آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت هر شانه تخم‌مرغ (۲ کیلوگرم) ۴ هزار و ۹ تومان است که نسبت به هفته گذشته، از رشد ۸/ ۲ درصدی برخوردار بوده است؛ البته گزارش‌ها از سطح شهر حاکی از آن است که قیمت هر عدد تخم‌مرغ ۲۰۰ تومان و هر شانه تخم‌مرغ ۵ هزار تومان است. همچنین گوشت مرغ با ۲/ ۰ درصد افزایش، به قیمت ۳ هزار و ۲۸۵ تومان عرضه می‌شده و این در حالی است که گوشت مرغ در میادین تره‎بار ۲ هزار و ۹۹۰ و ۳ هزار و ۵۰ تومان بوده است. مشکل تنفسی مرغ‌ها محسن دستور، معاون وزیر جهادکشاورزی در این باره گفت: دلیل نوسان‌های قیمتی در بازار تخم‌مرغ، بروز عوارض تنفسی در واحدهای مرغداری است و این وضع در روزهای گذشته تشدید و موجب افزایش قیمت تخم‌مرغ شد. دستور با بیان این‌که وزارت جهادکشاورزی، اقدام‌هایی را برای تامین کمبودها در نظر گرفته تا این افزایش قیمت جبران شود، افزود: هم‌اکنون با مواردی از بیماری‌های تنفسی در واحدهای مرغداری روبه‌رو هستیم و اقدام‌های پیش‌گیرانه‌ای را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم، اما این اقدام‌ها به معنای شیوع بیماری دراین واحدها نیست.
وی، دلیل بروز بیماری‌های تنفسی در واحدهای مرغداری را تغییرهای آب‌وهوایی و نیز مهاجرت پرندگان مهاجر به کشور اعلام کرد و گفت: سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از شیوع این بیماری در واحدهای مرغداری، جنبه‌های احتیاطی را رعایت می‌کند.
معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: در راستای مصالح اقتصادی برای کاهش خسارت به تولیدکنندگان و نیز رعایت موارد بهدا تی، در صورت مشترک بودن بیماری عملیات مورد نیاز انجام می‌شود.
دستور درباره ستادی که درباره مقابله با این بیماری در وزارت جهادکشاورزی تشکیل شده نیز گفت: همواره در زمان‌های مورد نیاز، ستادهایی برای همکاری دستگاه‌های مختلف درون وزارتخانه و یا با همکاری دستگاه‌های خارج از وزارت جهادکشاورزی تشکیل می‌شود که نمونه آن برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تشکیل شد. وی با اشاره به تشکیل ستاد قرنطینه دامی، خاطرنشان کرد: در زمان اجرای این برنامه، ستادی متشکل از وزارتخانه‌های جهادکشاورزی، کشور، نیروی انتظامی، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها تشکیل می‌شود تا با همکاری این دستگاه‌ها، طرح‌ها و برنامه‌ها به بهترین شکل اجرایی شود. احتمال افزایش قیمت مرغ
حمید فاضلی، رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغداری کشور هم گفت: طیور ۲۰ تا ۲۵ درصد مرغداری‌های تخم‌گذار، ۱۰ تا ۱۵ درصد واحدهای مادری و حدود ۵ درصد واحدهای تولید مادر در ۴ استان تهران، قزوین، البرز و قم به‌دلیل شیوع بیماری «آنفلوآنزای مرغی» معدوم شده‌اند.
فاضلی افزود: چند واحد بزرگ تولیدی در استان‌های تهران، قزوین، البرز و قم درگیر این بیماری هستند که بیشتر آنها تخم‌گذار و مادری بوده و جسته و گریخته در برخی استان‌ها، واحدهای گوشتی هم مبتلا به این بیماری هستند.
وی با بیان این‌که در برخی استان‌ها مانند مازندران هم این بیماری وجود دارد، اما تمرکز بیشتر در استان‌های یاد شده است، تصریح کرد: این بیماری‌ها علاوه بر آنفلوآنزا، ترکیبی از بیمار‌هایی مانند برونشیت و نیوکاسل نیز است و هر واحد تولید‌ی که به این بیماری مبتلا می‌شود، تمام مرغ‌های آن معدوم می‌شوند.
رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغداری کشور درباره افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار هم گفت: شیوع بیماری‌ها، افزایش تقاضا نسبت به عرضه در بازار و قیمت نهاده‌ها باعث بالا رفتن قیمت تخم‌مرغ در بازار شده است؛ به‌طوری که ذرت و سویا حدود ۲۵ درصد افزایش قیمت دارند و همچنین بعد از هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت تمام شده تولید افزایش یافته است.

فاضلی درباره تامین نیاز شب عید عنوان کرد: از نظر عرضه با توجه به ذخیره‌سازی‌هایی که انجام شده، احتمال دارد از نظر قیمت تنش داشته باشیم. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ برای تولید مصرف کننده ۳ هزار و ۲۰۰ تومان و برای تولیدکننده ۲ هزار و ۴۰۰ تومان مناسب است. هواپیماهای همسایه به کمک می‌آیند عباس قبادی، رییس سازمان بازرگانی استان تهران در واکنش به گرانی تخم‌مرغ، گفت: افزایش قیمت تخم‌مرغ به‌دلیل گران‌فروشی نیست، بلکه در بخش تولید مشکلاتی به‌وجود آمده است.قبادی عنوان کرد: هفته گذشته به‌دلیل بروز بیماری در واحدهای مرغداری تخم‌گذار، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد واحدها از چرخه تولید خارج شدند و در پی آن، قیمت تخم‌مرغ در بازار افزایش یافت.
وی تاکید کرد: وزارت بازرگانی برای تنظیم بازار تخم‌مرغ از همین هفته واردات این کالا را به‌سرعت و از طریق هواپیما از کشورهای همسایه آغاز می‌کند تا از گران‌تر شدن تخم‌مرغ جلوگیری شود.همچنین یداله صادقی، مدیرکل تنظیم بازار وزارت بازرگانی، از ثبت سفارش واردات تخم‌مرغ با تعرفه صفر خبر داد و گفت: این تعرفه پیش از این ۳۰ درصد بود. صادقی افزود: تجاری که در بخش واردات تخم‌مرغ فعال هستند، می‌توانند از هم‌اکنون این محصول را با تعرفه جدید ثبت سفارش کنند. صادقی گفت: با واردات تخم‌مرغ، به‌زودی قیمت این محصول در بازار کاهش می‌یابد.