به گزارش سبزپرس، اهالی محل و دامگاه داران فریدونکنار در استان مازندران گزارش دادند که دیروز (یکشنبه) یک شکارچی قصد داشته تا «امید» را شکار کند اما فرار پرنده این شکارچی غیرمجاز را ناکام می گذارد. از طرف دیگر این شکارچی با اعتراض شدید دامگاه داران و اهالی محل روبرو می شود. 

«امید» نامی است که اهالی فریدونکنار به آخرین بازمانده از گله غربی درنای سیبری اطلاق کرده اند. سال گذشته این پرنده نر با مهاجرت به ایران و استان مازندران موجب خوشحالی اهالی فریدونکنار و «ازباران» شد؛ چراکه پیش از این گمان می رفت که گله غربی درناهای سیبری برای همیشه منقرض شده است. 

اهالی محل می گویند شکارچی زمانی اقدام به تیراندازی به طرف امید کرد که پرنده از دامگاه خارج شده بود و در زمینی خارج از دامگاه نشسته بود. آنها می گویند که شکارچی اقدام به تیزاندازی به طرف پرنده کرد اما تیرش خطا رفت و امید نیز که ترسیده بود، به سرعت از دید شکارچی خارج شد. 

برخی از اهالی می گویند که پس از این اتفاق، پرنده را دیده اند و آثاری از جراحت در بدن آن مشاهده نشده و به احتمال زیاد امید آسیبی ندیده است. 

یکی از دامگاه داران به سبزپرس گفت: اداره محیط زیست باید برای این درنا نگهبان تعیین کند. این بار تیر شکارچی خطا رفت. اگر بار دیگر تیر به پرنده بخورد دیگر برای همیشه از همین یک درنا هم محروم می شویم. 

او ادامه داد: ما افتخار می کنیم که آخرین درنای سیبری به شهر و روستایمان مهاجرت می کند و نباید اجازه دهیم چنین اتفاقاتی دوباره تکرار شود. اما اداره محیط زیست هنوز کار خاصی برای حفاظت این پرنده انجام نداده. آنها خیلی اوقات حتی نمی دانند که پرنده کجاست و اهالی محل بهتر از آنها می دانند که در هر ساعت پرنده کجا نشسته و چه می کند. 

اقدام این شکارچی غیرمجاز در حالی است که مطابق قانونی شکار و صید، جریمه شکار هر درنای سیبری 10 میلیون تومان است. از طرف دیگر در صورتی که این شکارچی موفق به شکار امید می شد، آخرین درنایی که به ایران می آمد نیز از بین می رفت و باید این پرنده از فهرست پرندگان کشور حذف می شد. 

پیش از این، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری برنامه عمران ملل متحد و برنامه تسهیلات جهانی محیط زیست، پروژه ای با عنوان پروه حفاظت از درنای سیبری را در دست انجام داشت که سال گذشته این پروژه توسط سازمان ملل متحد تمدید نشد و به پایان رسید. از مهمترین اقداماتی که در این پروژه پیش بینی شده بود، انجام فعالیت های فرهنگی و آموزشی در جوامع محلی برای حفاظت از درنای سیبری بود. 
چند سال پیش و همزمان با برگزاری این پروژه نیز، یک شکارچی متخلف یک درنای سیبری را شکار کرده بود. این شکارچی دستگیر شد اما پس از دستگیری گفته بود که درنای سیبری را با قو اشتباه گرفته و قصد شکار این پرنده ارزشمند را نداشته است.