پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
    بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
 • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
    بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
 • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
    انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
 • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
    کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
 • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
    ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
 • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
    کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
 • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
    دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
 • سگ ربات ◄ سگ ربات
    حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
 • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
    عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
 • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
    میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
 • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
    لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
 • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
    صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
 • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
    تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
 • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
    تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
 • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
    مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
 • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
    خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
 • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
    دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
 • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
    مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
 • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
    درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
 • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
    لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
 • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
    کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
 • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
    میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
 • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
    صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
 • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
    ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
 • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
    نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
 • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
    مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
 • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
    عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
 • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
    مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

داروهاي ضد باكتريايي در درمان بيماريهاي ماهي

مقدمه
استفاده از داروهاي ضد باكتريايي در درمان بيماريهاي ماهي ،‌ به دليل تماس دارو با محيط و مشكلات ايجاد كننده در سلامت انسان اهميت خاصي يافته و موجب نگراني دست اندركاران صنعت پرورش آبزيان در دنيا گشته است . متاسفانه در حال حاضر به علت جوان بودن صنعت آبزي پروري در كشور و كمبود نيروهاي متخصص لازم در زمينه بهداشت و بيماريهاي آبزيان ،‌ كاربرد داروها و مواد شيميايي خارج از سيستم صحيح تشخيص و تجويز رسمي صورت گرفته و بدون در نظر گرفتن باقي مانده هاي دارويي، اثرات آلايندگي آن ها در طبيعت و عوارض سوء اين مواد بر روي انسان (مانند اثرات سمي، واكنش هاي ازدياد حساسيت،‌ بروز عفونتهاي ثانويه، اختلالات در سوخت و ساز و اختلالات روي اجزاء اكوسيستم آب و خاك ) مصرف مي شوند. در مقاومت آنتي بيوتيكي، امكان انتقال ميكروبهاي مقاوم به انسان و به خطر افتادن سلامت عمومي جامعه وجود دارد و خسارت ناشي از اين امر اجتناب ناپذير است. مقاومت ميكروبي باعث مي شود كه درمان بيماريها دچار اختلال شده و پرورش دهندگان ماهي دچار زيان هاي اقتصادي شوند و عمدتا آنتي بيوتيك براي ميزبان سمي نمي باشد ولي مصرف طولاني مدت، مكرر، بيش از حد و كمتر از مقدار طبيعي آن در آبزيان موجب شيوع جمعيت باكتريهاي مقاوم در ماهي سخت پوستان و ميكروفلور آب شده است . استفاده بي رويه از آنتي بيوتيكها خصوصا انواعي كه مصرف مشترك انساني دارند،‌زمينه ساز ايجاد مقاومتهاي باكتريايي‌،به خطر افتادن امنيت غذايي و بهداشت عمومي و نا پايداري صادرات محصولات غذايي مي شوند.
اين نحوه استفاده از آنتي بيوتيكها با عث ايجاد سويه هاي مقاوم باكتريايي شده و مشكلات زيادي به همراه مي آورد . براي مثال موجب بروز بيماريهايي مي شود كه درمان آنها بسيار مشكل و در بعضي موارد غير ممكن است و در نهايت موجب گسترش بيماري و شيوع يك همه گيري بدون درمان در جامعه مي گردد . براي مثال در صنايع پرورش ميگو در اكوادور‌، مصرف بي رويه آنتي بيوتيكها موجب مقاومت آنتي بيوتيكي بر عليه ويبريوكلرا در انسان گرديده است . البته در اين موارد ‌، ضعف بهداشت عمومي در همه گيري بيماري نقش مهمي را داشته است .

انواع و مكانيسم مقاومت دارويي
يافته هاي جديددر زمينه بيولوژي مولكولي و جمعيت، بيانگر اين واقعيت است كه مقاومت درمقابل داروهاي ضد باكتريايي، پديده اي غير قابل اجتناب است كه در نتيجه طبيعت خاص و يا سازگاري سلول باكتريايي نسبت به آنتي بيوتيكها و ايجاد تغييرات ژنتيكي ايجاد مي گردد .
مقاومت به دو صورت طبيعي و اكتسابي ايجاد مي گردد . مقاومت طبيعي عموما يكي از ويژگي هاي اساسي گونه هاي باكتري ها بوده و تمامي افراد يك گونه را شامل مي شود و بستگي به مواجهه قبلي با آنتي بيوتيك ندارد . اين نوع مقاومت ناشي از وضعيت فيزيولوژيك بيوشيميايي يا مورفولوژيك ذاتي و خص باكتري است كه مانع از اثرات آنتي بيوتيك مي شود. تشخيص اين نوع مقاومت آسان است بطوري كه در مواجهه كم ارگانيسم، با آنتي بيوتيك نيز مشخص مي گردد . از اين نوع مقاوت طبيعي باكتري پزودوموناس آئروژينوزا به تترا ساكلين اشاره كرد .
مقاوت اكتسابي مقاومتي است كه باكتري قبلا نسبت به دارو حساس بوده و در اثر مواجهه قبلي مقاوم شده است . اين مواجهه باعث ايجا فشار انتخابي (selectiv pressure ) مي شود كه موجب رشد بيش از حد و سريع سلولهاي مقاوم و ظهور يك سري سلول هاي مقاوم ميگردد.

مكانيسم ايجاد مقاومت اكتسابي :
1) مقاومت كروموزمي ناشي از موتاسيون خود بخودي :
موتاسيون در جت مقاومت در برابر آنتي بيوتيك به طور خود بخودي و با نسبت 10تا 10 اتفاق مي افتد كه اين پديده به باكتري آنتي بيوتيك بستگي دارد . چنين تصور مي شود كه موتاسيون كروموزومي ، مسوول مقاومت در برابر تركيبات كينولون مي باشد . به طوري كه مقاومت به كينولون ها فديمي مانند اسيد ناليديكسيك و اسيد اگزو لينيك در عوامل بيماري زايي مثل آئر و موناس سالمونسيدا ويبريو آنگوئيلا روم ويرسينياراكري مشاهده شده است .
كينولون هاي جديد مثل سارافلوكساسين و آنروفلوكساسين در مقابل مقاومت چند تايي سويه هاي آئروموناس و آئرمونانس سالمونسيدا موثر هستند . با اين حال اساس دقيق مولكولي سير موتاسيون كه موجب مقاومت باكتريايي مي شوند ،‌ ناشناخته است . يكي از راههاي جلوگيري از موتاسيون و ايجاد مقاومت ، استفاده ازتركيب دارويي است .

2) مقاومت ناشي از تبادلات ژنتيكي :
باكتري از نظر ژنتيكي داراي دو ساختار به نام كروموزوم و پلاسميد است كه در ايجاد مقاومت نقش دارند . هر دو ساختار داراي DNA دو رشته اي بوده و هر دو در ارتباط با غشاء داخلي سلول باكتري هستند . براي بقاء باكتري پلاسميد ضروري نبوده ولي اين اجزاء داراي عوامل ژنتيكي هستند كه در مقاومت آنتي بيوتيكي وحدت باكتري موثر است .
پلاسميدها (فاكتور R) حاوي 500-20ژن هستند كه توانايي مقاومت نسبت به تعداد زيادي از داروها را دارا هستند. اهميت اين نوع مقاومت به اين دليل است كه بيشتر در بين باكتري هاي غير بيماريزا اتفاق مي افتد . براي مثال باكترهاي آئر موناس موجود در آب و روي ماهي نسبت به اسيد اگزو لنيك مصرفي مقاوم مي شوند . اين باكتري درصورت مصرف آب يا ماهي آلوده ،‌ فاكتور مقاومت خود را به يك عامل بيماري زاي مهم انسان مثل اشرشيا كلي انتقال مي دهد . اشرشيا كلي مقاوم مي توانندبا عث ايجاد عفونت غير قابل درمان در انسان گردد كه از نظر بهداشت عمومي خطرناك است .
براي ايجاد اين نوع مقاومت ، پلاسميد از سه طريق زير منتقل مي شود .

انواع مقاومت ناشي از انتقال پلاسميد :
الف ) انتقال بي واسطه (ترانسفورماسيون )
ساده ترين روش انتقال است كه در آن باكتري ، مولكول DNA برهنه اي را كه در اثر تجزيه سلول باكتري ها درمقابل پني سلين ديده شده است . انتقال ژن از طريق ترانسفوماسيون در خاك و اقيانوس ها هم اتفاق مي افتد و نقش مهمي در تبادلات ژنتيكي در طبيعت ايفا مي كند .
ب)ا نتقال با واسطه
انتقال ژنهاي باكتري از طريق ويروسهايي به نام باكتريوفاژ كه باكتري را تحت تاثير قرار مي دهند ،‌انجام مي گيرد . در اين روش به طور تصادفي به دليل اختلالات ايجاد شده در چرخه زندگي ويروس ، ژن هاي باكتري به پوشش پروتئيني (كپسيد ) فاژ الحاق يافته و در ادامه ويروسهاي حامل ژن ،آنها را به يك باكتري ديگر وارد مي كند . ميزان DNA انتقالي بستگي به اندازه ويروس و مرحله اي از چرخه زندگي ويرس داشته و اغلب درصد ژنوم دهنده را شامل مي شود .

ج) الحاق :شايد پيچيده ترين و در عين حال مهم ترين روش انتقال ژن در باكتري ها محسوب مي شود و بيشتر شبيه به يك جفتگيري جنسي است . در اين روش اطلاعات ژنتيكي از طريق تماس مستقيم دو سلول معاوضه مي گردد . آغاز كار به وسيله دهنده (سلول +F ) است كه داراي توانايي ايجاد خار جنسي يا F را دارا مي باشد خار F بصورت يك عضوء لوله مانند براي انتقال يك طرفه DNA از دهنده به گيرنده عمل مي كند و با انقباض خود موجب نزديك شدن دو سلول به هم مي شود . در اين روش DNA پلاسميدي به تنهايي يا به همراه DNA كروموزومي منتقل مي شود .
در عوامل بيماريزايي باكتريايي وقوع مقاومت دارويي باواسطه پلاسميد رايج تر از مقاومت ناشي از كروموزوم ها مي باشد . ژن هاي پلاسميد متحرك تر از ژن هاي كروموزومي است . ژن هاي موجود در پلاسميد ويژگيهاي مشخصي مثل مقاومت دارويي ، آنزيم هاي متابوليكي و عوامل حدت زا را در بر مي گيرد . انتقال ، بيشتر بين باكتري هاي منفي و به ندرت بين گرم مثبت ها اتفاق مي افتد . بزرگترين كارايي اين نوع مقاومت ، انتقال ژن به يك عامل فوق العاده بيماري زا مثل اشرشيا كلي است .
مقاومت ناش از انتقال پلاسميدنسبت به چهار نوع داروي ضد ميكروبي در ويبريوسالمونيسيدا ، ويبريو آنگوئيلاروم آئروموناس سالمونيسيدا ،‌ادوارد زيلا تاردا ، سيترو باكترفروندي و يريسنياراكري ديده شده است.
علاوه بر پلاسميدها عوامل ژنتيكي (transpoposons ) سكانس هاي جابجا شونده DNA مي باشند كه توانايي انتقال بين دو باكتري و بين كروموزوم ميزبان يا درپلاسميد خودشان را دارا مي باشند . عده اي معتقدند كه ترانس پوزن ها علت ايجاد باكتري هاي مقاوم به تعدادي از داروها مي باشند . مقاومت به پني سيلين و تترا ساكلين در باكتري ها ناش ياز اين مكانيسم است .
نكته مهم اينكه مقاومت ناشي از پلاسميد در عوامل بيماري زاي ماهي نسبت به كينولون ها گزارش نشده است . زيرا اين تركيبات فرايندهاي پلاسميد را مهار مي كنند . در بين عوامل بيماري زاي ماهي ، بتالا كتاماز به طور وسيعي در گونه هاي آئرومونانس ديده مي شود .

انواع مقاومت آنتي بيوتيكي بر اساس مكانيسم بيو شيميايي :
1) تغيير در آنتي بيوتيك كه از دو طريق صورت مي پذيرد :
الف ) توليد معيوب آنزيمهايي كه موجب از بين رفتن دارو مي شود (پني سيلين ها ، سفالوسپورين ها )
ب) اضافه كردن يك گروه مواد شيميايي و آنزيمي كه مانع از فعاليت باكتري مي شود (آمينو گليكوزيدها)
2) اختلال در جذب:
بعضي از باكتريها به طور طبيعي به برخي داروها مقاوم هستند ريزا پوشش سلولي آن ها نسبت به آنتي بيوتيكهاي خاص غير قابل نفوذ است . مثلا در مورد باكتري هاي گرم منفي كه به صورت طبيعي نسبت به پني سيلين مقاوم و باكتر ي هاي
هوازي به طور ذاتي به آمينو گليكوزيدها مقاوم هستند .
3)انتشار آنتي بيوتيك به خارج :
باكتر يهاي گرم منفي با كسب يك پروتئين غشاي داخلي ،‌به طور اكتسابي به دارو به ويژه تتراساكلين ها مقاوم هستند . اين پروتئين به طور فعال دارو رابه خارج سلول پلمپ كرده و باعث كاهش جذب دارو و نرسيدن غلظت لازم تتراساكلين براي مهار سنتز پروتئين مي شود . اهميت اين مكانيسم اختصاصي نبودن آن براي دارو است . مثلا درضد عفوني كننده ها ، مس و ساير فلزات سنگين كه براي نابود كردن باكتري ها به كار مي روند و گسترش مقاومت ميكروبي در آن نقش دارد اين مكاميسم موثر است .
4) بهره گيري ازيك راه متابوليكي متفاوت :
در مقاومت پني سيلين توسط استافيلو كوك و استر پوكوك ديده شده است .
5) تغيير شكل در محل هدف:
علل نا معلوم مقاومت شامل حالت فيزيولوژيك ارگانيسم (حالت مقاوم يا ساكن ) ، غير فعال شدن يا آنتا گونيست بودن با ساير داروها ، غيرفعال شدن دارو به وسيله آنزيم هاي توليد شده در محل عفونت توسط ساير باكتري ها و حالت آنتاگونيستي اثرات دارو با مواد زائد سلولي يا اجسام خارجي و توقف فعاليت دارو در PH پايين و هيپوكسي است .

اهميت مقاومت آنتي بيوتيكي در انسان :
ايجاد مقاومت ضد ميكروبي بيشتر مربوط به باكتري هاي روده اي حيوانات خونگرم مي باشد، به طوري كه فرد با تغذيه مواد آلوده (آب ،‌گوشت ، و ... ) كه حاوي اجرام مقاوم هستند دچار بيماري مي گردند . عده اي معتقد هستند كه امكان انتقال بيماريهاي مشترك (زئو نوز ) و ناشي از غذا (Food borne ) و حتي عوامل بيماريزاي مقاوم به دارو از طريق توليدات شيلاتي بسيار كم است . گزارشات منتشره بيانگر وجود يك بيماري ناشي از غذا در اثر مصرف ماهي خام است .
باكتري مرتبط با اين بيماري كه گاهي در ميگو و حتي ساير جانداران دريايي مثل ماهي يافت مي شود

1-ويبريو پاراهموليتيكوس است كه باعث بروز مسموميت غذايي و ناراحتي گوارشي در انسان مي شود .در حال حاضر اين باكتري ، عامل 25% موارد مسموميت غذايي درژاپن است . اين باكتر ي را مي توان در آب و هواي گرم از انواع آبزيان ازجمله ماهي ،‌ميگو، صدف و خرچنگ جدا كرد . علائم مسموميت غذايي با اين باكتري در انسان بسته به تعداد باكتري بلع شده و موجود در روده دارد كه از يك اسهال خفيف همراه با درد و ناراحتي گوارشي تا بيماري شبه وبا متغير است . طول دوره بيماري 2تا5 روز بوده و معمولا نشانه هاي بيماري 15 ساعت بعد از مصرف غذاي آلوده ظاهر مي شود . در امريكا فقط 10درصد بيماري هاي ناشي از غذا مربوط به محصولات آبزيان است كه بيشتر در نتيجه مسموميت ناشي از مصرف ماهي مناطق جزاير مرجاني (ciguatera ) مسموميت غذايي ناشي از مصرف ماهي تون و ماكرل و مصرف نرم تنان به صورت خام و صدف خوراكي است . در حالي كه 90 درصد بقيه مربوط به به بيماريهاي غير باكتريايي است . مساله اساسي ، مقاومت چند گانه است به طوري كه باكتري كه مقاوم به يك دارو است توانايي مقاومت به ساير داروهاي مشابه از نظر ساختار و يا هم خانواده را نيز پيدا مي كند . نماد اين نوع مقاومت در مورد سالمونلا است .
البته احتمال وجود سالمونلا در غذاهاي آبزيان نيز وجود دارد ولي اعمال عمل آوري روزانه اي محصولات در دماهاي بالا، مشاهده سالمونلا را غير ممكن مي كند . سوالي كه مطرح مي شود اين است كه چرا اهميت مقاومت آنتي بيوتيكي در آبزيان ناچيز است.
جواب را با يد در وجود عوامل و موانع طبيعي در آبزيان دانست كه مانع از انتقال فاكتور مقاومت و ايجاد باكتري هاي روده اي پاتوژن مقاوم در انسان مي گردد. اين عوامل درجه حرارت ، ميكروفلور طبيعي ، تفاوت هاي تكاملي و فيزيولوژيك مي باشند .
عمده ترين مانع طبيعي ، درجه حرارت ماهيان است كه خونسرد ميباشند، يعني دماي بدن ثابت نبوده و وابسته به دماي محيط است . اين دما در ماهي براي اغلب باكتري هاي روده اي كه در انسان عفونت ايجاد مي كند مناسب نمي باشد زيرا انسان مانند حيوانات خونگرم بوده و اغلب عوامل بيماري زاي ناشي از غذاي انساني دماي گرم و مشابه با درجه حرارت بدن انسان را ترجيح مي دهند.
از بين باكتر ي هاي روده اي تنها ليستريا مونوسيتوژنز قادر به تكثير در دماي پايين مي باشد. بنابراين تنها تعداد محدودي از عوامل باكتريايي ماهي در آب و هواي معتدل توانايي ايجاد بيماري درانسان را دارند . يه طور كلي خطر ايجاد بيماري در انسان توسط عوامل بيماري زاي ماهي پايين گزارش شده است لازم به ذكر است كه در آب و هواي گرم (پرورش ماهيان گرم آبي ) اجرامي مانند آئرو موناس هيدرو فيلا و گونه هاي اداردزيلا جزوء مهمترين پاتوژن هاي روده اي هستند كه امكان بيماري زايي در انسان را دارند .
در مصب رودخانه و در ماهاي گرم سال جنس هاي مختلف ويبريو يكي از گونه اي غالب به شمار مي روند . بنابراين شيوع فصلي بيماريهاي ناشي از غذا ، در مصرف ماهي خام و آب مصرفي آلوده به اين گونه نمود خاصي دارد .
مانع طبيعي بعدي آن است كه توليد مثل در ماهي وابسطه به دما مي باشد و در دماي پايين انتقال فاكتور مقاومت ازطريق ترانسفورماسيون والحاق پايين مي باشد . امروزه ثابت شده كه mg و ca موجود در آب هاي دريايي موجب كاهش شديد (%90 ) در فعاليت بيولوژيك اكسي تتراساكلين ، كينو لون ها و اسيد اگزو لينيك مي شود .
بنابراين بسته به محل زندگي ماهي كه در دريا يا آب شيرين است . سويه هاي باكتر يايي تجمع يافته در روده ها ممكن است حساس يا مقاوم گردند .از موانع طبيعي ديگري كه در جلوگيري از انتقال مقاومت نقش مهمي ايفا مي كند طبيعت سيار ميكروفلور در ماهي است . يعني حضور باكتر ي ها در دستگاه گوارش ماهي رابطه مستقيم با فلور و غذا داشته و در اثر تغييرات محيطي يا غذايي ميكرو فلور نيز دست خوش تغيير مي گردد. در حقيقيت ماهي كه براي مدت زماني طولاني گرسنگي مي كشد داراي يك دستگاه گوارش استريل مي گردد . اغلب باكتري هاي روده اي انسان و ساير عوامل بيماري زاي انساني به دليل شرايط فيزيولوژيك و دمايي در مهرداران خونسرد توانايي تجمع يافتن ر حيوانات آبزي را از دست مي دهند .
با جمع بندي اين مطالب بايد گفت كه خطر اصلي استفاده از داروها در آبزيان در سلامت جامعه محدود به تماس غير مستقيم با دارو مي باشد . بنابراين اعمال روش هاي درماني بر روي آب كه يكي از راههاي مهم انتقال باكتري هاي مقاوم است ، موجب كاهش اين خطر مي گردد. در غير اين صورت عوامل بيماري زاي باكتريايي ماهي به محيطي كه تماس نزديكي با بدن انسان دارد عادت كرده و توانايي بقاء در روده انسان را مي يابند . با وضع قوانين خاص در بعضي از كشورها استفاده از داروهاي ميكروبي در آبزيان محدود شده و در نتيجه سلامت عمومي كمتر تهديد مي گردد.
در امريكا فقط اكسي تتراساكلين romet 30 و در انگلستان اكسي تترا ساكلين ، اسيد اگزو لينيك ، آموكسي سيلين و co- trimazine استفاده مي شوند . در حالي كه در بعضي كشورها سيستم نظارتي موثر وجود نداشته وپرورش دهندگان ماهي از هر دارويي كه توانايي تهيه آن را دارند استفاده مي كنند . البته اين مشكل محدود به شيلات نبوده و در تمام مراكز پرورش حيوانات وجود دارد .
تعيين اين كه استفاده از آنتي بيوتيك ها در صنعت آبزي پروري خطرناك است يانه كار دشواري است جون اطلاعات دقيقي از عوامل موثر در انتقال فاكتورهاي مقاومت از باكتري هاي غير بيماريزاي موجود در آب به عوامل بيماريزاي انساني موجود در آب و خاك در دست نمي باشد . فقدان اطلاعات معتبر در مورد عوامل دارويي مورد استفاده در صنايع دامي و به خصوص صنعت آبزيان ، اين گمان را در اذهان ايجادمي كند كه آيا مصرف داروهاي ضد ميكروبي براي سلامت و بهداشت جامعه خطر ناك است يا نه ، تا زمانيكه اطلاعات درست و علمي وجود نداشته باشد اين حدس و گمان ادامه يافته و حتي تشديد خواهد شد . اگرچه تعيين شيوع باكتري هاي مقاوم به آنتي بيوتيك در توليدات آبزيان كه مصرف انساني دارند و تعيين منشاء باكتري و راه انتقال مقاومت بسيار مشكل است ولي حصول به آن بسياري از حدس ها و گمان ها را از بين خواهد برد.

باقي مانده هاي آنتي بيوتيكي :
آن چه مسلم است در آبزيان مساله باقي مانده دارويي نسبت به مقاومت باكتريايي از اهميت كمتري برخوردار است . استفاده معقول وصحيح از اين داروها بر اساس استانداردهاي تعيين شده اهميت بسياري دارد و در صورت وجود باقي مانده هاي دارويي عوارضي مانند تهوع ، استفراغ ، اختلالات جنيني ؛ آلرژي ، اثرات سمي ،‌تغيير در فلور و ايجاد مقاومت دارويي را در بر خواهد داشت . مشابه دام ها در آبزيان نيز يك برنامه منظم و مجاز در استفاده از داروها وجود دارد و بهتر است به فاصله زماني بين حذف آنتي بيوتيك و مصرف محصولات آبزيان توجه كامل مبذول شود درمان كمتر يا بيشتر از مدت زمان توصيه شده مي تواند باعث شكست درمان ، و يا ايجاد عوارض ذكر شده گردد. ميزان حذف آنتي بيوتيكي از بافت هاي ماهي نيز شديدا بسته به درجه حرارت آب متغير است . زمان هاي اختصاصي پرهيزاز مصرف دارو قبل از صيد (wthdrawal time ) نيز بسته به نوع دارو متفاوت است . درمواردي كه زمان قطعي پرهيز از مصرف دارو قبل ز صيد داده نشده باشد ، طبق قاعده كلي اين زمان (درجه روز 500=تعداد روز * درجه حرارت آب ) در نظر گرفته مي شود .
اين امر به طور مشخصي مي تواند يك تخمين ابتدايي و اوليه از ميزان حذف آنتي بيوتيك باشد زيرا درجه حرارت آب به طور دايم نوسان داشته و در روزهاي مختلف نيز متفاوت است . و هم چنين علاوه بر درجه حرارت عوامل ديگري نيز وجود دارند كه ميزان حذف دارو را تحت تاثير قرار مي دهند . فارماكوكينتيك آنتي بيوتيك به طور باور نكردني در گونه هاي مختلف ماهي متفاوت است .
امروزه در دنيا بسياري از از بخش هاي صنعت آبزيان شروع به كاهش استفاده و وابستگي خود به داروهاي ضد ميكروبي كرده اند . پيشرفت در توليد واكسن ، محرك هاي ايمني و پروبيوتيك ها (ساختار اين مواد استفاده از باكتري هاي مفيد و آنزيم آن ها مي باشد )در آينده اي نزديك جاي درمان دارويي را خواهد گرفت ولي تا آن زمان ، انجام يك سري كارها در جهت پيش گير ي از بروز مقاومت آنتي بيوتيكي احساس مي گردد. مصرف بي احتياط آنتي بيوتيك ها باعث به پايان رسيدن دوره درماني آنها شده و در آينده اي نه چندان دور بايستي آنتب بيوتيك ها را از فهرست داروهاي درماني حذف كرد آگاهي از طيف اثر ، دز و دستور تركيبي دارو ، استفاده از آب با كيفيت مناسب ، كاهش استرس و استفاده از جيره هاي مناسب ،‌استفاده از داروهاي ضد ميكروبي تحت نظر دامپزشك و تحت كنترل سيستم نظارتي و علمي و استفاده از ضد عفوني كننده هاي مناسب از راه كارهاي مهم در غلبه ب اين معضل است . واكسيناسيون به عنوان موثرترين روش در درمان و پيشگيري بيماري و به خصوص در مورد بروز مقاومت هاي چند تايي توصيه مي گردد. هم چنين مي توان با استفاده از روشهاي نوين در توليد داروها اقدام به توليد يك سري داروهاي ضد ميكروبي اختصاصي نمود . هم چنين مي توان به انجام يك سري تحقيقات در جهت كاهش توليد و آزاد شدن و انتقال باكتري هاي مقاوم اقدام كرد .

_________________________
تهیه و تدوین دکتر افسانه زرگر
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)