اسفناج برای سگ ها

اسفناج 
استفاده از اسفناج در رژیم غذایی سگ بسیار عالی می باشد. اسفناج حاوی ویتامین های A، B، C، E و K است. مواد معدنی موجود در اسفناج عبارتند از کلسیم، آهن، فولات، لوتئین، بتاکاروتن و فیبر گیاهی خام است. فیبر گیاهی می تواند حرکت حلقوی دستگاه گوارش را افزایش داده و به عمل دفع سرعت بخشد. ویتامین های C و K می توانند باعث حفظ سلامت استخوان های بدن سگ گردند همچنین ویتامین K به حفظ عملکرد طبیعی خون نیز کمک می کند . 
مصرف اسفناج در جیرۀ غذایی سگ از التهاب و مشکلات قلبی عروقی و از ابتلا به انواع سرطان ها جلوگیری به عمل می آورد. اگر سگ شما مبتلا به کم خونی است افزودن اسفناج در جیرۀ غذایی برایش بسیار مفید است، چراکه اسفناج غنی از فولات و آهن است و می تواند گردش خون را بهبود و کم خونی را درمان سازد. 
تحقیقات اخیر نشان داده است که اسفناج منبع خوبی از لوتئین و zeaxanthin است که برای بینایی چشم سگ فوق العاده بوده و اثر آنتی اکسیدانی آن می تواند شبکیه چشم را از آسیب ها حفظ کرده و به بینایی بهتر سگ، کمک کند.
زمانی که از اسفناج در تغذیه سگ استفاده می شود میزان غذای روزانۀ سگ باید دو برابر میزان اسفناج مصرفی در هر وعدۀ غذایی باشد.
خوردن اسفناج برای سگ در صورتی که در حد تعادل باشد هیچ ضرری ندارد، در واقع سگ ها سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کاهو را دوست ندارند. اگر سگ شما خوردن اسفناج را دوست دارد این خیلی خوب است. شما می توانید برای تغذیه سگ، اسفناج را بخارپز، پخته و یا آب آنرا بگیرید (یک فنجان برای سگ های بزرگ، نصف فنجان برای سگ های کوچک). اما توصیه می شود اسفناج را در آب جوش نپزید زیرا مواد مغذی خود را از دست می دهد. بهتر است اسفناج را خوب خرد و ریز کرده تا برای سگ قابل هضم تر گردد. اسفناج را سگ می تواند به صورت خام نیز مصرف کند اما خام این گیاه بسیار دیر هضم است و می تواند برای سگ مشکلات معده ایجاد کند. 
توجه
در بین مردم یک سوء تفاهم وجود دارد که فکر می کنند اسفناج جذب کلسیم را مسدود می کند به همین علت اسفناج را برای سگ ها مضر می دانند.
اسفناج دارای اسید اگزالیک بالایی است که برای سگ سمی می باشد به همین علت مصرف مقادیر زیادی از اسفناج در جیرۀ غذایی سگ مضر می باشد. با این حال سگ به آسانی نمی تواند اسفناج را بخورد (هضم و جذب کند). مگر اینکه سگ در تمام طول روز مشغول خوردن اسفناج باشد تا به دوز سمی آن برسد!!! 
در نتیجه اسفناج یکی از بهترین سبزیجات برای سگ ها می باشد اما شما باید بیش از حد از این سبزی در تغذیعه سگ استفاده نکنید زیرا دستگاه گوارش سگ ها طوری طراحی نشده است که بتواند سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج را مصرف کند. مقدار زیاد مصرف آن می تواند باعث درد معده و اسهال شود. اعتدال کلید استفاده از اسفناج است. 
_____________________
ترجمه و تدوین: سارا رنجبر