Resigzed Image Click this bar to view the full image.


مدفوع آبکی در سگ ها نشانه ای از اسهال میباشد.این میتواند نشانه ای از ناراحتی معده و خوردن چیزی باشد که با سیستم سگ ها همخوانی نداشته باشد .همچنین ممکن است نتیجه ی یک وضعیت پزشکی باشد که نیاز به توجه دارد.علائم سگ باید مورد بررسی قرار بگیرد و اگر غلظت مدفوع در عرض 48 ساعت تغییر پیدا نکرد باید با دامپزشک در این مورد صحبت کنید.مدفوع آبکی میتواند باعث کم آبی شود که این مسئله میتواند باعث مشکلات دیگر در بدن سگ شود.علل آبکی شدن مدفوع
اگر مدفوع سگ شما آبکی میباشد این مسئله میتواند مربوط به عدم تحمل غذا و رژیم غذایی او یا یک وضعیت جدی تر از قبیل تومور در دستگاه گوارش او باشد.یک تغییر ناگهانی در رژیم غذایی سگ هم میتواند منجر به اسهال و استفراغ شود.

دلایل دیگری که چرا مدفوع سگ شما آبکی میشود عبارتند از:

-انواع انگل های داخلی که در روده قرار دارند

-عفونت دستگاه گوارشی که میتواند در نتیجه ی خوردن چیزی از پس مانده ها یا حتی خوردن گوشتی که بدرستی پخته نشده باشد


-مشکل تیروئید

-پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده

-یک تومور بدخیم که در شکم یا روده ی حیوان قرار گرفته

-پولیپ یا دیگر غده های خوش خیم در دستگاه گوارش

-حساسیت های غذایی


شما باید در مورد غذاهایی که سگتان خورده و یا دیگر دلایلی که باعث ایجاد این مشکل شده اند فکر کنید.


دیگر علائم ممکن
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
هنگامی که سگ مدفوع میکند ,مدفوع او غلظت مشخصی دارد اگر شما متوجه تغییر در غلظت مدفوع او شدید این تغییر میتواند نشانه ای از اسهال باشد.اسهال میتواند ظرف مدت 24 ساعت درمان شود ,اما میتواند مزمن هم بشود.


علائم دیگری که میتوانند نشان دهنده ی این مشکل باشند عبارتند از:


-خون در مدفوع

استفراغ

-مخاط یا ترشحات دیگر در مدفوع

-انگل ها( مرده یا در حال حرکت ) در مدفوع

-بوع متفاوت مدفوع

-تب بالا


-کاهش اشتها

-کم آبی

-درد های شکمی

-درد هنگام دفع ,ناله کردن و درنگ کردن در دفع مدفوع
درمان مدفوع آبکیوقتی مدفوع سگ شما آبکی است ممکن است اشتهای او کاهش پیدا کند و اگر او چیزی نخورد ,به دستگاه گوارش او اجازه خواهد داد تا بهبود پیدا کند و عوامل عفونت زا را که باعث اسهال میشوند از بین ببرد.

ممکن است شما در مدتی که سگتان اسهال است برخی از غذاها را به او بدهید اما مقدار آن را به بخش های منظم نصف و یا حتی کمتر کنید .اگر سگ شما غذا نمیخورد باید مطمئن شوید که آب میخورد.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


اگر بعد از دو روز مدفوع همچنان آبکی بود باید با یک دامپزشک مشورت کنید.او چندین آزمایش انجام خواهد داد و اگر یک بیماری اساسی باعث اسهال شده باشد را تشخیص خواهد داد.درمان های مختلفی,اعم از انگل زدایی و آنتی بیوتیک و جراحی به منظور برداشتن تومورها و پولیپ ممکن است انجام شود.مترجم:سارا خلیلی
منبع:vetinfo