پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

نکاتی برای انتخاب گربه

رابطه بین انسان و گربه یک رابطه عمیق احساسی است و هر دو از معیشت کنار یکدیگر بهره و لذت می برند. آنچه گربه را یک همدم دوست داشتنی می کند زیبایی، پاکیزگی، استقلال و شخصیت منحصر به فرد آن می باشد. افرادی که عاشق گربه هستند انتظار فرمانبرداری از گربه را ندارند و این علاقه مانند علاقه به کودکان بدون هیچ شرطی می باشد، چراکه گربه نیز عشق خود را به شیوه خودش نشان می دهد.
نکاتی برای انتخاب گربه

زندگی پر استرس امروزه بسیاری از افراد را برآن می دارد که حس شادی و آرامش را با نگهداری از یک حیوان خانگی جایگزین خستگی و هیجانات روزمره نمایند. از آنجایی که بسیاری از افراد جهت امرار معاش زمان طولانی را در خارج از خانه بسر می برند، شاید نگهداری ازگربه انتخاب مناسبی باشد چونکه قادر است ساعات طولانی در عدم حضور صاحبش و بدون هیچگونه بی تابی و بروز مشکل به تنهایی به سر برد. گربه به پیاده روی در بیرون از منزل نیازی ندارد و برای دفع ادرار و مدفوع وابسته به خارج شدن از خانه نمی باشد. 

آمادگی جهت نگهداری از گربه

 

قدم بعدی پس از تصمیم برای پذیرفتن گربه و انتخاب آن، فراهم نمودن شرایط لازم برای زندگی گربه در محیط خانه می باشد.

جیره غذایی:

گربه بالغ: گربه گوشتخوار می باشد و به دلیل نیازهای تغذیه ای نمی توان با جیره غذایی گیاهی آنها را تغذیه نمود. ویتامین A ، نیاسین و تورین که  از ضروریات غذایی می باشند تنها در گوشت حیوان یافت می شوند. همچنین به مقادیر قابل توجهی پروتئین جهت رشد و تأمین انرژی و نهایتاً به چربی حیوانی موجود در شیر، ماهی و گوشت نیاز دارند.

به طور کلی غذاهای تجاری شامل نوع مرطوب (کنسرو)  و غذای خشک (کروکت) به دلیل بالانس مواد مغذی و تأمین نیازهای روزانه انتخاب مناسبی برای تغذیه گربه می باشند. گربه ها عادت دارند در هر وعده مقدار کمی و به دفعات زیاد (20-10 بار در روز) غذا بخورند.

 

 

استفاده گوشت نپخته جهت تغذیه گربه ممنوع است.

 

بچه گربه: غذای بچه گربه علاوه بر تأمین نیازهای تغذیه ای باید انرژی کافی برای تطبیق آن به محیط، غلبه بر بیماریها و استرس محیطی را در اختیارش قرار دهد. از آنجایی که تأمین دقیق مواد مورد نیاز با نسبت صحیح با غذای دست ساز مشکل می باشد، بهتر است که از غذای تجاری مخصوص بچه گربه به این منظور استفاده شود. بچه گربه تا 6 ماهگی به طور کلی به 5 وعده غذایی در روز نیاز دارد و پس از آن می توان به 2 وعده در روز کاهش داد.

غالب گربه ها به دلیل نداشتن آنزیم لاکتاز قادر به هضم شیر گاو نیستند به خصوص بعد از از شیر گرفته شدن. همچنین شیر نباید به عنوان جایگزین آب در دسترس گربه قرار داشته باشد. 

 

 

ظرف آب باید همواره در اختیار گربه باشد و روزانه آب آن تعویض گردد.

 

ظرف خاک گربه

بچه گربه با دیدن مادرش استفاده از ظرف خاک را فرا می گیرد. با این حال پس از آوردن بچه گربه به دفعات به خصوص بعد از هر بار غذا خوردن یا فعالیت آن را در ظرف خاک گذاشته و پنجه هایش را بر روی خاک بکشید که خیلی زود علت آن را فرا می گیرد. ظرف خاک گربه می بایست هر 2 تا 3 روز یکبار شسته شود و خاک گربه روزانه و ترجیحاً بعد از هر بار استفاده از مواد زائد پاک شود. 

 

در صورتیکه تمایل دارید گربه از خاک حیاط استفاده کند، پس فراگرفتن استفاده از ظرف خاک ابتدا کمی از خاک بیرون را با خاک گربه مخلوط کنید، سپس به تدریج ظرف خاک را به سمت در حیاط و در نهایت به حیاط منتقل نمایید.

 برس زدن

پاکیزه و مرتب نمودن پوشش بدن بخش ضروری از زندگی گربه را تشکیل می دهد. گربه های مو کوتاه قادر هستند به تنهایی از موی خود مراقب نمایند با این حال برس زدن به زدودن موهای مرده کمک می کند چراکه بلعیدن مو می تواند منجر به انباشتگی در دستگاه گوارش شود. علاوه بر این گربه از این کار لذت می برد.

 در مورد گربه های مو بلند مانند پرشین، برس زدن الزامی است وگرنه منجر به نمدی شدن مو می شود.مراقبت از دندان و چشم

متخصصین دندادنپزشکی در حیوانات خانگی توصیه می کنند که دندان های گربه را با مسواک و خمیر دندان مخصوص مرتب تمیز 

نمایید. البته استفاده از غذای خشک نیز به پاکیزگی دندان کمک می نماید. به منظور همکاری حیوان بهتر است این کار از دوران تولگی آغاز شود تا گربه به آن عادت نماید.

در مورد گربه های پرشین چشمها به دلیل شکل خاص مرتباً خیس و دارای ترشحات هستند. توصیه می شود که با کمک پنبه مرطوب این ترشحات مرتب پاک شوند تا منجر به تغییر رنگ موهای اطراف چشم نشود.ضرورت عقیم کردن

اگر نمی خواهید از گربه خود بچه بگیرید توصیه اکید بر عقیم نمودن آن می باشد. گربه ماده عقیم نشده از بهار تا پاییز که فصل جفت گیری است فریاد می زند. گربه نر نیز از زمان بالغ شدن به دنبال جفت خواهد بود و تلاش می کند از خانه خارج شود که این می تواند به بروز دعوای شدید با سایر گربه های نر و ایجاد جراحات منجر شود

همچنین گربه نر عقیم نشده برای تعیین قلمرو علامت گذاری (اسپری ادرار) می کند.

 

مراقبت های بهداشتی

چنانچه گربه را از فرد مشخصی می گیرید، در مورد سابقه واکسیناسیون، درمان ضد انگل و تغذیه آن بپرسید. جهت حصول اطمینان از سلامت حیوان به دامپزشک مراجعه نمایید. همچنین اگر سابقه گربه مشخص نمی باشد دامپزشک با انجام یکسری آزمایشات توسط کیت های تجاری وضعیت سلامت گربه را مشخص می سازد.

واکسیناسیون

انجام واکسیناسیون به منظور حفاظت از گربه در برابر بیماری های عفونی و کشنده و جلوگیری از سرایت بیماری مشترک به انسان ضروری می باشد. به طور کلی توصیه می شود که بچه گربه در دو نوبت در سنین 8 و 12 هفتگی واکسینه گردد و سپس واکسیناسیون به صورت سالانه  تکرار گردد.

انجام درمان ضد انگل

از آنجایی که انگل های دستگاه گوارش در گربه قابل انتقال به انسان می باشند، انجام درمان ضد انگل به صورت مرتب و بسته به محل نگهداری گربه از 3 تا 6 ماه یکبار توصیه می گردد. در معاینات بالینی که توسط دامپزشک به عمل می آید حضور انگل داخلی و خارجی (پوستی) نیز قابل ردیابی بوده و درصورت آلودگی اقدامات درمانی صورت می گیرد. 

 

لوازم مورد نیاز جهت نگهداری از گربه

 

ظرف آب و غذا

غذای گربه (خشک و مرطوب)

غذای تشویقی

ظرف خاک

خاک گربه

محل خواب

باکس حمل و نقل

قلاده گردنی

مسواک و خمیر دندان مخصوص گربه

میکروچیپ

برس و شانه

اسباب بازی

شناسنامه

ناخن گیر

 
 

انتخاب گربه مناسب

انتخاب گربه مناسب از نظر سن، جنس و نژاد حائز اهمیت می باشد چون این حیوان خانگی ممکن است تا 18 سال همدم و دوست شما باشد.

در گربه تنوع نژادی و اندازه زیاد نمی باشد و اغلب گربه هایی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند از نژاد معینی نبوده و یا مخلوط هستند. نژادهای مختلف ممکن است که خصوصیات خاص خود را داشته باشند برای مثال نژاد سیامی زیاد صدا می کند و برای افرادی که حیوان آرام و بی صدا نمی خواهند شاید مناسب باشد. گربه های سیامی و برمه ای به توجه بیشتری نسبت به سایر نژادها نیاز دارند و نژاد سیامی با محبت و باهوش بوده به طوری که امکان گرداندن آن با قلاده می باشد. گربه پرشین بسیار آرام بوده و برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. اما در کل هر گربه ای خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد و شخصیت گربه ها عمدتاً از حیوانی به حیوان دیگر فرق می کند تا از نژادی به نژاد دیگر.

 

گربه بالغ یا بچه گربه؟

تمایل بسیاری از افراد به نگهداری از بچه گربه بیشتر می باشد چراکه مشاهده بازی گوشیهای آن لذت بخش می باشد. سن و سابقه مراقبت های پزشکی و بیماری ها نیز مشخص می باشد.  اما برخی به خصوص افراد مسن و کسانی که در طول روز خارج از منزل هستند ممکن است مایل باشند از گربه بالغ  نگهداری کنند شاید به این علت که گربه بالغ به کنترل کمتری نیاز دارد و مراقبت از بچه گربه با آنکه جذاب می باشد به انرژی و وقت زیادی نیاز دارد. 

 

گربه مو بلند یا موکوتاه؟

گربه نژاد پرشین با موهای بلند و زیبا از جمله نژادهای مجلل و پرطرفدار در دنیا می باشد اما نکته حائز اهمیت آن است که برای تمیز و مرتب نگه داشتن موهایش به کمک شما نیاز دارد. البته حتی گربه های مو کوتاه نیز گاهی به برس کشیدن نیاز دارند.

گربه نر یا ماده؟

چنانچه گربه ای ندارید و یا برای اولین بار قصد نگهداری از گربه را دارید نوع جنسیت آن در انتخاب شما تفاوتی نمی کند (با توصیه اکید بر عقیم نمودن آن) چراکه بین گربه نر و ماده عقیم شده از نظر رفتار تفاوتی زیادی وجود ندارد. در صورت تمایل به داشتن دو گربه بهتر است که برای کاهش تنش بی آنها از دو جنس مخالف باشند.

نگهداری بیش از یک گربه

گربه در طبیعت به صورت تنها زندگی می کند و الزاما به گربه دیگر به عنوان همدم نیاز ندارد. اما چنانچه تمایل به داشتن بیش از یک گربه دارید، بهتر است که از زمان تولگی که راحت به هم عادت می کنند، به هم معرفی شوند. چنانچه صاحب گربه هستید و می خواهید گربه دیگری را نیز بپذیرید، بهتر است که بچه گربه ای از جنس مخالف را انتخاب نمایید. اگر بنا بر شغل خود ساعات زیادی را بیرون از خانه هستید و نگران تنها ماندن گربه خود هستید    می توانید دو بچه گربه را باهم قبول کنید تا یکدیگر را در نبود شما سرگرم کنند. 
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی