نژاد های خوکچه هندی

1. خوکچه هندی آمریکایی (American)
این نژاد را با نام «کیوی آمریکایی» (English Cavy) نیز میشناسند. پوشش بدن این نوع از خوکچه ها نرم و کوتاه بوده و موی آنها کاملا بر روی بدن خوابیده است. این نژاد محبوب ترین نژاد در بین انواع خوکچه ها بوده و دارای بیشترین تعداد در جهان است.همچنین نژاد «آمریکایی ساتن» (Satin American) توسط اتحادیه تکثیرکنندگان خوکچه در آمریکا (ACBA) مورد تایید قرار گرفته است. ساتن به معنی براقی و درخشندگی مو بوده و این خوکچه های هندی دارای پوششی بسیار درخشان و براق هستند.

نژاد های خوکچه هندی

2. خوکچه هندی حبشه ای (Abyssinian Guinea Pig)
این نژاد از خوکچه ها، دارای ظاهری بسیار مشخص بوده و به سادگی از سایر نژادها قابل تشخیص هستند. پوشش بدن این خوکچه ها از پیچش های خاصی در مو ایجاد شده که آنها را «روزت» (rosettes) مینامند. موهای این نژاد از خوکچه بسیار متراکم و نسبتا زبر است و موها از چند نقطه مشخص به سمت بیرون، پیچ خوردگی دارند و یک سری از روزت ها را بر روی بدن این جوندگان تشکیل میدهد. برای یک نمایش جهانی، خوکچه استاندارد باید حداقل دارای ۸ روزت باشد که به طور متقارن در دو سمت بدن قرار داشته باشند. این نژاد از خوکچه ها، همیشه تا حدی ژولیده به نظر میرسند.همچنین نژاد «حبشه ای ساتن» (Satin Abyssinian) توسط اتحادیه تکثیرکنندگان خوکچه در آمریکا (ACBA) مورد تایید قرار گرفته که مجددا کلمه ساتن در اینجا، اشاره به درخشندگی و براقی موی این خوکچه ها دارد.

نژاد های خوکچه هندی


3. خوکچه هندی پرویی (Peruvian Guinea Pig)

پوشش بدن خوکچه های هندی پرویی، نرم و صاف بوده و تا چند اینچ رشد میکند. موها معمولا از قسمت مرکز بدن به سمت پایین آویزان شده و همینطور به قسمت جلوی بدن، یعنی به سمت سر نیز سرازیر میشود.موهای متراکم و نرم خوکچه های پرویی نیاز آنها را به آراستن و شانه کردن، دو چندان میکند و بسیاری از صاحبان این خوکچه ها، موهای جونده خانگی خود را کوتاه میکنند تا نگهداری از آن ساده تر شود. (به منظور نمایش خوکچه در مسابقات میتوانید از شانه های مخصوص برای باز کردن گره موها استفاده کنید. همچنین استفاده از گل سر به منظور جلوگیری از گره شدن موها نیز امکان پذیر است.)اتحادیه تکثیرکنندگان خوکچه در آمریکا (ACBA) نژاد «پرویی ساتن» (Peruvian Satin) را نیز مورد تایید قرار داده است.

نژاد های خوکچه هندی


4. خوکچه هندی سیلکی (ابریشمی) (Silkie Guinea Pig)
این نژاد از خوکچه ها را با نام «شلتی» (Sheltie) نیز میشناسند که دارای موهایی بسیار نرم و بلند است. در تضاد با خوکچه های پرویی، موهای خوکچه سیلکی، به سمت عقب رشد کرده و معمولا در مقابل صورت قرار نمیگیرد.همچنین نژاد «سیلکی ساتن» (ابریشمی ساتن) (Silkie Satin) نیز توسط ACBA تایید شده است.

نژاد های خوکچه هندی


5. خوکچه هندی کاکل دار (The Crested Guinea Pig)
این نژاد در واقع یک نوع خوکچه هندی با موهای کوتاه و فقط یک «روزت» (پیچش مو) بر روی قسمت جلویی سر است. دو نوع از این خوکچه ها وجود دارند :- خوکچه هندی کاکل سفید (White Crested Guinea Pig) که با نام خوکچه کاکل دار آمریکایی نیز شناخته میشود. این نوع از خوکچه ها دارای کاکلی به رنگ سفید هستند که در تضاد رنگ با سایر نقاط بدن قرار دارد زیرا در سایر قسمت های بدن، نقطه سفید رنگی یافت نمیشود.- خوکچه هندی کاکل دار معمولی (self crested guinea pig) که با نام خوکچه کاکل دار انگلیسی نیز شناخته میشود. این نوع از خوکچه های کاکل دار، دارای یک کاکل همرنگ با سایر قسمت های بدن خود هستند.

نژاد های خوکچه هندی Click this bar to view the full image.
نژاد های خوکچه هندی

6. خوکچه هندی تدی (Teddy Guinea Pig)این نژاد از خوکچه ها دارای پوششی متراکم هستند که موها مانند علفزار بر روی بدن قرار گرفته اند. این خصوصیات، باعث شده که ظاهری بسیار جالب به آنها داده است.

نژاد های خوکچه هندی


7. خوکچه هندی تکسل (Texel Guinea Pig)این خوکچه ها که ظاهری بسیار عجیب و مشخص دارند دارای موهایی بلند و مجعد هستند. این نژاد هم نیاز به رسیدگی و آراستن زیادی دارد.

نژاد های خوکچه هندی


8. خوکچه هندی کورونت (Coronet Guinea Pig)نژاد کورونت نیز یکی از نژادهای دارای موی بلند است که فقط یک «روزت» دقیقا در مرکز سر خود دارد. همانند سایر نژادهای خوکچه هندی موبلند، نژاد کورونت نیز نیاز به آراستن و شانه کردن زیادی خواهد داشت.

نژاد های خوکچه هندی


انواع دیگر خوکچه هندی

تعدادی دیگر از خوکچه های هندی هم توسط ACBA مورد قبول و تایید واقع شده اند. به عنوان مثال نژادهای مودار دیگر نظیر «مرینو» (Merino) (نژادی دارای موهای بلند و یک کاکل بر روی سر) و «آلپاکا» (Alpaca) (دارای موهای بلند قوس دار که به سمت جلوی بدن و سر کشیده شده اند.) وجود دارند. همچنین تنوع رنگ های زیادی در خوکچه های هندی وجود دارد که در نژادهای مختلف، ظاهر زیبایی را پدید می آورد.

همچنین دو نژاد بدون مو و تاس از خوکچه های هندی وجود دارد. «خوکچه هندی بالدوین» (Baldwin Guinea Pig) کاملا تاس و بی مو است. البته ممکن است این نژاد با کمی مو متولد شود اما با رسیدن به سن بلوغ، این موها نیز به تدریج محو میشوند. «خوکچه های پوستی» (Skinny Pigs) نیز بدون مو هستند اما گاهی در برخی از نقاط بدن مانند صورت و پنجه های آنها اندکی مو مشاهده میشود.
منبع petblog.it