درمان حیوانات خانگی؛ و سه خطایی که نباید مرتکب شوید

در این مقاله سه خطای رایج صاحبان حیوانات خانگی را معرفی و شما را به شدت از ارتکاب آن منع می کنم . این خطاهای به ظاهر کم اهمیت در روند درمان اختلال ایجاد می کنند و ممکن است سرنوشت بیمار و بیماری را برای همیشه تغییر دهند.


1- وقتی با گذشت دو یا سه روز از آغاز روند درمان ، آثار بهبودی نسبی (یا حتی به زعم خودتان سلامت کلامل) را در حیوان خود می بینید، اجازه ندارید بدون 

تجویز دامپزشک معالج، درمان را نیمه کاره رها کنید.

لطفا مصرف داروها را دقیقا تا زمان توصیه شده ادامه دهید و در صورت نیاز به مراجعه مجدد (با توصیه دامپزشک) کوتاهی نکنید. 

عود مجدد بیماری ، وقتی درمان نیمه کاره رها شده ؛ یک دردسر جدی برای شما و حیوان خانگیتان و به خصوص دامپزشک معالج حیوان است.

بهتر است در طول دوره درمان با دامپزشک خود در ارتباط باشید و در فواصل معین گزارشی از روند بهبودی / عدم پیشرفت احتمالی را در اختیار وی قرار دهید. 

مشاهدات دقیق شما دامپزشک را در انتخاب و در صورت لزوم تغییر پروتوکل درمانی یاری خواهد کرد. 

من تقریبا برای همه بیماران دست کم یک تاریخ تماس (و در صورت لزوم یک تاریخ برای مراجعه مجدد) تعیین می کنم. مثلا در یک دوره آنتی بیوتیک تراپی هفت روزه ، از صاحب حیوان درخواست می کنم که در روز سوم ، گزارشی از وضعیت حیوان به من بدهد. (و متاسفانه در اکثر موارد شاهد کم لطفی و قصور دوستان هستم!)


2- لطفا / حتما از خود درمانی پرهیز کنید. شما با مشاهده و حتی مطالعه، دامپزشک نخواهید شد!

دوستان شما هم مشاوران خوبی برای درمان حیوان خانگی شما نخواهند بود. زیاد پیچیده نیست: برای اخذ صلاحیت تشخیص و درمان حیوانات خانگی دست کم به شش سال زمان، گذراندن بیش از دویست واحد درسی دانشگاهی ، ابزار و امکانات تشخیصی کلینیکی و پاراکلینیکی ، و تجربه ( به مقدار کافی ) نیاز دارید! 

دارویی که برای درمان بیماری "امروز" حیوان "شما" تجویز شده ، لزوما برای بیماری سه ماه بعد مفید نیست! همچنین قرار نیست نسخه دوست خانگی شما ، سگ همسایه را هم درمان کند! 

مصرف خودسرانه دارو روند تشخیص و درمان را به شدت دچار اشکال می کند: از بین بردن علائم بالینی ، مقاومت های دارویی ، تداخلات دارویی ، انواع مسمومیت ها و ... تنها بخشی از مضرات خوددرمانی است.3- این حق مسلم ! شماست که برای مشاوره به مراکز درمانی مختلف مراجعه کنید. شما می توانید نظر دامپزشکان مختلفی را در مورد بیماری دوست خانگی خود جویا شوید.

اما برای آغاز روند "درمان" باید یکی از آنها را " انتخاب" کنید. اینکه معیار شما برای انتخاب دامپزشک چیست به خود شما مربوط می شود!

اما باید یک نفر را انتخاب و به انتخاب خود "اعتماد" کنید. 

به شما اطمینان می دهم که با ترکیب چند نسخه نتیجه بهتری نخواهید گرفت! 


اگر به دلایل وسواس گونه تصمیم گرفتید دارویی خارج از دستور دامپزشک معالج مصرف کنید، بدانید که این دقیقا نقطه سلب مسوولیت است.

شما در این لحظه و با این تصمیم دامپزشک نخست را از سمت معالج عزل؛ و دامپزشک دوم را به این مقام منصوب می کنید. بنابر این پسندیده تر آن است که 

دامپزشک را از این تصمیم خود آگاه کنید.