به چه دلیل سگ های باغ وحش شهر پیتسبورگ حمله کردند
در بعدترین حالت ممکن کابوس وار،۱۱ سگ وحشی آفریقایی یک پسر دو ساله پنسیلوانیایی را بعد از اینکه او به محوطه سگ ها در باغ وحش پیتسبورگ افتاد را کشتند.مسئولین باغ وحش در روز دوشنبه یک نشت خبری در این مورد تشکیل دادند.
به یکی از سگ ها به دلیل اینکه بدن پسر را رها نمی کرد تیراندازی شدوباقی سگ ها در محل قرنطینه هستند.

مدیر اجرایی باغ وحش باربارا بکر''Barbara Baker''گفت است:باغ وحش از وقوع چنین حادثه دردناکی احساس هولناکی دارد.این باغ وحش تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.
چرا گوشتخواران به پسر حمله کردند؟برای آگاهی با خصوصیات این حیوان با متخصص سگ های وحشی رزی ووددروفتRosie Woodroffeو همکار او کیم مک کریKim McCreeryدر تحقیقات در موسسه جانورشناسی لندن تماس گرفتیم.

از سگ های وحشی کمی برای من بگویید.

کیم مک کری: آنها مانند گرگ ها زندگی گروهی-خانوادگی دارند .مادر،پدر و خویشاوندان مسن از توله ها نگهداری می کنند.آنها حتی در غار دارای بیبی سیتر هستند،توله ها قبل از همه غذا می خورند،بلعکس سایر گوشتخواران که به صورت گروهی زندگی می کنند.

از لحاظ شرایط سازمندهی اجتماعی آنها بیشتر شبیه خانواده های انسان ها هستند.
ما عادات آنها را در سال ها مورد بررسی قرار دادیم.سگ های وحشی بسیار رفتار دوستانه با یکدیگر دارند ،آنها به اقوام خود ،مانند سایر سگ ها حمله نمی کنند وبه بالا بردن قسمتی از لب که به سختی قابل تشخیص است بسنده می کنند.

چرا فکر می کنید سگ های باغ وحش به پسری که به محوطه آنها سقوط کرد حمله کرده اند؟
کیم مک کری: حقیقتا نمی توانیم بگوییم.من با همکارم باب رابینز در این مورد صحبت کرده ام.اتفاقی که دیروز افتاد یک تراژدی بود.و ما حقیقتا نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است.
در وحش،ما هرگز توسط سگ های وحشی تهدید نشده ایم.و ما ساعت های زیادی را درکنار آنها دربوته ها در آفریقا گذرانده ایم.


رزی ووددروفت: مسلم است که این یک رویداد ناراحت کننده است که باید برای خانواده کودک و همچنین شاهدان ماجرا بسیار هولناک بوده باشدمن خودم فرزندی به سن آن کودک دارم و غم خانواده او را درک می کنم.
نکته نخستی که باید اشاره بکنم این است که سگ های وحشی برای انسان ها در طبیعت خطری ندارند.تا به حال خبری مبنا بر حمله سگ ها به انسان ها نشنیده ام.و در کنیا ،جایی که من مشغول به کار هستم.مردم و بچه های کوچک در حالی که مشغول نگهداری از بزهایشان هستند یا به مدرسه می روند معمولا با سگ های وحشی مواجه می شوند و همچنان مردم بومی از آنها ترسی ندارند.به شخصه بارها به سگ های وحشی برخوردام ولی حتی یک بار هم احساس ترس نکرده ام.
نکته دوم که باید اشاره دارم این است که سگ های وحشی به شدت کنجکاو و جسور هستند.برای مثال اگر شما سوار بر ماشین به سوی آنها بروید آنها به جای فرار با اشتیاق به سمت شما می آیند تا نگاهی بیاندازند.پس اگر چیز غیر معمولی به محوطه آنها بیافتد ،من معتقدم کل گروه برای تحقیقات به سرعت به سوی آن بشتابند.
در نتیجه من می توانم نقطه نظر سگ های وحشی در این مورد را تصور کنم:چه چیزی به وحوطه ما افتاد ؟بیا بریم و ببینیم!ترسناک نیست ولی حرکت می کند بیایید گازش بگیریم،نگهبانان ما سعی می کنند حواس ما را پرت کنند ولی این چیز جدید و خیلی جذاب تر است.


ممکن است سگ های وحشی با سگ های وحشی که در باغ وحش در اسارت هستند متفاوت رفتار کنند؟
مک کری:حیوانات در اسارات می توانند نسبت به همتایان خود در طبیعت متفاوت رفتار کنندولی با قاطعیت در مورد ارتباط این موضوع و اتفاق وحشناکی که وقوع یافت نمی توانیم نظر بدهیم.محور و زمینه در اسارات با طبیعت کاملا متفاوت است


مورد دیگری هست که بخواهید در مورد سگ های وحشی بگویید؟
وودروف: بعد از هرچیزی که گفته و عمل شد،به هرحال سگ های وحشی شکارچی هستند و دارای غریزه تعقیب شکار هستند.در محوطه آزاد سگ های وحشی نسبت به انسان ها کنجکاو هستند ولی در برخورد نزدیک از انسان ها می ترسند.ولی در اسارت من معتقدم که این ترس به دلیل اینکه روزانه انسان ها را از نزدیک می بینند کاهش یافته است.به هرحال بسیار شک دارم این یک حمله برای شکار بوده باشد.چنانچه این سگ ها جدی بودند که این بچه کوچک را به عنوان غذا بکشندمن فکر می کنم گروه به این بزرگی خیلی سریع تر و بیشتر به کودک که در مدتی که در محوطه آنها بود آسیب می رسانند.گروه سگ های وحشی به آن بزرگی اعضای بدن شکار خود را به اندازه آن کودک در چند ثانیه از هم جدا می کنند و کمتر از چند دقیقه آن را می خورند.

نویسنده:Christine Dell'Amore
ترجمه: خودم
منبع : وبسایت 
نشنال جئوگرافیک