کنون شیوه‌های متنوعی مانند استفاده از پهپاد، محافظین مسلح یا تعیین توالی دی.ان.ای برای جلوگیری از انقراض این جانداران به کار گرفته شده است اما حالا گفته می‌شود یک شیوه‌ی جدید و پیشرفته‌ی نظارتی ابداع شده که می‌تواند تغییر چشمگیری در 

شرایط کنونی ایجاد کند.

کرگدن ها مجهز به دوربین می‌شوند! +عکسیکی از مسائلی که حفاظت از کرگدن‌ها را به شدت دشوار می‌کند، پراکندگی بیش از حد آن‌هاست که موجب می‌شود مناطق حفاظت شده قادر به تامین منابع مالی و انسانی کافی برای محافظت از آن‌ها نباشند. اینجاست که سیستم جدید RAPID به کار می‌آید: دستگاهی شامل یک دوربین کوچک که روی شاخ نصب شده و به GPS و دستگاه کنترل ضربان قلب مجهز است و به محض مجروح یا کشته شدن کرگدن، اعلام خطر می‌کند.

کرگدن ها مجهز به دوربین می‌شوند! +عکس

با استفاده از چنین دستگاهی اگر شکارچیان موفق شوند یکی از این جانوران را به دام اندازند، محیط‌بانان می‌توانند بلافاصله از طریق هلیکوپتر خود را به محل رسانده و مانع از کشته شدن حیوان شوند یا با کمک تصاویر ضبط شده توسط دوربین به دستگیری و محکومیت این شکارچیان کمک کنند. نخستین آزمایشات میدانی RAPID سال آینده و با جمعیت کرگدن‌های سیاه که در شرق آفریقا زندگی می‌کنند آغاز خواهد شد و سازندگان این سیستم جدید در تلاشند انواع دیگری از آن را برای ببرها و فیل‌ها نیز ابداع کنند.از سال ۲۰۰۷ تا کنون شکار کرگدن‌ها ۹۰۰۰ برابر افزایش یافته است که بیشتر به دلیل بالا رفتن تقاضا در بازارهای آسیایی است: شاخ کرگدن در ساخت داروهای سنتی چینی کاربرد دارد و نشانه‌ی جایگاه اجتماعی افراد نیز هست. اگر شکار این جانوران با شدت کنونی ادامه پیدا کند، کرگدن‌ها و فیل‌ها تا بیست سال آینده به طور کلی از حیات وحش حذف خواهند شد و به همین دلیل می‌بایست هر چه زودتر راهی برای کاهش و توقف آن پیدا شود.