به طور كلي به سگهاي زير 3 هفته توله يا Puppy/Chiot گفته مي شود . معمولا در 3 هفته اول مادر به خوبي از پس نگهداري و پرورش توله ها بر مي آيد . اين حيوان با ليس زدن بدن باعث تميز شدن توله و همينطور تسهيل در عملكرد دستگاه دفعي و ادراري آن مي شود .

گاهي مادر به هر دليلي توانايي مراقبت از توله ها را ندارد در اين هنگام مي توان از سگ ماده تازه زاي ديگري كمك گرفت معمولا ماده هاي تازه زا وظيفه دايگي توله هاي غريب را بر عهده مي گيرند . ولي در صورتي كه ماده تازه زايي نيز در دسترس نباشد بايد خود اين وظيفه را برعهده بگيريم . براي تغذيه توله ها مي توان از شير خشك مخصوص اطفال و غذاي مخصوص اطفال بهره برد ولي اگر مي خواهيم از شير گاو استفاده كنيم بايد نكات زير را در نظر بگيريم :
1- حتما شير جوشانده شود .
2- از آنجا كه شير سگ غليظ است بايد از دادن شيري كه به آن آب اضافه شده اجتناب نمود .
3- از آنجا كه چربي و شيريني شير سگ از شير گاو بيشتر است بايد به ازاي هر ربع ليتر شير گاو يك زرده تخم مرغ و 4-6 قاشق چايخوري شكر يا خرده قند به آن افزود و پس از آن تا دماي 35-37 درجه آن را گرم نمود . معمولا تعداد وعده هاي شير دهي به توله ها 4 تا 6 بار در روز و بسته به نژاد توله تا دو هفتگي 40 تا 80 سي سي و پس از آن 60 تا 120 سي سي مي باشد . براي شير دهي مي توان از شيشه پستانك بچه و يا سرنگي كه به سر آن لوله سرم وصل شده استفاده نمود .
معمولا توله ها تا 3 هفتگي تمايل دارند در جعبه و يا لانه پيش مادر بمانند پس بايد شرايط آن از نظر بهداشتي مناسب باشد . درجه حرارت مناسب براي توله ها 20-25 درجه سانتيگراد مي باشد و از آنجا كه معمولا در سنين پايين بدن آنها قادر به ايجاد دماي مناسب خود نيست كنترل دما بسيار اهميت خواهد داشت . مي توان دما سنجي براي كنترل دما در لانه تعبيه نمود . براي توله هاي بدون مادر مي توان بطري اي را پر از آب گرم كرده و آن را حوله پيچ كنيم و در كنار حيوان قرار دهيم . براي توله هاي بي مادر بايد برس نرمي تهيه نمود و پس از شير دادن بدن توله را با برس ماساژداد تا دستگاه گوارشي به خوبي عمل كند . پس از هر وعده شير پنبه اي خيس كرده و صورت و دستهاي حيوان را با آن تميز مي كنيم . اگر محلي زخم بود و يا سرخ شده بود مي توان از پودر بچه استفاده كرد . اگر توله ها دچار اسهال شدند مي توانيد كمي آرد به شيرشان اضافه كنيد ولي اگر اسهال آنها طول كشيد بايد به دامپزشك مراجعه نماييد . در صورت بروز يبوست با خوراندن 2 قطره پارافين مايع مسئله حل مي شود .