پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

بهترین ترکیب سنی و جنسی در گله های گوسفند و بز

 
مقدمه
كشور ما از نظر جمعیت دامهای سبك در رده های بالای جهانی قرارداشته و از آنجائیكه معمولاً گوسفند و بز، قسمت اعظم تغدیه خود را از مراتع دریافت می دارند، به علل گوناگون و از جمله عدم تعادل بین علوفه تولیدی مراتع و تعداد دامهای استفاده كننده از این منبع غدائی، روز به روز میزان فرسایش مراتع افزایش یافته و تولید علوفه آنها كاهش می یابد .چشم انداز چنین روند تخریب، جز بیابانی شدن عرصه مراتع كشور و نابودی حرفه گله داری نخواهد بود . برای جلوگیری از این فاجعه در حال وقوع، علاوه بر اقداماتی نظیر كنترل مراتع، بازسازی و احیاء مراتع در حال تخریب، ایجاد تعادل بین دام و مرتع و عملیاتی نظیر آبخوانداری، آبخیزداری و غیره و آنهم با سرعتی بیش از روند تخریب، بخش دیگر از این بازسازی به تغییر در مدیریت گله داری كشور مربوط می گردد كه این بخش از بازسازی شامل زیر بخشـهای متعددی است كه یكی از آنها تعیین "بهترین تركیب سنی و جنسی در گله های گوسفند و بز" می باشد. در حال حاضر بعلت عدم رعایت این مهم در اغلب گله های گوسفند و بز كشور، همواره در گله ها، تعدادی دام مصرف كننده كه تولیدی را بهمراه ندارند حضور داشته كه علاوه بر فشاربه مراتع كشور، میزان درآمد گله دار را نیز كاهش می دهند. در اجرای این برنامه نیاز به مقدماتی است كه اهم آن عبارتند از :

1-
ممیزی مراتع و واگذاری آن به دامداران صاحب حق و حقوق قانونی.
2-برآورد میزان علوفه قابل برداشت از هر مرتع
3-برقراری طرح تعادل دام و مرتع.
4-
توجیه دامداران منطقه به رعایت اصول برقرار شده بوسیله كلاسهای ترویجی.
5-
قراردادن اهرمهائی برای تشوق دامداران به رعایت موازین علمی این برنامه مانند استفاده ازكمكهای دولتی واعتبارات بانكها.
6-
كنترل مستمر و پیگیر از سوی مراجع دولتی، تعاونیها و اتحادیه های مربوطه.
7-فعال شدن تعاونیهای مرتعداری و گله داری منطقه.
8-
برنامه های كوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بازسازی و احیاء مراتع.
9-
جلوگیری از تغییر كاربری مراتع و تبدیل آن به دیمزار.
10-
آمارگیری سالیانه از دامهای هر منطقه.
11-
تعیین تركیب بهینه دامهای سبك و سنگین هر منطقه برحسب شرایط.
12-
سوق دادن دامهای اقتصادی به سیستم بسته و تغدیه دستی.
13-
انجام عملیات فراگیر اصلاح نژاد، برای بهره دهی بیشتر از هرسر دام.
14-تنظیم برنامه های آمیخته گری تجاری كنترل شده.

روش اجرا
در اجرای مدیریت دام در مرتع و تعادل بین منابع غذائی و دام، پس از بررسی پتانسیل تولید علوفه مرتع و سایر منابع غذائی منطقه و تطبیق آن با تعداد واحددامی قابل نگهداری در مرتع مورد نظر ( مقصود مراتعی كه توسط گوسفند و بز مورد تعلیف قرارمی گیرد)، تركیب سنی وجنسی متعادل برای گله های گوسفند و بز بشرح زیر پیشنهاد می گردد:

الف ـ گوسفند

برای سهولت در تفهیم محاسبات
، یك گله گوسفند با 100 رأس میش مولد در نظر گرفته شده كه سایر گروههای سنی و جنسی نیز بر همان مبناء آمده است، ضمن اینكه تركیب گله بلافاصله پس از پایان زایش در جدول زیر آمده است و ضریب بره گیری 80 در صد محاسبه شده است. در جدول شماره 1 یك گله فرضی با تعداد هر یك از گروههای سنی و جنسی همراه با در صدهای مربوطه ذكر شده كه براساس این درصدها هر نوع گله ای رابا هرتعداد می توان بر مبنای آن ساماندهی نمود.
جدول شماره 1ـ تركیب متعادل سنی و جنسی برای گله های گوسفند
میش مولد
قوچ مولد
ماده جایگزین
نرجایگزین
نرنوزاد
ماده نوزاد
جمــــع
تعداد (رأس)
100
3
25
2
40
40
210
درصد
62/47
43/1
90/11
95/0
05/19
05/19
100

درتركیب جدول فوق، تا زمان قوچ اندازی، حدود 20 در صد از ماده های جایگزین (در مثال فوق 5 رأس) حذف و 80 درصد بقیه از ماده های جایگزین (در مثال 20 رأس) در گروه میش های مولد قرار گرفته وهمین تعداد از میش های 5/6 ساله (پس ازشیرگرفتن بره ها) حذف نمایند.
به این طریق اولاً تركیب گله همیشه ثابت و درحد علوفه موجود مرتع بوده و ثانیاً هرساله 20درصدمیش ها حذف و ماده های جایگزین بجای آنها در گله قرار می گیرند، بطوریكه حداكثر از هر میش 5 بره گرفته شده و در سن 5/6 سالگی از گله حذف می شوند. از نرهای جایگزین هر ساله 50 در صد (در مثال یك رأس) جایگزین قوچ مولد شده و بهمین تعداد پیرترین یا بدترین قوچهای گله حذف می گردند كه این امر موجب تسریع در ژنراسیون های جدید گله خواهد شد. گوسفندان مازاد هر گروه سنی و جنسی در اولین فرصت به پروار بسته شده و یا به فروش خواهند رفت كه به این ترتیب هیچگونه فشار اضافی به مرتع یا منابع غذائی وارد نخواهد شد.

تركیب گله گوسفند در پایان دوره سالیانه
از نظر كمی، بیشترین فراوانی هر گله گوسفند از نظر جمعیتی، پس از اتمام زایش بوده كه در طی سال و بتدریج بر اثر عواملی نظیر جایگزینی،
حذف، فروش و تلفات كاهش پیدا نموده و نهایتاً در آستانه قوچ گذاری، جمعیت گله گوسفند معمولاً به حداقل در طول سال می رسد. در این زمان تركیب گله به شكل دیگری درخواهد آمد كه حالت بهینه و متعادل آن بشرح جدول شماره 2 خواهد بود.

جدول شماره 2 ـ تركیب متعادل سنی و جنسی گله گوسفند قبل از قوچ اندازی

میش مولد
قوچ مولد
ماده جایگزین
نرجایگزین
جمــــع
تعداد (رأس)
100
3
25
2
130
درصد
92/76
31/2
23/19
54/1
100
با استفاده از جدول فوق و متعادل نمودن گله در قبل از فصل قوچ گذار بر آن اساس، میتوان به نتایج جدول شماره یك دست یافت .
ب ـ بـــز
در مورد بزها، یك گله با دارا بودن 60 رأس بز ماده مولد، مبناء قرارداده شد و سایر گروههای سنی و جنسی بر این اساس محاسبه گردید. در جدول شماره
3، موارد زیر ملحوظ شده است.
ـ تركیب گله بلافاصله پس از پایان زایش در جدول مربوطه درج گردید. ضریب بزغاله گیری با توجه به چند قلو زائی در بزها حدود 97 در صد محاسبه شد. برای سهولت توجیه، یك گله فرضی بز
، در تركیب متعادل سنی و جنسی همراه با درصدهای آن بعنوان مثال آمده كه قابل تعمیم در گله های بزرگتر یا كوچكتر هم می باشد. چون بعضی از گله داران بزهارا همراه گوسفند در یك گله نگهداری می نمایند این تركیب متعادل قابل اجرا در چنین گله ها هم بوده و مغایرتی ایجاد نمی نماید .
جدول شماره 3 ـ تركیب متعادل سنی و جنسی برای گله های بز

عناوین
بزماده مولد
بز نر مولد
بزماده جایگزین
بزنرجایگزین
بزغاله نر نوزاد
بزغاله ماده نوزاد
جمــــع
تعداد (رأس)
60
3
18
2
29
29
141
درصد
55/42
13/2
76/12
42/1
57/20
57/20
100
از ماده های جایگزین تازمان شروع جفتگیری 67/16 درصد (در مثال 3 رأس) خذف و بقیه 33/83 درصد باقیمانده (معادل 15 درصد در مثال فوق) در گروه بز ماده مولد قرار گرفته و بهمان تعداد، از بزهای مولد پیر (5/5 ساله ) یا مریض، پس از شیرگیری بزغاله ها، خذف می گردند كه به این ترتیب بزهای ماده مولد كه هسته اصلی تولیدات هستند ثابت مانده و هر ساله 25 در صد از پیرها حذف و بهمین تعداد ماده جایگزین جوان در گله مادری وارد می شوند، بنابراین از هر بز ماده مولد 4 دوره زایش (سالیانه) بزغاله گیری می شود. از بز نر جایگزین هر ساله 50 در صد آن (در مثال معادل یك رأس) جایگزین پیرترین یا بدترین بز نر مولد شده و 50 درصد بقیه و بز نر حذف شده از گله خارج می گردند. با فروش به موقع بزها وبزغاله های مازاد، تعدادافرادگله درحداقل ظرفیت نگاهداشته شده وبا علوفه وموادغذائی مرتع تناسب خواهد داشت .

تركیب گله بز در پایان دوره سالیانه

گله های بز نیز مانند گوسفندان، بیشترین فراوانی را پس ازاتمام دوره زایش كسب نموده و كمترین فراوانی جمعیتی هم در ابتدای فصل باروری اتفاق می افتد. تركیب گله در این زمان از حالت جدول شماره 3 تغییر یافته و بصورت دیگری ظاهر می گردد كه حالت متعادل و مناسب آن در جدول شماره 4 آمده است.

جدول شماره 4 ـ تركیب سنی و جنسی گله بز در ابتدای فصل باروری

بزماده مولد
بزنرمولد
بزماده جایگزین
بزنرجایگزین
جمــــع
تعداد (رأس)
60
3
18
2
83
درصد
29/72
61/3
69/21
41/2
100
در ابتدای فصل باروری با متعادل نمودن گله های بز بر پایه درصدهای محاسبه شده در جدول شماره 4، می توان انتظار یك گله متعادل را در پایان فصل زایش داشت.

موارد تكمیلی

بدیهی است فاكتور بره گیری یا بزغاله گیری سالیانه از عوامل مهم در تنظیم جداول تركیب متعادل سنی و جنسی گله های گوسفند و بز می تواند باشد، كه این فاكتور بر اساس نحوه مدیریت، تغذیه، نژاد، منطقه و سایر عوامل متغیر بوده و حتی در یك منطقه از هر گله ای تا گله دیگر متفاوت است. آنچه در جداول شماره 1 تا 4 محاسبه گردیده، بر مبنای معیارهای متداول در گله های سنتی و متكی به مرتع و در شرایط متوسط و یكبار زایش در سال تنظیم شده كه شاید در مورد همه مناطق گله داری كشور صادق نباشد، لذا برای آنكه هر گله دار بتواند در شرایط مختلف كشور با توجه به تغییراتی كه در بره گیری یا بزغاله گیــری مناطق مختلف و یا گله های مختلف و در سالهای خشكسالی و ترسالی وجود دارد، گله خود را با تركیب متعادل تطـبیق دهد، جداول تكمیلی شماره 5 و 6 می تواند راهنمای خوبی برای حالات مختلف بره گیری یا بزغاله گیری گله و تنظیم تركیب متعادل گله باشد. این جداول تركیب متعادل سنی و جنسی گله های گوسفند و بز را پس از اتمام زایش مشخص نموده و بر اساس درصدهای
منظور شده، هر گله ای را با هر جمعیت گوسفند یا بز می توان بصورت تعادل در آورد.

نتیجه گیری
همانطور كه قبلاً تذكر داده شد، یكی از معضلات گله داری كشور، عدم تناسب تركیب گله و وجود تعدادی دام غیر تولیدی و مصرف كننده در گله ها می باشد كه هم میزان مصرف مواد غذائی را افزایش داده و هم مقدار بهره وری از هر سر دام مولد را كاهش می دهد .
بسیار دیده شده كه گله داران مازاد بر نیاز، قوچ، شیشك و بز نر و همچنین نوزادان نر و ماده را بمدت طولانی نگهداری نموده و یا از حذف ماده های پیر و مولد و دارای نقائص جسمی و ژنتیكی خودداری می نمایند. ماده های مولدی كه بطور تناوب قصر می مانند، یعنی اینكه یكسال در میان بارور می شوند، موجب افزایش هزینه گله دار و كاهش در آمد هستند و یا اینكه نوزادان نر و ماده ایكه پس از شیرگیری برایشان تعیین تكلیف نشود و همچنان در گله نگهداری شوند، موجب افزایش فشار به مراتع شده و دامهای اصلی ازدریافت تغدیه مناسب محروم می گردند. در برنامه حاضر سعی گردید، تمام جوانب رعایت گردیده و هر گروه سنی و جنسی در حد نیاز با پیش بینی بیماری، تلفات، حذف و نهایتاً ماندگاری مناسب، بدون افزایش ظرفیت كه متأسفانه اغلب گله داران در سالهای ترسالی به آن رو آورده و در خشكسالی ها كه متعاقباً پیش می آید، در تأمین هزینه ها عاجز مانده ودر نتیجه دچار تلفات و خسارات فراوان شده و گله یا كاملاً از بین رفته و یا به حداقل غیر اقتصادی كاهش می یابد.
در روند این برنامه، با تثبیت جمعیت گله در حد تولیدات علوفه محل پرورش، تحمل
خشكسالی ها آسانتر و از سوی دیگر با حذف نوزادان نر و ماده مازاد پس از شیر گیری و همینطور ماده ها و نرهای مولد حذفی در همین زمان و هدایت آنان بهواحدهای پروار بندی، از فشار به مراتع كاسته شده و ضمن تولید گوشت قرمز با كیفیتمناسب، در آمد قابل قبولی هم برای گله دار خواهد داشت .
بهر حال معضلات گله داری كشور و بخصوص وضعیت نامناسب مراتع كه تأمین كننده اصلی تغذیه دامهای كوچك كشور هستند، ایجاب می نماید هرچه زودتر با تعیین استراتژی مناسب و تعریف شده، در راه بهبود این حرفه كه جمعیت كثیری بطور مستقیم و غیر مستقیم از آن ارتزاق می نمایند و حذف آن از چرخه اقتصادی كشور، مشكلات زیادی را پدید خواهد آورد، فعالانه تصمیم گیری و اقدام نمایند
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی