دکتر مرتضی عزیزیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: بدن با گذشت زمان و افزایش سن و نیز با داشتن زندگی بی‌تحرک و صنعتی به‌تدریج دچار اختلال در راستای ستون فقرات می‌شود.
گاهی مثل گربه خودتان را بِکشید
وی اظهار کرد: بسیاری افراد به این اختلال ستون فقرات خود آگاه نبوده و علائم درد ناشی از این اختلال را با درد سایر ارگان‌ها اشتباه می‌گیرند.

عزیزان خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه چنانچه در اثر عدم نشستن درست و طولانی‌مدت فشاری که بر روی ستون فقرات است، دردی را به سمت معده انتقال دهد، این درد که منشأ آن ستون‌فقرات است، با درد معده اشتباه گرفته می‌شود.

این فیزیوتراپ با بیان اینکه نشستن‌های طولانی و نامناسب موجب ضعیف و کوتاه‌شدن عضلات می‌شود، اظهار کرد: انجام حرکات کششی می‌تواند اندازه عضلات را به حالت اول برگردانده و ستون فقرات را راست کند.


عزیزیان دو حرکت کششی گربه(Cat exercise) و گوشه دیوار(Corner exercise) را بهترین این حرکت‌ها عنوان کرد و افزود: برای انجام حرکت گوشه دیوار فرد باید به گوشه دیوار رفته و روبروی آن به فاصله 60 سانتی متر بایستد. سپس فرد باید هر دو ساعد خود را بروی دو دیوار گوشه قرار داده، بطوری که آرنج‌ها اندکی پایین تر از ارتفاع شانه قرار گیرند.


این فیزیوتراپ اظهار کرد: در مرحله بعدی باید فرد تا جایی که احساس درد نکند و تا حدی که در جلوی شانه و قفسه سینه احساس کشش می‌کند خم شود و به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه در این حالت کششی باقی بماند.
به گفته عزیزیان، تمرین این حرکت در طول روز به بازگشت ستون فقرات به راستای اصلی و نیز بازگشت عضلات کوتاه شده به اندازه واقعی خود کمک کند.

عزیزان در خصوص انجام حرکت گربه نیز اظهار کرد: برای انجام این حرکت باید بصورت چهار دست و پا مانند گربه قرار گرفته و سپس به هنگام دم، نشیمنگاه و قفسه سینه خود را به سمت سقف کشیده و به شکم اجازه داده شود که به سمت زمین کشیده شود و در این حالت باید سر را بالا آورده و به روبرو نگاه کرد.

وی تصریح کرد: همراه بازدم نیز باید ستون فقرات خود را گرد کرده و به سمت سقف کشاند و در این حالت سر را پایین آورده و نباید چانه به سمت قفسه سینه کشیده شود.