پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

سگ و مشکلات رایج سلامت

سگ و مشکلات رایج سلامت
با مطالعات و تحقیقات صورت گرفته محققان احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها و مشکلات را در بعضی نژادها شایع‌تر یافته‌اند. دانستن نژاد سگ و مشکلات رایج سلامت او به شما کمک خواهد کرد تا در دوران نگهداری از او برای پیشگیری، تشخیص و درمان آن آماده باشید. این مسائل به این معنا نیست که سگ‌ها با این نژاد دچار بیماری‌های دیگر نمی‌شوند اما آنچه تا کنون درمیان نژادهای خاصی شایع‌تر بوده را در این مقاله برای شما جمع آوری کرده‌ایم.
1. سیبرین هاسکی : اختلالات خود ایمنی (Autoimmune Disorders)
سیبرین هاسکی

به نظر می‌رسد این نژاد از سگ‌ها بیشتر مستعد ابتلا به انواع اختلالات خود ایمنی هستند بسیاری از آن‌ها بر روی پوستشان اثر می‌گذارد. این اختلال منجر به زخم و ریزش مو، اغلب بر روی صورت حیوان، می‌شود. بیماری خود ایمنی می‌تواند بر روی پوست و چشم‌ها تاثیر بگذارد؛ مثل آب مروارید و گلوکوم (بیماری که باعث تجمع آب در چشم می‌شود، فشار چشم را افزایش می‌دهد و به عصب بینایی صدمه وارد می‌کند). درمان این اختلال با کورتیکو استرویید است که سیستم ایمنی را مهار می‌کند.

2. بولداگ : مشکلات تنفسی (Respiratory Problems)


 

مثل تمام سگ هایی که صورت فشرده شده دارند، بولداگ ها نیز دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. بینی کوچک، نای باریک و کام نرم وبلند می تواند از جمله علل مشکلات تنفسی در سگ باشد و در مواقعی که سگ شما احساس گرما یا خستگی می‌کند، موقعیت اورژانسی و مرگباری را ایجاد کند. به همین دلیل خیلی مهم است که سگ شما در طول تابستان در محیطی خنک باشد و بیش از حد فعالیت نداشته باشد.

3. پاگ : مشکلات چشمی (Eye Problems)


پاگ ها با آن صورت فشرده چروک و چشم های برآمده خود در معرض خطر مشکلات چشمی هستند. جدی‌ترین موضوع بیرون زدن چشم ها از جای خود است. این مسئله ممکن است در هنگام تصادف یا در درگیری با دیگر سگ ها رخ دهد. اگر این اتفاق برای سگ شما افتاد یک پارچه مرطوب تمیز به روی چشم قرار دهید و به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک می‌تواند چشم را به جای خود برگرداند اگرچه بینایی به سگ شما بازخواهد گشت اما میزان آن بستگی به شدت آسیب وارد شده دارد.

4. جرمن شپرد : دیسپلازی مفصل ران (Hip Dysplasia)


بسیاری از نژاد های بزرگ، مانند جرمن شپرد، مستعد ابتلا به دیسپلازی مفصل ران(تغییر در شکل استخوان به علت اختلال در روند رشد) هستند. در این عارضه مفصل گوی و کاسه به خوبی در هم قرار نمی‌گیرد که می تواند درد، آرتریت و اختلال در راه رفتن را با خود به همراه داشته باشد. زمانیکه دنبال توله ها هستید از صاحب توله بپرسید که آیا والدین او از نظر دیسپلازی مفصل آزمایش شده‌اند یا خیر؟ زیرا احتمال اینکه توله والدین سالم به این عارضه دچار شود کمتر است.

5. لابرادور رتریور : چاقی (Obesity)


هر سگی می تواند دچار اضافه وزن شود، اما لابرادورها مستعد ابتلا به آن هستند. درست مانند انسان ها، اضافه وزن در سگ ها با مشکلات سلامتی رابطه‌ای مستقیم دارد. این نژاد از سگ ها به ورزش روزانه شدید نیاز دارند .اگر سگ شما دائما غذای بیشتری در خواست می‌کند به او هویج خام، لوبیا سبز یا سیب به عنوان میان‌ وعده بدهید. از آنجایی که پیشگیری از افزایش وزن راحت‌تر از کاهش وزن است، بهترین راه این است که از دامپزشک خود یک برنامه غذایی(رژیم خاص) مناسب حیوان خانگی‌تان در خواست کنید.

6. بیگل : بیماری صرع (ٍEpilepsy)


به نظر می رسد صرع، مشکل مغزی که باعث تشنج می‌شود، در بیگل ها نسبت به دیگر نژاد ها شایع تر است. سگ‌های مبتلا به صرع معمولا اولین بار تشنج را بین ۶ ماهگی تا ۳ سالگی تجربه می کنند. اگر چه بیماری صرع قابل درمان نیست ولی می توان تشنج‌های مکرر (بیش از یکبار در ماه) را با دارو های ضد تشنج کنترل کرد و کاهش داد.

7. شیتزو : لرزش کشکک زانو (Wobbly Kneecaps)


کشکک لرزان یا در رفتگی کشکک در نژادهای عروسکی، مانند شیتزو، شدیدا شایع است. در در رفتگی زانو، کشکک از جای خود بیرون می‌آید و موجب لنگیدن، بالا گرفتن پا و سستی می‌شود. در اغلب موارد کشکک خودش به جای اولیه برمی‌گردد ولی در بعضی موارد ممکن است برای حل مسئله و پیشگیری از آرتریت به جراحی نیاز باشد.

8. باکسر : سرطان (Cancer)


احتمال مبتلا شدن به انواع سرطان‌های معینی مانند لنفوم و نوع خاصی سرطان پوست در باکسرها بالا است. لنفوم سرطان غدد لنفاوی و لنفوم نوعی سرطان پوست است که می‌تواند فرم‌های پراکنده‌ای داشته باشد و ارگان‌های داخلی را نیز درگیر کند. در هر دو نوع اغلب سرطان همراه با غده یا برجستگی بر سطح پوست احساس می‌شود. امکان درمان در هر دونوع سرطان به شرط تشخیص به موقع وجود دارد. در نتیجه اگر باکسر دارید به طور مرتب بدن او را برای اطمینان از عدم وجود برآمدگی بررسی کنید.
سگ و مشکلات رایج سلامت
با مطالعات و تحقیقات صورت گرفته محققان احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها و مشکلات را در بعضی نژادها شایع‌تر یافته‌اند. دانستن نژاد سگ و مشکلات رایج سلامت او به شما کمک خواهد کرد تا در دوران نگهداری از او برای پیشگیری، تشخیص و درمان آن آماده باشید. این مسائل به این معنا نیست که سگ‌ها با این نژاد دچار بیماری‌های دیگر نمی‌شوند اما آنچه تا کنون درمیان نژادهای خاصی شایع‌تر بوده را در این مقاله برای شما جمع آوری کرده‌ایم.
.

9. داشهوند : مشکلات کمر (Back Problems)
سگ داشهوند

به علت کشیده بود نبدنشان، داشهوندها در معرض آسیب کمر و دیسک کمر هستند. بهترین راه برای اینکه سگ شما در بهترین حالت خود باشد این است که وزن او را کنترل کنید. اضافه وزن به کمر آنها فشار وارد میکند. همچنین بالا رفتن از پله‌ها یا از پریدن از روی وسایل و مبلمان را به حداقل برسانید چراکه این کارها کمر آن‌ها را تحت فشار می‌گذارد.

10. دوبرمن پینچر : کاردیومیوپاتی گشاد شده (Dilated cardiomyopathy)
سگ نژاد دوبرمن

کاردیومیوپاتی گشاد شده یا اتساعی(DCM) یک مشکل اساسی در قلب است. در این عارضه اتاقک اصلی پمپ کننده در قلب، یعنی بطن چپ، ضعیف و بزرگ می‌شود و در نتیجه نمی‌تواند به خوبی خون را پمپ کند. .اغلب صاحبان سگ هایی که به این بیماری دچار هستند، تا زمانیکه سگ ناگهان بیهوش شود، از وجود این عارضه خبر ندارند. از آنجاکه این عارضه در دوبرمن ها شایع است بسیاری از دامپزشکان کنترل و تصویربرداری سالیانه را توصیه می‌کنند. با مصرف دارو ریتم و قدرت پمپ کردن قلب تنظیم می‌شود. اما متاسفانه هیچ درمان قطعی برای این بیماری نیست.

11. کوکر اسپانیل : عفونت گوش (Ear Infection)
سگ کوکر اسپانیل

سگ‌هایی مثل کوکر اسپانیل که دارای گوش های افتاده و پوشیده از مو دارند دچار عفونت های گوش می‌شوند. بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، تمیز کردن گوش‌ها هر دو هفته یکبار و برگردانند گوش‌ها به پشت برای مدتی که به اصطلاح به این‌کار نفس کشیدن گوش می‌گویند. همچنین با دقت مو های در حال رشد در گوش را کوتاه کنید تا مجرای کانال گوش خشک بماند.

به حداقل رساندن تعداد عفونت‌های گوش می‌تواند از مسائل جدی دیگر جلوگیری نماید.

12. یورکشایر ترییر : شانت پورتوسیستمیک (Portosystemic Shunt)
یورکشایر ترییر

یک نقص در عروق خونی به طور مادرزاری است که در سگ‌های کوچک مثل یورکشایر شایع است. سیاهرگی که حامل مواد سمی از روده به کبد است و وظیفه تصفیه خون را به همراه دارد در این عارضه عروق خونی کبد را دور میزنند و سموم تصفیه نمی‌شوند.این بیماری باعث ضعف، حالت تهوع، گیجی و تشنج می‌شود.در اغلب موارد این عارضه با عمل جراحی قابل درمان است و سگ می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.

13. گلدن رتریور : حساسیت پوستی (Skin Allergies)
سگ گلدن رتریور

آیا به نظر می‌رد سگتان مدام خود را لیس می‌زند؟ برخلاف ما انسان‌ها سگ‌ها زمانیکه نسبت به چیزی آلرژی داشته باشند،  معمولا عطسه نمی‌کنند بلکه دچار خارش پوست می‌شوند. با لیس زدن، گاز گرفتن و خارش دادن باعث التهاب و قرمز شدن پوست می‌شوند. برای تسکین خارش پوست سگ او را به حمام ببرید و با شامپو جو دو سر او را حمام کنید و سعی کنید در غذای سگ خود امگا-3 را اضافه کنید و به‌ طور منظم از عدم وجود کک در بدن او مطلع شوید.

14. پودل : آب سیاه (Glaucoma)
سگ پودل

پودل ها یکی از معدود نژادهایی هستند که در معرض خطر بالای بیماری‌های جدی چشم هستند. آب سیاه یا گلوکوم، ناشی از تمجع زیاد آب در چشم است که باعث ایجاد درد، فشار و در نهایت کوری می شود. در هر حال این بیماری اگر زود تشخیص داده شود با دارو قابل درمان است اما گاهی ممکن است نیاز به جراحی و یا حتی تخلیه چشم بیمار شود.

15. روتوایلر : مشکلات مفصلی (Joint Problems)
سگ نژاد روتوایلر

نژادهای بزرگ مانند روتوایلر در معرض بسیاری از بیماری‌های مفصلی هستند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به دیسپلازی مفصل ران، دیسپلازی آرنج ، آرتریت و استئوکندریت دیسکان(osteochondrosis dissecans) یا به طور خلاصه (OCD) اشاره کرد. (OCD) بیماری است که در سگ‌های نژاد بزرگ که در تولگی به سرعت رشد می‌کنند رخ می‌دهد. این بیماری باعث می‌شود که غضروفی درون مفصل به خوبی فرم نگیرد و در حرکات اختلال ایجاد کند. مفصل زانو بیشترین خطر ابتلا را داراست.

غذا دادن به میزان مناسب و تنظیم شده می‌تواند به سلامت مفاصل توله کمک کند.به هر حال گاهی به منظور برداشتن غضروف های غیر طبیعی ممکن است نیاز به جراحی شود.

16. اشنایزر مینیاتوری : دیابت (Diabetes)
اشنایزر مینیاتوری

آیا سگ شما مثل شخصی که در دو ماراتن بوده آب می‌نوشد؟ آیا او به یکدفعه دچار ادرار نابجا در خانه شده است؟ اگر این علائم را مشاهده کردید باید بدانید که ممکن است سگ دیابت داشته باشد. هر سگی ممکن است به دیابت مبتلا شود ولی در اشنایزر ها ابتلا به دیابت درصد بیشتری دارد. دیابت یک وضعیت سلامت قابل توجه است ولی با انسولین و تغییر رژیم غذایی می‌توان آن را کنترل کرد و سگ شما می‌تواند زندگی عادی و سالمی داشته باشد.

 

توضیحات:
دیسپلازی (dysplasia) :
اصطلاحی است که در پاتولوژی برای اشاره به اختلال رشد در سلول‌ها اشاره می‌شود. دیسپلازی به مفهوم رشد و گسترش غیر طبیعی است. این بیماری سبب بزرگ شدن یک بافت و یا ایجاد سلول‌های پیش سرطانی می‌گردد. دیسپلازی می‌تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد و خوب است بدانید این بیماری انواع زیادی دارد.

آرتریت (arthritis) :
ورم ، التهاب و درد مفاصل است که مجموعه‌ای از بیماری‌های مختلف است و شایع‌ترین آن ساییدگی مفصل یا آرتروز است.
17. چی وا وا : افتادگی نای (Collapsing Trachea)
سگ نژاد چی وا وا

آیا چی وا وا ی شما زمانی که هیجان زده می‌شود صدایی شبیه به بوق از او شنیده می‌شود؟ خب ممکن است اون دچار افتادگی نای باشد؛ بیماری که در نژاد عروسکی رایج است. افتادگی نای، عارضه ای است که در آن غضروفی که وظیقه باز نگهداشتن نای را دارد ضعیف است و این امر باعث بسته شدن نای می شود. بعضی از سگ ها در تمام طول عمر این عارضه را دارند ولی مشکلی برایشان ایجاد نمی‌شود. در این میان بعضی از آن‌ها نیاز به دارو درمانی دارند و در موارد حاد نیاز به جراحی برای باز نگهداشتن نای است.

18. پامرانین : ریزش مو (Hair Loss)
سگ نژاد پامرانین

پامرانین سگ هایی هستند که مستعد ابتلا به یک نوع بیماری غده فوق کلیه به نام آلوپسیا ایکس یا همان بیماری پوست سیاه هستند که باعث ریزش مو می‌شود. آلوپسیا ایکس (Alopecia X) زمانی بروز می‌کند که سگ جوان است. اگر سگ شما به بیماری آلوپسیا ایکس مبتلا است و عقیم نشده است او را عقیم کنید (ریزش مو بعلت ترشح بیش از حد هورمون های جنسی است). همچنین مکمل‌های ملاتونین نیز کمک می‌کند.

19. پوینتر مو کوتاه آلمانی : تنگی آئورت (Aortic Stenosis)
سگ نژاد پوینتر مو کوتاه آلمانی

تنگی آئورت عارضه ای است که طی آن رگ آئورت که وظیفه انتقال خون غنی از اکسیژن را به اندام ها دارد دچار تنگی می‌شود. و در دراز مدت باعث نامنظمی ریتم قلب می‌شود. در مواردی که این عارضه خفیف باشد نشانه خاصی ندارد ولی اگر شدید باشد باعث ضعف و خستگی زودهنگام سگ می‌شود. متاسفانه این بیماری عمر سگ را کاهش می‌دهد اما تا حدودی با دارو قابل کنترل است. نژادهای رایجی که مستعد این بیماری هستند نیوفیلند، گلدن رتریور و روتوایلر است.

20. گریت دین : نفخ (Bloat)
سگ نژاد گریت دین

نژادهای بزرگ مثل گریت دین بیشتر مستعد ابتلا به اتساع معده، پیچ خوردگی روده و نفخ شکم هستند. این عارضه که می‌تواند مرگبار باشد زمانیکه معده مملو از گاز می‌گردد، سپس پیچ می‌خورد و غذا و گاز در آن محبوس می‌شوند. اگر متوجه شدید سگ شما بلافاصله بعد از صرف غذا پرسه می‌زند، به نفس نفس افتاده و آب دهانش بیش از حد معمول است بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید. این مشکل با جراحی براحتی قابل درمان است ولی اگر به موقع اقدام نشود ممکن است منجر به مرگ حیوان میشود.

21. شیتلند شیپداگ : مشکلات چشم (Collie Eye)
سگ نژاد شتلند شیپداگ

این سگ ممکن است به گروهی از بیماری‌های متفاوت چشمی دست به گریبان شود که به آن ها ناهنجاری های چشم کالی (سگ گله اسکاتلندی) می‌گویند. این بیماری به شبکیه و عصب بینایی آسیب وارد می‌کند. در موارد خفیف ممکن است بینایی را تحت تاثیر قرار ندهد ولی در موارد شدید و یا حتی متوسط می‌تواند منجر به کوری سگ شود. این عارضه هیچ درمانی ندارد و در بین نژادهایی که تحت تاثیر آن هستند رایج است. بنابراین بهتر است قبل از آوردن توله شیتلند از سالم بود آن اطمینان پیدا کنید.

22. مالتیز : سندرم لرزان سفید کوچک (Little White Shaker Syndrome)
سگ نژاد مالتیز

این اسم خنده‌دار بر روی این بیماری قرار گرفته است چرا که دقیقا با همین نشانه‌ها دیده می‌شود. این بیماری باعث می‌شود این گونه سگ های سفید بلرزند (اگرچه، سگ با رنگ‌‌های دیگر نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شود) این عارضه به علت تورم در مخچه است که منجر به لرزش سگ و در شرایط بدتر حتی اختلال در راه رفتن سگ می‌شود. ولی با این حال خبر خوب این است که برای سگ دردناک نیست و با مصرف کورتیکواستروئید قابل درمان است و بعد از چند هفته نیز درمان می‌شود.

23. بوستون تریر : چشم گیلاسی (Cherry Eye)
سگ نژاد بوستون تریر

بخاطر چشم های جلو آمده، آنها مستعد ابتلا بیماری‌های متفاوت چشمی هستند که یکی از آن‌ها چشم گیلاسی است. در این بیماری غدد اشکی از پلک سوم بیرون می‌زند.علت نام گذاری آن این است که این غدد به رنگ قرمز و کروی شکل هستند. با عمل جراحی قابل درمان است. دیگر بیماری ها که بوستون تریر ممکن است دچار آ‌ن‌ها شود آب مروارید، خشکی چشم و انتروپیون است.

24. فرنچ بولداگ : مشکلات تنفسی (Breathing Problems)
سگ نژاد فرنچ بولداگ

مثل اینگلیش بولداگ (English Bulldog)، فرنچ بولداگ نیز دچار مشکلات تنفسی می‌شود. این اختلال که با نام سندرم هوای براکی‌سفالیک نیز شناخته می‌شود برای تمام سگ هایی که صورت افتاده دارند محتمل می‌باشد. بینی کوچک، نای باریک و کام نرم و بلند می‌تواند از علت های مشکلات تنفسی در سگ شما باشد. گرمای شدید یا تحرک بیش از حد می‌تواند باعث شود سگ برای تنفس با مشکل روبرو شود. بهتر است این نژاد از سگ را در خانه و به دور از گرما نگهدارید.

25. کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل : بیماری دریچه میترال (Mitral Valve Disease)
سگ نژاد کاوالیر

این بیماری قلبی در سگ های کوچک سالخورده شایع است اما اغلب در این نژاد زودتر بروز میکند. در این بیماری دریچه‌ای که بین بطن و دهلیز قرار دارد به شدت ضعیف است و به خوبی بسته نمی‌شود و هنگامی که قلب خون را پمپ می‌کند مقداری خون به دهلیز بر می‌گردد. این برگشت خون قلب را تحت فشار قرار می‌دهد. علائم این بیماری شامل بی‌حالی و سرفه است که با مصرف دارو قابل درمان است و سگ شما می‌تواند تا سال‌ها سالم و زنده بماند.

چگونه یک توله سالم و اصیل انتخاب کنیم؟
سگ با قلب قرمز

تحقیقات خود را در زمینه نژادهای مختلف کامل کنید. پیدا کنید نژادی که شما به آن علاقه دارید به چه بیماری‌هایی ممکن است مبتلا شود. سپس به دنبال یک پرورش دهنده معتبر باشید و از دوستان، اطرافیان و مراکز مرتبط با سگ‌ها پرس و جو کنید. هنگامی که توله مورد علاقه خود را پیدا کردید از سلامت والدین آن آگاه شوید و مطمئن شوید که مشکلات رایج سلامت مرتبط با نژاد و بهداشتی او کنترل شده باشد.

توضیحات :
انتروپن (Entropion) :
بیماری است که در آن پلک به سمت داخل چشم گردش می‌کند. مژه‌ها بر روی چشم مالیده می‌شوند و باعث قرمزی، سوزش و سایش در قرنیه چشم می‌شود. انتروپن یا تو کشیدگی پلک، به آرامی ایجاد می‌شود و در مراحل اولیه ممکن است قابل مشاهده نباشد. با گذشت زمان، وضعیت بدتر می‌شود و به مرحله ای می‌رسد که با هر بار حرکت پلک سطح قرنیه تحریک می‌شود. اگر این ساییدگی مداوم درمان نشود می‌تواند منجر به عفونت و زخم چشم شود. در موارد حاد، ممکن است بینایی چشم از دست برود.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی