پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

طرح نگاهبانی دماوند

نتیجه نشست کوهنوردان در ساری :
تشکیل کمیته پنج نفره برای پیگیری " طرح نگاهبانی دماوند "

سبزپرس – گروه محیط طبیعی : با برگزاری نشست کوهنوردان در ساری، کمیته ای پنج نفره ، برای پیگیری " طرح نگاهبانی دماوند " ایجاد شد .

به گزارش سبزپرس در روز جمعه 29 آبان، نمایندگانی از دفاتر انجمن کوهنوردان ایران در
مازندران و شماری از کوهنوردان دیگر در یک نشست در ساری، به هم اندیشی درباره مساله حفاظت از دماوند پرداختند .
همچنین در این نشست کوهنوردانی از ساری ، گرگان، بابل، آمل و سوادکوه حضور داشتند و کمیته ای پنج نفره برای پیگیری طرح مذکور انتخاب کردند.
در این نشست ، پیام رییس انجمن کوهنوردان ایران که دربرگیرنده اطلاعاتی راجع به پیشینه " طرح نگاهبانی دماوند " و پیشنهادهایی برای آینده است خوانده شد . متن کامل این پیام به شرح زیر است :
دوستان و هم نوردان گرامی مازندرانی
از شما سپاسگزارم که به من فرصتی داده اید تا به نمایندگی از سوی انجمن کوهنوردان ایران، در این همایش که به موضوع حفاظت دماوند و برنامه ریزی «طرح نگاهبانی دماوند» 1389 اختصاص دارد، سخنانی بگویم.
اکنون، در حدود شش سال از اعلام «روز ملی دماوند»، از سوی جامعه ی کوه نوردی کشور می گذرد. در این سال ها، علاوه بر برگزاری منظم همایش در رینه (در نزدیک ترین جمعه به 13 تیر)، همه ساله در چند هفته ی منتهی به «روز دماوند» برنامه های پاک سازی دامنه های دماوند و آموزش چهره به چهره و گفت وگو با مسافران و گردشگرانی که به این دامنه ها می آیند، داشته ایم و مقاله ها و گزارش هایی در رسانه های گوناگون منتشر کرده ایم. اینک لازم است که یک ارزیابی از کارهای انجام شده ی خودمان و نتیجه های به دست آمده داشته باشیم.
در این چند سال توانسته ایم با چند هزار نفر به صورت مستقیم، در مورد اهمیت دماوند و دیگر محیط های کوهستانی گفت وگو کنیم. شاید چند ده هزار نفر هم از طریق خانواده ی کسانی که با آنان صحبت داشته ایم و از راه مطبوعات و رادیو و تلویزیون، دست کم اشاره هایی را در این زمینه دریافت کرده باشند. در میان مسوولان حفاظت طبیعت و میراث فرهنگی کشور هم نفوذ داشته ایم و توانسته ایم نظر شماری از ایشان را به اهمیت ملی دماوند جلب کنیم و یا با آنان همکاری کنیم؛ بزرگ ترین دستاورد ما در این زمینه، به ثبت رسیدن دماوند به عنوان نخستین اثر ثبتی در فهرست «میراث طبیعی ملی» از سوی سازمان میراث فرهنگی بود که انجمن کوه نوردان ایران در طرح پیشنهاد اولیه و در مراحل بعدی تا برگزاری مراسم اعلام رسمی این ثبت (پلور – 29 تیر ماه 87) مشارکت داشت. تحکیم رابطه ی کوه نوردی و افزایش چشم گیر همکاری های طبیعت دوستانه در میان انبوهی از کوه نوردان کشور، به ویژه میان کوه نوردان مازندرانی و تهرانی، و برقراری ارتباط صمیمانه با شماری از کوه نوردان و طبیعت دوستان و مدیران شهری و اعضای شورای شهر رینه از دیگر دستاوردهای طرح نگاهبانی دماوند بوده است. و سرانجام این که در جریان برگزاری همایش های روز دماوند، با چند نفر از ایران شناسان و دیگر پژوهشگران آشنا شدیم و ضمن استفاده از دانش این استادان و شنیدن سخنرانی هایشان در مورد جایگاه دماوند و دیگر کوه ها در ادب و تاریخ، ایشان را – در واقع، گوشه ای از جامعه ی روشنفکری کشور را- به نوعی با مسایل زیست محیطی درگیر و آشنا کردیم؛ چیزی که جای آن در جامعه ی ایرانی خالی بوده است.
ممکن است بگویند نتیجه ی موثر تمام این کارها چه بوده، و آیا تخریب و آلوده سازی دماوند کم تر شده است؟! پاسخ این است که ما «وظیفه» ی خود را تا اندازه ای انجام داده ایم، اما در عین حال نیروهای مخرب بسیار قوی تر از ما هستند. اگر فعالیت های ما (یعنی همه ی دوستداران این آب و خاک) نبود، قطعا دامنه ی تجاوز به طبیعت بسیار بیش از این بود. در قضیه ی تسطیح جاده ی گوسفند سرای جنوبی دماوند، در تیر و مرداد گذشته دیدیم که چه حساسیت همگانی از سوی کوه نوردان، سازمان های کوهنوردی، سازمان های مردم نهاد مدافع محیط زیست، و سازمان های دولتی مانند میراث فرهنگی و محیط زیست، نشان داده شد. شکی نیست که بخشی از این حساسیت مثبت جامعه، نتیجه ی چند سال کار ما و برگزاری مجموعه برنامه های نگاهبانی دماوند بوده است. با این حال، باید دامنه ی کار خود را افزایش دهیم و نه تنها در یکی دو ماه خرداد و تیر، بلکه در تمام طول سال به دیده بانی و پایش محیط دماوند و تلاش برای حفاظت این میراث طبیعی گرانقدر که ارزش بی بدیل ملی و اهمیت کم مانند جهانی دارد، بپردازیم. در زیر، چند پیشنهاد در این زمینه ارائه می دهیم:
• یادگیری؛ با مطالعه، مراجعه به سایت ها، و شرکت در دوره های آموزشی، بیاموزیم که در جهان چه می گذرد و دیگران برای حفاظت از کوه ها چه می کنند.
• تطبیق آموخته ها؛ ببینیم که شرایط ویژه ی کوه های ما چیست، چه بخش هایی از آن چه که یاد گرفته ایم با اوضاع کوه های ما تطبیق دارد، چگونه باید راهکارهای جهانی را در سرزمین خود پیاده کنیم، و چه مشکلاتی داریم که باید خود راهی برای رفع آن بیابیم.
• مسوولیت پذیری و مسوولیت خواهی؛ در مقام یک استفاده کننده از موهبت های کوهستان، یاد بگیریم که با کم ترین تاثیر بر محیط کوهستان کوه نوردی کنیم و در حد توان آلودگی های موجود را کم کنیم. از دیگران هم بخواهیم چنین کنند و وظیفه های قانونی سازمان هایی مانند سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی را به آن ها یادآوری کنیم و از آن ها بخواهیم که به این وظیفه ها عمل کنند.
• همکاری؛ دیگر دوستداران طبیعت را بشناسیم و آنان را جذب فعالیت های خود کنیم و در فعالیت های آنان شرکت کنیم.
• کار رسانه ای؛ موضوع حفاظت دماوند و خطرهایی که آن را تهدید می کند، همچنین پیشنهادهای مشخص خودمان برای مقابله با عوامل تخریب را مرتبا از طریق مطبوعات، خبرگزاری ها، و صدا و سیما طرح کنیم.
• اقدام حقوقی؛ قانون را بشناسیم و از راه های حقوقی به رویارویی با زمین خواران، ساخت و ساز گرایان، و پروژه بگیران حرفه ای که معیارهای زیست محیطی و ارزش های میراثی را نادیده می گیرند، بپردازیم.


عباس محمدی
مدیر گروه دیده بان کوهستان انجمن کوهنوردان ایران
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی