تگوی سیاه و سفید 


تگوی سیاه و سفید (Black & white Tegu ) ، سوسمار زیبایی است که به واسطه خلق و خوی آرام و گربه مانندش! ، اندازه متوسط و نقوش جذاب بدنش در بین علاقه مندان به خزندگان، طرفداران فراوانی دارد. در واقع تگوی سیاه و سفید آرژانتینی به اختصار تگوی سیاه و سفید نامیده می شود. ( هرچند گاهی با تگوی سیاه و سفید کلمبیایی که کمی کوچکتر و کمی بد اخلاق است اشتباه گرفته می شود). تگوی سیاه و سفید به عنوان پت، نه تنها در میان گونه های مختلف تگو، بلکه در میان تمام سوسمارهای متوسط و بزرگ، جزو بهترین گزینه ها برای نگهداری می باشد. تگو – به ویژه اگر از سن کم دستی شده باشد- خزنده ای بسیار آرام و مطیع است و می تواند به سرعت به یک دوست خانگی بی نظیر بدل شود.
زیستگاه اصلی تگو، دشتهای گرم و مرطوب (ساوانا) همجوار جنگلهای بارانی در امریکای جنوبی است. این گونه از تگو به طور ویژه در آرژانتین و برخی مناطق برزیل و اروگوئه یافت می شود.
طول عمر تگوی سیاه سفید در اسارت به طور متوسط 12-10 سال خواهد بود ( در صورت نگهداری اصولی و رعایت کلیه نکات تغذیه ای و محیطی تا پانزده سال هم گزارش شده ). اندازه بالغ آن به 120 سانتی متر( با احتساب طول دم) برای تگوی نرمی رسد. حیوان ماده رشدی کندتر و جثه ای کوچتر از تگوی نر دارد ( 100-90سانتی متر). تگو (در هر دوجنس) در اسارت در حدود سه سالگی به بلوغ جنسی می رسد. تگو با توجه به جثه، به فضای نسبتا زیادی نیاز دارد که از یک تراریوم بزرگ تا یک اتاق کوچک متغیر است. تگو به واقع یک سوسمار همه چیزخوار است و می تواند با طیف گسترده ای از حشرات ، پستانداران کوچک، میوه و سبزیجات تغذیه شود. (تگوهای جوان به لحاظ تغذیه ای مسیری را طی می کنند که از حشره خواری به گوشتخواری و در نهایت به همه چیز خواری می رسد) تگوی سیاه و سفید با توجه به زیستگاه طبیعی اش، در اسارت به شرایط محیطی ویژه ای برای نگهداری نیاز دارد. اگر علاقه مند به نگهداری از تگو به عنوان حیوان خانگی هستید، حتما با دامپزشک اختصاصی خزندگان در مورد رژیم غذایی مناسب ، ویژگیهای رفتاری و به خصوص الزامات محیطی نگهداری از این خزنده زیبا مشورت کنید.