بیماری کک در خرگوش

از آنجا که کک در خون تغذیه می کند، هجوم سنگین ممکن است باعث کم خونی (هموگلوبین کم در خون به علت از دست دادن خون) شود، به خصوص در خرگوش جوان . خرگوش همچنین ممکن است یک واکنش حساسیت به نیش کک، با خاراندن بیش از حد و خارش باعث شود که گاهی اوقات می تواند به ضایعات در سطح پوست و عفونت پوستی منجر شود.

علائم و انواع
برخی از خرگوشها هیچ علائمی را نشان نمی دهد بسیاری دیگر
:

گاز گرفتن و یا جویدن خود
خاراندن بیش از حد، لیس
علائم گزش قابل مشاهده و یا شواهدی از کک دیده میشود به عنوان مثال، لارو، آلودگی کک، و غیره
ریزش مو


پوسته پوسته شدن بر روی پوست
غشاهای مخاطی رنگ پریده، افزایش ضربان قلب (در حیوانات مبتلا به کم خونی)


عفونت های ثانویه باکتریال (گاهی اوقات دیده می شود )
علل
کک در برخی از شرایط آب و هوایی و در فصول خاصی شایع تر هستند، اما آنها می توانند خرگوش را در طول سال تحت تاثیر قرار دهند. علاوه بر این، کک می تواند از یک حیوان خانگی خود را به دیگری پرت کند.


درمان

ریشه کن کردن و در کنترل قرار گرفتن کک در حال حاضر تنها راه درمان است. شما باید برای درمان تمام حیوانات در خانواده و همچنین محیط خانواده، و در صورت امکان، درمان محیط زندگی داخل خانه و خارج ازآن اقدام کنید.قبل از استفاده از سموم باید اعضای خانواده و حیوانات دیگر را از خانه خارج کنید چون ممکن است برای بعضی افراد و انسانها مضر باشد


پودر و پماد برای کشتن کک وجود دارد. به طور معمول، اسید بوریک، زمین دارای پوشش سیلیسی، و آئروژل سیلیکا می تواند بسیار بی خطر و موثر باشد اما، تا زمانی که به درستی تحت توصیه کارخانه سازنده استفاده شود، اما شما ممکن است بخواهید با دامپزشک خود قبل انتخاب دارو مشورت کنید. ممکن است برخی از داروها که برای سن خاص خرگوش شما و یا اندازه اش وجود نداشته باشد. آنتی بیوتیک ها نیز ممکن است برای درمان عفونت های شدید پوستی استفاده شود.


زندگی و مدیریت

احتیاط شدید در هنگام فرو بردن و یا حمام کردن خرگوش در شامپو کک کش لازم است. که با توجه به خطر بالای شکستگی اسکلتی و بیش از حد سرد شدن، مرگ ناگهانی ممکن است رخ دهد. اگر شما محصولات را بصورت نقطه ای در موضع استعمال می کنید، مطمئن شوید که محصول قبل از اینکه به خرگوش خود برای آرایش اجازه دهید روی بدن او خشک شده است . کک باید با کنترل کک موثر کاهش یابد. خارش و ریزش مو باید کاهش یابد. اگر علائم باقی بماند شما نیاز به مراجعه به دامپزشک برای بررسی علل دیگر دارید.


اقدامات برای کنترل کک برای همه حیوانات خانگی دیگر در خانواده، به خصوص سگ و گربه لازم است. اگر شما در آب و هوای گرم زندگی می کنید، به خصوص باید مراقب هجوم کک در تمام طول سال باشید .


عفونت های ثانویه باکتریال و واکنش های جانبی به محصولات کک کش وکنترل کک ممکن است رخ دهد. اگر هر نشانه ای از مسمومیت ها بود و یا اگر خرگوش شما هر نشانه ای از تغییر رفتار و یا فیزیک نشان می دهد، باید خرگوش را کاملا حمام کنید تا هرگونه مواد شیمیایی باقی مانده حذف شود