موقعيت جزيره كيش در خليج فارس و ويژگي‌هاي فرهنگي، تاريخي و طبيعي آن نظير سواحل مرجاني، درياي بسيار زيبا با آبهايي زلال و آبزياني متنوع و رنگارنگ، طبيعتي سبز و با پوشش گياهي متنوع و اقليم مساعد آن در نيمه سرد سال، اين منطقه را به يك مقصد مهم گردشگري تبديل نموده تا جايي‌كه در برنامه‌هاي پنجساله توسعه سوم و چهارم كشور، گردشگري راهبرد اصلي توسعه كيش تعيين شده است. با سرمايه‌گذاري عظيمي كه در زمينه امكانات اقامتي جزيره به ‌عمل آمده ظرفيت پذيرش مسافر افزايش يافته ‌است.
 
جزيره كيش با دارا بودن بيش از 60 مركز گردشگري و تفريحي شامل امكانات تاريخي، پارك، سواحل شنا و قايقراني، مراكز ورزشي، اماكن تفريحي و تفرجگاه و مركز خريد جايگاهي مناسب براي تأمين اوقات گردشگران مي باشد .
 
مجموعه قنات كيش، شهر باستاني حريره، كشتي يوناني، سواحل زيباي مرجان، مجموعه اسكله تفريحي، پلاژهاي آقايان و مجموعه تفريحي بانوان، مسير50 كيلومتري ويژه دوچرخه سواري، مجموعه ورزشي المپيك و استخر كرانه و كلوب‌هاي دريايي و ... را مي توان به عنوان برخي از اين اماكن نام برد.
 
شكل و ابعاد جزيره كيش
 
جزيره كيش با وسعت 90.470 كيلومتر مربع در نيمه جنوبي منطقه معتدل شمالي بين عرض 26 درجه و 29 دقيقه تا 26 درجه و 34 دقيقه عرض شمالي از خط استوا و 53 درجه و 54 دقيقه تا 54 درجه و 53 دقيقه طول شرقي از مبدا نصف‌النهار گرينويچ قرار دارد. اين جزيره به شكل بيضي بوده و در فاصله 17 كيلومتري از ساحل جنوبي ايران در خليج فارس، 240 كيلومتري غرب بندرعباس، قرار گرفته است. و از شمال به سرزمين پيوسته ايران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به كشور امارات متحده عربي و از غرب به كشورهاي بحرين و عربستان منتهي مي‌شود. اين جزيره، جزيره اي نسبتا مسطح است كه مركز آن داراي بيشترين ارتفاع بوده و با شيب ملايمي به سواحل جزيره ختم مي شود.

ویژگی های جغرافیايی و اقلیمی جزیره کیش
 
جزیره کیش یک خشکی کوچک چون کشتی نشسته در آب های گرم و کم عمق خلیج فارس است، خرده اقلیم ها (میکرو کلیمای) کیش به شدت در سلطه پدیده های ناشی از بستر بزرگ آبی است که دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبانه روزی آن در ایام سال بسیارکم است.
 
فشار بخار آب جزیره در بیشتر روزهای سال غالباً در حدی بسیار بالا اسـت (رطوبت نسبی بین 50 تا 60 درصد). اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از 10 درجه سانتیگراد است و سقوط دما هیچ گاه در حد یخبندان یا صفر نیست.
 
براساس داده های هواشناسی مقدار متوسط رطوبت در هر کیلوگرم هوای گرم و خشک جزیره در دی ماه 15 گرم و تیرماه حدود 25 گرم است. هوای کیش در ماه های مهر تا فروردین، دارای گرمای ملایم ومطبوع است ودر این فاصله ی زمانی جزیره در شرایط زیست محیطی مطلوب قراردارد.
از اردیبهشت تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها تقریباً نزدیک به هم است.
 
در اردیبهشت چون آب دریا هنوز سرد و رطوبت نسبی پائین است هوای کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم، خنک و نسیم وار بوده و در مجموع هوای آن بهاری و لطیف و شرایط زیست محیطی آن بسیار مطلوب است.
 
تفاوت دما بین گرم ترین و سردترین ماه کیش حدود 16درجه است. یعنی دی ماه دارای کم ترین تبخیر با نوسان 12 درصد و خنک ترین و خشک ترین ماه جزیره و مرداد ماه با بیش ترین میزان تبخیر و با تغییر و نوسان حدود 28 درصد دارای بیشترین تبخیر و گرم ترین ماه جزیره است. تبخیر زیاد ایام مرداد ماه در وقوع بارش های اتفاقی هر از چندگاه جزیره به صورت رگبارهای موسمی که متأثر از جریان هوای مرطوب اقیانوس هند در این منطقه است بی تأثیر نیست.
 
باران های اتفاقی مردادماه که عمدتاً سیل آسا است و در مدتی کوتاه فرو می ریزند، غالباً خاک را شسته و به علت گرمای بالای سطح زمین نم آن ها به سرعت از خاک محو می گردد، و در عین حال باران های این ایام خود نعمت و رحمت آسمانی است که باید از آن بهره ی کافی گرفت و با ایجاد آب بندها و سدهای بزرگ و کوچک متعدد آب آن را مهار کرد.