پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

كشاورزان كهکيلويه به خاك سياه نشستند

ایرنا:گرمای طاقت‌فرسا، كار شبانه‌روزی چندماهه، کمبود آب، هزینه‌های سرسام‌آور کاشت و داشت و شاید برداشت و استرس فراوان تولید محصول از یک طرف و اکنون در فصل برداشت، برزمین‌ماندن صدها تن هندوانه و دیگر محصولات جالیزی، برجاماندن بدهكاری‌های فراوان کشاورزان جوان و آرزوهای محقق‌نشده برای صادرات محصول، همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا این روزها چهره کشاورزان شهرستان‌های جنوبی استان کهگیلویه‌وبویراحمد به‌خصوص کهگلیویه پریشان بنماید.
براساس گزارش‌ها، بهار امسال بیش از یك‌هزارو500هكتار از زمین‌های حوزه كهگیلویه و چرام به امید برداشت و فروش و شاید صادرات به کشورهای همسایه زیركشت رفت؛ اما خروارها هندوانه جمع‌آوری‌شده صیفی‌كاران، در حال گندیده‌شدن و اوضاع کشاورزی منطقه در حال بحرانی‌شدن است.

كشاورزان چرامی می‌گویند‌: امسال محصولات بسیار خوبی در منطقه به‌دست آمد؛ ولی به دلیل اشباع بازار همگی بر روی دست صیفی‌كاران ماند و این‌گونه نابود شد. یکی از کشاورزان كه 10هكتار زمین برای هندوانه‌كاری اجاره کرده و در طول دوره هندوانه‌كاری 4كارگر تمام‌وقت را به‌كار گرفته است، می‌گوید: متأسفانه امسال به دلیل بسته‌شدن مرز، هرآنچه مازاد نیاز داخل بود، به دلیل اشباع بازار و بدون هیچ استفاده‌ای بر روی دست كشاورزان ماند و گندید. به دلیل اینكه هندوانه‌های حوزه كهگیلویه و چرام به دنبال شهرهای دیگر برداشت و روانه بازار می‌شدند، هنگام فرارسیدن برداشت این محصول در كهگیلویه، با بازار اشباع‌شده از قبل مواجه شدیم و بیشترین زیان را در منطقه جنوب متوجه خود دیدیم.كشاورزانی كه اشباع بازار را از قبل دیده بودند، از مسئولان استمداد طلبیدند و برای خروج از بن‌بست مكاتباتی انجام شد تا این محصول مثل سال گذشته به كشور عراق صادر شود تا هم مشكل آن‌ها حل و هم حداقل ارزی وارد كشور شود؛ ولی ظاهراً هیچ اقدامی برداشته نشده است.

کشاورز دیگری هم گفت: از سه هكتار زمینی كه به همراه برادرم اجاره كردیم، فقط توانستیم هندوانه كمتر از یك هكتار را به قیمت بسیار پایین و ناعادلانه‌ای به فروش برسانیم. وی از زیان پنج‌میلیون‌تومانی خود گفت و ادامه داد: زحمت و بدبختی خودمان به كنار، مانده‌ایم پول‌های دستی را كه قرض گرفته‌ایم، چگونه و از چه راهی تأمین كنم، آخر ما كه به‌جز كشاورزی محدود و چندرغاز درآمد كارگری كه درآمدی نداریم.

براساس برآورد، هر هكتار زمین كشاورزی با احتساب هزینه اجاره، تخم، كود، پلاستیك، تأمین آب و بدون هزینه كارگر برای كاشت هندوانه، به‌طور متوسط حدود دومیلیون تومان هزینه بر دوش كشاورز تحمیل می‌كند.

آن‌ها می‌گویند سال گذشته متوسط برداشت از هر هكتار زمین 35تن بود و هر تن هم 150هزار تومان به فروش می‌رسید و با حسابی سرانگشتی هر هكتار زمین كشاورزی علاوه‌بر بازگردادندن هزینه‌های صورت‌گرفته، حدود سه‌میلیون‌و500هزار تومان سوددهی داشت و كشاورز می‌توانست با این مبلغ هم هزینه كارگران خود را بپردازد و هم معاش سال خود و خانواده را تأمین كند.

به‌نظر می‌رسد امسال متوسط قیمت فروش هندوانه‌ای كه به فروش رسید، از 50هزار تومان در هر تن تجاوز نمی‌كند و این یعنی اینكه هر هكتار زمین نتوانسته هزینه‌های صورت‌پذیرفته برای خود را بازگرداند و به‌طور متوسط یك‌میلیون‌و700هزار تومان فروش داشته و اگر به‌فرض محال، تمام محصول هم به فروش می‌رسید، درآن‌صورت باز هم زیان سنگینی دیده‌اند و این در حالی است كه كمتر هندوانه‌كاری را می‌توان پیدا كرد كه موفق شده باشد تمام محصول خود را به موقع فروخته باشد.

رئیس جهاد كشاورزی شهرستان كهگیلویه با اذعان به مشكلات پیش‌آمده برای صیفی‌كاران گفت: كاری كه ما می‌توانستیم انجام دهیم، نامه‌نگاری و مكاتبات با سازمان‌ها و نهادهای مسئول بود كه انجام دادیم و مستنداتش هم هست و به‌واقع هیچ كوتاهی از ما سر نزده كه به‌خاطر آن الان خود را شماتت كنیم. ولی موضوعی كه مهم است، اینكه كشاورزان ما بی‌رویه اقدام به كاشت هندوانه نمودند، بدون اینكه بازار فروش آن‌را در نظر بگیرند.

سیدعمران تقوی افزود: متأسفانه در بحث هندوانه هم چشم‌وهم‌چشمی دیده می‌شود و بعضی بی‌گدار به آب زدند و به تصور سود سال‌های گذشته، اقدام به كاشت بی‌حساب و كتاب نمودند و این موضوع باعث شد هم به سفره آب‌های زیرزمینی خسارت وارد شود و هم خودشان متضرر.

تقوی ادامه می‌دهد: بازار دست ما نیست و ما نمی‌توانیم در آن دخالتی داشته باشیم. ما به خاطر حل مشكل فروش محصول صیفی‌كاران و سروسامان‌دادن به كار كشاورزی، مقدمات تشكیل نظام صنفی كشاورزی را فراهم نمودیم و با دراختیارگذاشتن دفتر و امكانات مورد نیاز در اردیبهشت‌ماه سال جاری، از آن‌ها برای عضویت در این سازمان صنفی دعوت نمودیم؛ ولی عملاً مورد استقبال كشاورزان قرار نگرفت.

وی نظام صنفی كشاورزان را تشكلی مردمی دانست كه به منظور سروسامان‌دادن به وضعیت كشاورزان به‌خصوص بازاریابی برای محصولات آنان تشكیل گردیده و در این‌گونه مواقع قادر خواهند بود از طریق شهرهای دیگر بازاریابی كنند و با همكاری بین‌بخشی امكاناتی برای حمل محصول در اختیار بگیرند تا مشكلی از مشكلات كشاورزان مرتفع شود.

فرماندار شهرستان كه از نزدیك در جریان مشكلات صیفی‌كاران قرار دارد و گفته می‌شود در مراحلی خود برای بازدید از مزارع هندوانه سركشی داشته، با ابراز تأسف از وضعیت پیش‌آمده می‌گوید: مشكل كنونی از آنجا به‌وجود آمد كه كشاورزان به توصیه‌های به‌عمل‌آمده درخصوص مراعات در كاشت هندوانه یا محصولات آب‌بر دیگر توجهی نشان ندادند و با علم به خشكسالی سال‌های اخیر، بدون برنامه و بدون بازاریابی اولیه شروع به كاشت نمودند و چون بازار را در اختیار نداشتند و از طرفی نتوانستند با شهرهای مجاور رقابت كنند.

این موضوعی است كه در كوتاه‌مدت قابل مرتفع‌شدن نیست. نصرت‌الله انصاری افزود: رایزنی‌های زیادی صورت پذیرفت، مجموعه اقتصادی هم دارند پیگیری می‌كنند. اینكه به دلیل بسته‌بودن مرز این اشكالات به‌وجود آمده، باید دانست بحث مرز تابع یك‌سری ضوابط كلی است؛ ولی ما در حال پیگیری موضوع از جانب مسئولان ارشد هستیم و امیدواریم گشایشی حاصل شود تا زیان بیشتر از آنچه هست، نشود. وی البته گفت: وضعیت اخیر را قبول ندارم و یكی از راه‌هایی كه در دستور كارمان قرار دارد، این است که میزان خسارت و آسیب‌ وارده را برآورد و به مقامات بالا گزارش دهیم، باشد كه مفید واقع شود.

رئیس مجمع امور صنفی شهرستان كهگیلویه گفت: مشكل اصلی باغداران و صیفی‌كاران شهرستان این است كه واسطه محصولات آن‌ها را با قیمت بسیار پایینی خریداری و در بازار با قیمت بالایی به‌دست مصرف‌كننده می‌رساند. عین‌الله اخوان افزود: راه‌اندازی بازار میوه و تره‌بار خواهد توانست این مشكل را به طریق اصولی برای سال‌های دیگر حل نماید. وی ادامه داد: اگر تمام هندوانه تولیدشده منطقه یكپارچه می‌شد و از طریق میدان عرضه گردد، مطمئناً افت قیمت به این میزان دیده نمی‌شد؛ چراكه در شرایط كنونی هر صیفی‌كار خود به دلیل ترس از عدم فروش رأساً اقدام به فروش محصول خود، آن‌هم با قیمتی كه خریدار تعیین می‌كند نموده و این موضوعی است كه نباید به‌وجود می‌آمد.

 
 

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی