پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ ◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
    برای آوردن بچه گربه به خونتون، باید خونتون رو برای حضور اون آماده کنین. گربه هایی که همه وسایل مورد نیازشون رو داشته باشن، شادترن و زندگی براشون زیبا تره، پس قبل از اینکه بچه گربه به خونتون بیاد، چک لیست نیازهای گربه رو بررسی کنید و آماده باشین.این وسایل باعث می شود تا برای نگهداری گربه خود راحت تر باشید.در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ همراه ما باشید.
 • علاقمند کردن گربمون به باکس ◄ علاقمند کردن گربمون به باکس
    یکی از دغدغه های صاحبان گربه، استفاده از باکس برای گربشونه. گاهی بنظرمیاد غیرممکنه که گربه حاضر بشه داخل باکس حمل و نقل بره. داخل باکس رفتن
 • علائم پریود در گربه ها ◄ علائم پریود در گربه ها
    گربه های ماده ی عقیم نشده در طول عمرشون نهایتا به یک دوره ی غریزی میرسن که میل به جفت گیری دارن و اونها رو به بلوغ جنسی میرسونه. تغییرات هورمونی که یک گربه رو برای تولید مثل آماده می کنه (فرآیندی که estrus یا oestrus نامیده میشه) در بازه زمانی شش تا ده ماهگی گربه شروع میشه.
 • نکات مهم در مورد مراقبت از بچه گربه ها ◄ نکات مهم در مورد مراقبت از بچه گربه ها
    بزرگ کردن بچه گربه ها خیلی شبیه بزرگ کردن بچه هاست . اگه ازشون خوب مراقب بکنید و درست تربیت بشن، تو بزرگسالی، یه گربه ی سالم و خوش اخلاق میشن. پس اگه بچه گربه ای دارین، هر چه سریع تر از این نکات استفاده کنین. در ادامه یادداشت نکات مهم در مورد مراقبت از بچه گربه ها با بلاگ پتچی همراه باشین!
 • زمان جفت گیری گربه ها ◄ زمان جفت گیری گربه ها
    همینطور که هوا گرم تر میشه، زمان جفت گیری گربه های ماده شروع میشه که معمولا به این دوره فحلی هم میگن. برای کسی که تا حالا یه گربه که دوره ی فحلی شو میگذرونه رو ندیده، ممکنه رفتار اون گربه براش آزاردهنده باشه و فکر کنه که آسیب دیده یا بیماری هایی مثل عفونت ادراری، شکستگی کمر یا مشکل رفتاری داره. اگه نمیدونین که گربه تون توی این دوره هست یا نه، از یه دامپزشک کمک بگیرین. در ادامه یادداشت زمان جفت گیری گربه ها با بلاگ پتچی همراه باشید.
 • حافظه گربه چقدر است؟ ◄ حافظه گربه چقدر است؟
    یه گربه ی لاغر که تو یه پارکینگ سرگردون بوده رو به بیمارستان دامپزشکی میبرن . 13 ساله ش بوده و کلیه ش از کار افتاده بوده. به هر حال درمان میشه و همونجا میمونه. 3 سال بعد، یه پدر و دختر به همون بیمارستان میرن و گربه رو میبینن و از شباهتش با گربه ی گمشده شون ، تعجب میکنن، اما گربه، با خوشحالی میپره و به سمتشون میره.
 • گهداری از گربه برای اولین بار؛ هر آنچه لازم است بدانید! ◄ گهداری از گربه برای اولین بار؛ هر آنچه لازم است بدانید!
    اگر برای اولین بار است که تصمیم گرفته اید از یک گربه نگهداری کنید، باید بدانید که این یک تصمیم بسیار مهم است؛ هم برای شما و هم برای گربه ای که قرار است با شما زندگی کند.
 • 8 نکته مهم که در نگهداری از گربه باید بدانید! ◄ 8 نکته مهم که در نگهداری از گربه باید بدانید!
    نگهداری از حیوانات از زمان های بسیار دور برای امور مختلفی توسط انسان ها صورت میگرفت. از اسب ها برای جابجایی، از سگ ها برای نگهبانی، از دام ها برای تهیه ی غذا و از گربه ها تنها چون موجوداتی همدم و دلنشین هستند. اما نگهداری از هر موجود زنده ای نکاتی دارد که باید با رعایت ان ها، ایمنی و سلامت حیوان را تضمین کرد.
 • سه بیماری متداول که در زمان نگهداری گربه با آنها روبه­­ رو می­شوید! ◄ سه بیماری متداول که در زمان نگهداری گربه با آنها روبه­­ رو می­شوید!
    در زمانی که شما از گربه یا هر حیوان خانگی دیگری که نگهداری می کنید میسئولیتی را به صورت خود خواسته قبول می کنید! نگهداری گربه از جمله ی شاید دشوار ترین این مسئولیت های زندگی های امروزی است که بسیار طرفدار نیز دارد. گربه ها حیواناتی بازیگوش هستند که به همین دلیل کنترل کردن آنها و دور ماندن گربه نازنین تان از هر محیط ناشناخته ای بسیار طاقت فرساست.
 • استفاده از قلاده در زمان نگهداری گربه : نکات و ویژگی ها! ◄ استفاده از قلاده در زمان نگهداری گربه : نکات و ویژگی ها!
    اکثر صاحبان گربه در زمان نگهداری گربه یا تربیتشان، یا در زمانی از بچه گربه نگهداری می کنند به این فکر می کنند که برای گربه شان قلاده تهیه کنند!
 • جراحی حیوانات خانگی از رویا تا واقعیت ◄ جراحی حیوانات خانگی از رویا تا واقعیت
    انتشار اخباری مبنی بر جراحی‌های زیبایی برای حیوانات خانگی با هزینه‌های چند ده میلیونی، واکنش‌های زیادی به دنبال داشته است. برخی از کابران شبکه‌های اجتماعی در انتقاد به این موضوع، وضعیت اقتصادی مردم را با هزینه‌های بالا برای حیوانات مقایسه کردند. اما این خبر و هزینه‌ها واقعیت دارد؟ فعالان حقوق حیوانات و روانشناسان درباره این زمینه چه می‌گویند؟
 • در زمان بیماری کرونا چه اقداماتی برای حیوان خانگی خود باید انجام دهیم؟ ◄ در زمان بیماری کرونا چه اقداماتی برای حیوان خانگی خود باید انجام دهیم؟
    مدتی است که بیماری کرونا ویروس در همه ی جهان فراگیر شده و صاحبان حیوانات خانگی حتما از خود سوال می کنند که چه کاری باید برای سگ یا گربه یا هر حیوان خانگی ای گه دارند انجام دهند؟
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28944    |     صفحه 1 از 2412
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

اختلال در عملکرد غده تیروئید در حیوانات خانگی

اختلال در عملکرد غده تیروئید در حیوانات خانگی
یک مقاله تحقیقاتی که در سال گذشته در مجله سم شناسی و سلامت محیط زیست منتشر شده نشان می دهد مواد شیمیایی بازدارنده اشتعال (PBDEs (polybrominated diphenyl ethers polybrominated که در گرد و غبار خانه وجود دارد با مشکل رو به رشد بیماری تیروئید درگربه های خانگی در ارتباط است. این مطالعه توسط محققان در وزارت علوم زیستی دامپزشکی، دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایلینوی انجام شد.


پرکاری تیروئید شایع ترین بیماری غدد درون ریز در گربه است، و در بیش از ۱۰ درصد از گربه های بالای ۱۰ سال این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجا که پرکاری تیروئید اخیرا (۱۹۷۹) کشف شد، ظهور ناگهانی و افزایش سریع بیماری هم در انسان و هم در گربه منجر شد محققان مطالعات متعددی برای کشف علل بالقوه انجام دهند.

چندین سال پیش به موادی که حرارت آنها بسیار بالا می رود و امکان آتش گرفتن دارند، PBDEs به عنوان بازدارنده اشتعال، به ترکیبات آنها اضافه می کردند. از جمله در مبلمان و وسایل الکترونیکی استفاده شده است. ترکیبات می توانند از این محصولات به محیط زیست نشت کنند.

PBDEs علت مختل کردن غدد درون ریز و تیروئید شناخته شده است،  بنابراین، این احتمال وجود دارد که تشخیص پرکاری تیروئید درست قبل از اولین استفاده گسترده از این مواد شیمیایی بازدارنده اشتعال تصادفی نباشد.

ارزیابی سطح PBDE در کنسرو غذای گربه و گرد و غبار خانه توسط محققان
هدف از مطالعه در دانشگاه ایلینوی ، بررسی نقش PBDEs در توسعه پرکاری تیروئید در گربه بود. محققان ، رژیم غذایی (کنسرو غذای گربه) ، محیط زیست (به طور خاص، گرد و غبار خانه) و سرم خون گربه هایی که پرکاری تیروئید داشتند و همچنین تیرویید طبیعی داشتند را مورد بررسی قرار دادند. تعداد کمی از گربه های وحشی نیز در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفت.

آنها توانستند در یابند که میزان بار سمی PBDEs در خون گربه های همسن در ارتباط با اختلال عملکرد تیروئید در پرکاری تیروئید گربه ها تاثیر دارد.

آنها همچنین غذاهای کنسرو شده تجاری گربه و گرد و غبار خانه را اندازه گیری کردند تا احتمال وجود PBDE بیش از حد مجاز در این مواد را بررسی کنند.

در مرحله بعدی تحقیقات، ارتباط بین سطح PBDE خون، محیط زیست و PBDE تغذیه ای و عملکرد تیروئید را بررسی کردند.

اما نتیجه این تحقیقات چه چیزی را نشان داد؟ 
غلظت PBDE خون گربه هایی که حیوان خانگی بودند ، آنهایی که تیروئید نرمال و طبیعی داشتند و حتی آنهایی که پرکاری تیروئید داشتند تفاوتی را نشان نداد. با این حال، همانطور که ممکن است انتظار داشته باشیم، غلظت آن در گربه های وحشی به صورت چشمگیری پایین تر از هر دو گروه دیگر بود.
مجموع PBDEs در غذای کنسروی گربه در محدوده ۰٫۴۲ تا ۳٫۱ نانوگرم / گرم بود. در حالی که در گرد و غبار خانه، محدوده بسیار بالاتر و حدود ۵۱۰ تا ۹۵۰۰۰ نانوگرم / گرم بود.
اما در ادامه تحقیقات نتایج متفاوتی را خواهیم دید. سطح  PBDEs گربه با تیروئید نرمال که در معرض گرد و غبار خانه بودند از ۵۱۰ تا ۴۹۰۰ نانوگرم / گرم بود، در حالی که سطح آن در گربه هایی با پرکاری تیروئید در محدوده بسیار بالاتر از حدود ۱۱۰۰ تا ۹۵۰۰۰ نانوگرم / گرم بود. علاوه بر این، میزان PBDEs گرد و غبار با میزان غلظت T4 در سرم کامل خون در ارتباط نزدیک بود. PBDEs گرد و غبار و غلظت T4 سرم کامل نیز بسیار قابل توجه بود. (هورمون تیروئید، تیروکسین یا T4 در خون بالاتر از حد طبیعی بود که نشان دهنده فعالیت بیش از حد تیروئید بود.)

یافته های این بررسی نشان می دهد گربه های خانگی با استنشاق یا بلعیدن گرد و غبار خانه که البته زیاد هم رخ می دهد بسیار بیشتر در معرض مواد شیمیایی هستند. این یافته ها مشابه تحقیقاتی بود که نشان می داد گربه هایی که با افراد سیگاری زندگی می کنند بیشتر دچار سرطان غدد لنفاوی و سرطان خون می شوند.

سگ ها نیز به صورت قابل توجهی در معرض PBDEs قرار دارند
در دانشگاه ایندیانا در سال ۲۰۰۷ تحقیقی انجام شد که نشان داد میزان قابل توجهی از PBDEs در سرم خون سگ های خانگی وجود داشت و تخمین زده شد این میزان حدود ۵ تا ۱۰ برابر بالاتر از سگ هایی بود که صاحب آنها در شمال امریکا زندگی می کرد، و در گربه ها هم ۲۰ تا ۱۰۰ برابر بالاتر بود.

به نظر می رسد سوخت و ساز این مواد شیمیایی در سگ ها بسیار سریعتر از گربه ها انجام می شود. علاوه بر این، سگ ها آنزیمی تولید می کنند که موجب شکسته شدن آفت کش ارگانوکلره می شود و محققان استدلال کردند مشابه همان آنزیم می تواند در شکستن PBDEs نیز موثر باشد.

منابع PBDE 
از سال ۱۹۷۰از مواد PBDEs به عنوان بازدارنده آتش در ترکیبات وسایل اضافه شده است. این مواد در داخل برخی از محصولات خاص که دمای آنها بسیار افزایش می یابد و ممکن است آتش بگیرند وجود دارد، که باعث می شود محصولات مقاومت بیشتری در برابر شعله و حرارت زیاد پیدا کنند. زمانی که محصولات در طول استفاده گرم می شوند یا زمانی که محصول شروع به خراب شدن می کند  PBDEsاز آنها نشت می کنند.

اشیایی در اطراف خانه و محل کار هست که ممکن است شامل PBDEs باشد که عبارتند از:

پلیمرهایی که در محصولات و مواد صنعتی وجود دارد مانند: مبلمان، تشک ، پرده ، بالش کامپیوتر، پرینتر، دستگاه های کپی،
اسکنر، فکس

الیاف فرش تونر کارتریج
پوشش و روکش صندلی خودرو تلویزیون و کنترل تلویزیون
لوازم پخت و پز تجهیزات ویدئو
پنکه سشوار و دستگاه های خشک کن
آب گرمکن تلفن های همراه
اجتناب از قرار گرفتن در معرض PDBE 
خوشبختانه، اخیرا به محصولات جدید PBDEs اضافه نمی شود. اگر وسایل و اشیاء خانه، دفتر و یا وسیله نقلیه خود را قبل از ۲۰۰۵ خریداری کرده اید ، به احتمال بسیار زیاد شامل PBDEs هستند. این اقلام ممکن است شامل: الیاف فرش، مبلمان، پرده، صندلی، تشک، بالش های فوم و صندلی وسیله نقلیه باشد.

ما نمی توانیم به طور کامل مواد حاوی PBDEs را از محیط زیست خود از بین ببریم، باید سعی کنیم اقداماتی را بکار ببریم تا کمتر در معرض این مواد قرار بگیریم. کارشناسان محیط زیست راهنمایی هایی برای کمک به اعضای خانواده و حیوان خانگی برای کمتر قرار گرفتن در معرض محصولات حاوی PBDE ارائه می دهند :

• با احتیاط از اشیاء نامبرده استفاده کرده یا روی آنها ورزش کنید. در صورت بد شکل شدن یا شکستن شیء آن را فورا تعویض کنید، چون پس از تخریب ترکیبات سمی به محیط زیست نشت می کند.

• ترجیحا از جاروهایی با فیلتر HEPA استفاده کنید، آنها در به دام انداختن ذرات گرد و غبار ریز کارآمد تر بوده و در از بین بردن آلاینده ها و مواد آلرژی زا از خانه یا دفتر کار بسیار بهتر عمل می کنند. وسیله بعدی که برای استفاده در منزل و محل کار بسیار ضروری است تصفیه هوا با فیلتر HEPA است.

• در اسرع وقت فوم مبلمان قدیمی را تعویض کنیم. مبلمان حتی بدون PBDE می تواند شامل انواع دیگر ضد حریق با اثرات بالقوه مضر باشند، پس قبل از خرید کاملا تحقیق کنید .

• ترجیحا حذف فرش های قدیمی، در صورت نگه داشتن آنها هنگام نظافت بسیار مراقب باشید چون ممکن است لایه زیرین الیاف حاوی PBDEs باشد.

• هنگام خرید یک محصول جدید، بپرسید چه نوع بازدارنده آتش در آن وجود دارد. سعی کنید از خرید محصولاتی حاوی ضد آتش بُرم (BFRs) خودداری کنید. از موادی که کمتر قابل اشتعال باشند به عنوان مثال: پنبه، پشم و چرم استفاده کنید.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ علاقمند کردن گربمون به باکس
◄ علائم پریود در گربه ها
◄ نکات مهم در مورد مراقبت از بچه گربه ها
◄ زمان جفت گیری گربه ها
◄ حافظه گربه چقدر است؟
◄ گهداری از گربه برای اولین بار؛ هر آنچه لازم است بدانید!
◄ 8 نکته مهم که در نگهداری از گربه باید بدانید!
◄ سه بیماری متداول که در زمان نگهداری گربه با آنها روبه­­ رو می­شوید!
◄ استفاده از قلاده در زمان نگهداری گربه : نکات و ویژگی ها!
◄ جراحی حیوانات خانگی از رویا تا واقعیت
◄ در زمان بیماری کرونا چه اقداماتی برای حیوان خانگی خود باید انجام دهیم؟
◄ هر آنچه برای دوران پیری حیوانات خانگی باید بدانیم!
◄ چگونه می توان از دو یا چند گربه کنار یکدیگر نگهداری کرد؟
◄ چگونه با گربه خیابانی دوست شویم؟
◄ ایا گربه ها صاحب خود را میشناسند؟
◄ آیا گربه ها صاحب خود را دوست دارند؟
◄ نگهداری از گربه برای اولین بار؛ هر آنچه لازم است بدانید!
◄ چرا لیزر برای گربه ها جذاب است؟
◄ آیا سگ چاو چاو برای خانواده مناسب است؟
◄ هر آنچه برای سلامت دهان و لثه ی سگ باید بدانید!
◄ اصلاح موی سگ
◄ چند تمرین که در خانه می توانید با انواع نژاد سگ خانگی انجام دهید!
◄ معرفی پنج نژاد برتر سگ نگهبان
◄ زبون سگها
◄ باهوش ترین نژاد سگ
◄ یک سگ افسرده را سر حال بیاوریم؟
◄ چگونه نیازهای اولیه سگ خود را برطرف کنید!
◄ 5 راه برای بازی
◄ 9 غذایی که حیوان خانگی شما نباید بخورد!
بعدی 1 قبلی