Resigzed Image Click this bar to view the full image.
آنچه در باره ایگوانا باید بدانید

مقدمه نویسنده
:
سلام خدمت تمامی دوستان عزیزم،امیدوارم که دنیا همیشه به کامتون باشه
در این مقاله سختی ها و حقایق نگهداری اصولی از ایگوانا را به صورت نکاتی کوتاه بیان می کنم؛اما قبل از اون ازتون خواهش می کنم که اگر نمی خواهید زندگی خودتان و ایگوانایی که بعدا خریداری میکنید را به جهنم تبدیل کنید این مقاله را تا آخر بخوانید.

تجربه نویسنده:
بنده از کودکی به حیوانات علاقه داشتم،پدرم هم همینطور به همین دلیل از بچگی با حیوانات رابطه نزدیکی داشتم و تجربه نگهداری از اکثر حیوانات خانگی را دارم.علاقه ام به خزندگان مخصوصا مار ها که از پدرم به من ارث رسیده بود باعث شد که از شش سالگی شروع به نگهداری از این مخلوقات رمز آلود و زیبا کنم. در این یازده سالی که از خزندگان نگهداری می کنم انواع گونه ها رو تجربه کردم.سه ایگوانا سبز و دو ایگوانا قرمز جز حیوانات خانگی من بودند. پس میتوانم با اطمینانی نسبی درباره این حیوانات نظر دهم.
دلایل نوشتن این مقاله:

بنده در ایران زندگی نمی کنم اما در مدت یکسال گذشته که به دلایلی در ایران زندگی کردم متوجه موضوعی شدم. مطالب بی نهایت کمی که از حیوانات اگزاتیک وجود داره،به همراه باور های خرافی و دانش کم مردم معمولی،پایین بودن سطح زبان انگلیسی و به خصوص اطلاعات غلط و نابجای پرورش دهندگان باعث شده تا در کشورمون اگزاتیک پت بدترین شرایط ممکن رو طی کنه. شرایطی که هم انسان ها و هم پت هاشون رو آزار میده اما کدام حیوان در بین تمامی اگزاتیک ها بدترین شرایط رو داره؟
با چیزی که من در ایران دیدم بی شک میگویم ایگوانا! پستانداران و پرندگان اگزاتیک وضع قابل قبولی (نسبت به خزندگان) در کشورمان دارند. خزندگان می مانند و بی مهرگان (گروه آخر در ایران بسیار کمیاب است) در این بین بی شک ایگوانا بیشترین تعداد بین خزندگان خانگی را به خود اختصاص داده و در مملکت ما به نماد اگزاتیک ها بدل شده (نمی دانم چرا اما هم میهنان ما همستر و طوطی های خود را اگزاتیک نمی دانند!!!)
به همین دلیل تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم تا جلوگیری کنم از خرید این حیوان به عنوان پت های ساده که هم دوستان تازه کار رو از خزندگان می رنجونه و هم خزنده بیچاره رو آواره می کنه.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
آنچه در باره ایگوانا باید بدانید

چه شد که اوضاع ایران اینگونه شد:
ایگوانا اولین خزنده ای بود که در ایران به طور گسترده تکثیر شد و به جامعه ایران معرفی شد آن هم توسط تعداد معدودی از پرورش دهندگان.
یعنی منبع اصلی اطلاعاتی ایرانیان همین پرورش دهندگان بودند.
طبیعتا در ابتدا مردم تمایلی برای خرید این حیوان از خود نشان نمی داده اند پس باید ترقیب می شدند.
چه طور؟ به وسیله اینترنت که هیچکس بر آن تسلط ندارد و مطالب هیچ وقت از نظر علمی کنترل نمیشن
دوستان پرورش دهنده آمدن و در سایت های مختلف به صورت های مختلف اعلام کردند که ایگوانا بهترین پت در دنیای خزندگان و یکی از ساده ترین پت هاست. این مطالب هم به لطف برخی از دوستان که برای ادعای فضل به دنبال فرصت می گشتند باز نویسی شد و با عنوان مقالات ترجمه شده و یا مقاله خود دوست کپی کننده دوباره منتقل شد و در کمتر از چند سال سایت های ایرانی پر شدند از مطالبی واحی در مورد ایگوانا ها.
تمامی این مطالب صرفا نشعط گرفته از میل پرورش دهندگان برای فروش ایگوانا های پرورشی خودشان است و هیچکدام حقیقت ندارد

منابع این مقاله:
1.سایت ها و فروم های معتبر در زمینه اگزاتیک پت مخصوصا خزندگان و ایگوانا ها. (در پستی جداگانه مینویسم)
2. تجربه شخصی بنده و بیش از 30 نفر از اشخاص حقیقی و یا مدیران فروم های بالا در زمینه نگهداری از ایگواناها.