خوکچه هندی فقط گوجه فرنگی نمی خورد  " چی باید بدیم بخوره؟!" اگر این سوال ساده را از خود پرسیده اید ، یک گام به موفقیت نزدیک شدید . اما آنچه اهمیت دارد ، "پاسخ" ی است که به این سوال به ظاهر ساده ( و در عین حال به شدت حیاتی) داده می شود.


به یاد داشته باشید ندانستن به مراتب کم خطر تر از دسترسی به اطلاعات نادرست و شایعات بی اساس است. در این نوشتار ،شما را با مبانی و اصول تغذیه خوکچه هندی آشنا می کنیم.
این حیوان خجالتی ، آرام ، زیبا و دوست داشتنی ، برخلاف سایر خویشاوندان دور و نزدیک خود ( خرگوش ، همستر و ...) زیاد اهل پر خوری نیست! با این حال نباید احتمال چاقی و اضافه وزن را نادیده گرفت.

تغذیه به صورت وعده های غذایی مشخص و در مقادیر توصیه شده ، همراه با سنجش دوره ای وزن حیوان ( برای حیوان سالم و در شرایط عادی بهتر است هر دو هفته یک بار وزن حیوان را ثبت کنید ) به حفظ سلامت خوکچه کمک زیادی خواهد کرد.خوراک پلت : قبل از هر چیز مطمئن شوید که از پلت مخصوص پرنده! برای تغذیه خوکچه خود استفاده نمی کنید.

پلت مخصوص و مطلوب برای خوکچه هندی باید فاقد دانه غلات ، خشکبار و همچنین هرگونه فرآورده ذرت باشد. پلت هایی حاوی مواد نگهدارنده و همچنین مقادیر بالای شکر برای تغذیه خوکچه هندی مناسب نیستند. 

خوراک پلت حتی اگر در شرایط ایده آل و با حفظ منابع ویتامینی ( که اکثرا به فرآیند و دمای پلت سازی حساس اند) تهیه شده باشد ، باز برای مدت طولانی قابل نگهداری نیست. بنابراین بهتر است در مقادیر کم خریداری ، و در جای خنک و دور از نور نگهداری شود.توصیه من برای یک خوکچه هندی بالغ حداکثر سه قاشق غذاخوری پلت در هر روز است. فراموش نکنید بهترین نوع پلت هم نمی تواند به عنوان غذای کامل و تامین کننده همه احتیاجات غذایی مورد استفاده قرار گیرد.
علوفه : ترکیبی از علوفه تازه و علوفه خشک باید در خوراک خوکچه گنجانده شود. در خوکچه های جوان سهم علوفه خشک ( به ویژه یونجه) بیشتر است و به مرور با افزایش سن می توانید از علوفه تازه هم برای تغذیه حیوان خانگی خود استفاده کنید. مصرف یونجه به دلیل بالا بودن مقادیر کلسیم در خوکچه های جوان 

و در حال رشد ، خوکچه های آبستن و در دوره شیردهی بسیار مفید است . اما مصرف آن در خوکچه های بالاتر از یک سال چندان توصیه نمی شود.

سایت جامع حیوانات ایران