر استفراغ، مصدوم را (در صورتی که آسیب ستون فقرات گردنی نباشد) به پهلو خوابانده و در صورت مشاهده خونریزی، محل خونریزی به صورت مستقیم فشار داده شود.
وی همراه داشتن جعبه کمک های اولیه را که شامل باند پانسمان، گاز استریل، چراغ قوه، چسب زخم، چسب پارچه ای، باند کشی، قیچی، بتادین، ماسک و دستکش استریل است، به مسافران جاده ای توصیه کرد.