روغن امگا 6 علاوه بر این که برای سلامتی گربه ها بسیار مفید است ،در بیشتر رژیم غذایی انها وجود این ماده ضروری است چرا که گربه ها حیواناتی گوشتخوار هستند و برخی از تکه های گوشت و چربی ،به میزان متناسبی روغن امگا 6 وجود دارد .حتی شما میتوانید عصاره یا روغن امگا 6 را به مواد غذایی گربتان اضافه کنید تا از خواص ان بهره مند شوند .
امگا 6 چیست؟

امگا6 یکی از چند اسید چرب مورد نیاز بدن گربه ها است اما بدن انها نمیتواند امگا6 تولید کند .از خواص این اسید جلوگیری از خشک شدن پوست و مو و ایجاد خارش و شوره در ان ،بهبود سلامت استخوانها ،کمک به کارکرد بهتر مفاصل،جلوگیری از بروز برخی سرطانها ،بهبود عملکرد بینایی و مغز ،قدرتمند کردن سیستم ایمنی،مبارزه با الرژی،تنظیم سوخت و ساز بدن و حفظ اندام مناسب را میتوان ذکر کرد .
انواع و منابع انها


چندین نمونه ی مختلف از امگا 6 وجود دارد که برخی را بدن میسازد و برخی دیگر که ضروری هستند باید از طریق غذا و رژیم غذایی وارد بدن شوند .اسید های چرب ضروری عبارت اند از :لینولئیک اسید و آرشیدونیک اسید. لینولئیک اسید در بسیاری از منابع گیاهی ،روغن های گیاهی و چربی مرغ نیز وجود دارد و آرشیدونیک اسید نیز در منابع گوشتی ،زرده ی تخم مرغ و ... یافت میشود .علاوه بر اینها شما میتوانید از داروخانه های دامپزشکی مکمل امگا6 را برای گربه ی عزیزتان تهیه کنید .
همچنین برخی از غذا های تجاری دارای این اسید های ضروری هستند که میتوانید از انها نیز برای تغذیه ی گربتان استفاده کنید البته باید کاملا از این رژیم با دقت استفاده کنید و انها را بر حسب نژاد ،اندازه ،وزن و وضعییت سلامتی گربه تان استفاده کنید چون ازدیاد یا کمبود بیش از حد این اسید ها خود موجب بروز مشکل میشود .برای اطمینان از طرز استفاده ی صحیح از این غذا باید با دامپزشک مشورت کنید .
امگا 6 میتواند به صورت قرص و یا کپسول تقوییتی و یا به عنوان مایع نیز یافت شود 


روغن امگا 6 برای گربه ها -ترجمه

منبع:vetinfo
مترجم:moko