بزرگترین پستانداران جهان

بزرگترین پستانداران جهان

در اینجا فهرستی از بزرگترین و سنگین ترین پستاندارانی که هم اکنون بر روی سیاره ما زندگی میکنند تهیه شده است. این فهرست شامل اسامی مختلفی است که میتوان به «فیل دریایی جنوبی» (southern elephant seal) غول پیکر، «وال آبی» (blue whale) شگفت انگیز، «خرگوش وحشی اروپایی» (European hare)، «کاپی بارای پوزه پهن» (blunt-nosed capybara)، «فیل آفریقایی» (African elephant) عظیم الجثه و «اسب آبی دهان پهن» (wide-jawed hippopotamus) اشاره کرد. میتوانید مشخصات مربوط به وزن و اندازه تک تک این حیوانات را در همین قسمت مطالعه کنید.بزرگترین گوشتخوار – «فیل دریایی جنوبی» (southern elephant seal)

وزن : 2.2 الی 5 تن

طول بدن : 4.2 الی 6 متر


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

فیل دریایی جنوبی بزرگترین گونه از راسته «گوشتخواران» (Carnivora) است. فیل دریایی نر بین 4 تا 5 برابر جنس ماده وزن دارد. پیش از اینکه این حیوان در تقسیم بندی های علمی به راسته گوشتخواران وارد شود (آنها پیش از این به راسته Pinnepedia تعلق داشتند) «خرس قطبی» (polar bear) که از بستگان دور آنها به شمار میرود بزرگترین گوشتخوار جهان محسوب میشد. از گوشتخواران بزرگ دیگر در جهان میتوان به «خرس قطبی» (brown bears) و «ببر سیبری» (Siberian tigers) اشاره کرد.

بزرگترین پستاندار دریایی – «وال آبی» (blue whale)

وزن : 110 الی 160 تن

طول بدن : 20 الی 30 متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

وال آبی بزرگترین عضو از راسته «پستانداران دریایی» (Cetacea) است. اما توصیف این جانور به همینجا ختم نمیشود. این حیوان غول پیکر در واقع بزرگترین جاندار حال حاضر در جهان و شاید بزرگترین جانور در طول تاریخ این سیاره است. همچنین امواج صوتی که این غول ها تولید میکنند میتواند از 180 دسیبل فراتر رود و بدین ترتیب آنها دارای بلندترین صدا در میان جانداران این سیاره نیز هستند. «وال بال دار» (fin whale) پس از وال های آبی، لقب دومین پستاندار آبزی بزرگ را یدک میکشد.


بزرگترین جفت سمی – اسب آبی (Hippopotamus)

وزن : 1.4 الی 1.5 تن

طول بدن : 2.7 متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

اسب آبی در واقع سنگین ترین «جفت سمی» (even-toed ungulates) در جهان به شمار میرود. زرافه نیز دیگر جفت سمی غول پیکر است. با وجود اینکه زرافه به شکل قابل ملاحظه ای سبک وزن تر از اسب آبی است اما با توجه به اندازه ای که دارد بلندقامت ترین موجود زنده جهان محسوب میشود. تمام گونه های جفت سمی ها از جمله «شتر» ها (camels)، «خوک» ها (pigs)، «گوزن» ها (deer)، «پرانگهورن» ها (pronghorn)، «گاومیش» ها (cattle) و «آنتیلوپ» ها (antelope) در برابر وزن بسیار زیاد اسب آبی، حیواناتی سبک و در برابر قامت بلند زرافه، حیواناتی کوتوله به نظر می آیند.

بزرگترین لاگومورف – خرگوش وحشی اروپایی (European Hare)

وزن : 4 الی 6.5 کیلوگرم

طول بدن : 680 میلی متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

پس از نام بردن از «فیل دریایی جنوبی»، «وال آبی» و «اسب آبی» شاید نتوان این حیوان را بزرگ نامید اما در این خانواده از پستانداران که شامل حیوانات بسیار کوچکی میشود این خرگوش ها بزرگترین نژاد محسوب میشوند. در مجموع خرگوش های وحشی اروپایی بزرگترین گونه از راسته «لاگومورفها» (Lagomorpha) هستند. شاید این مقایسه چندان صحیح نباشد اما این حیوانات به شکل کلی در مقایسه با خرگوش های خانگی ما، به مراتب بزرگتر و سنگین تر هستند.بزرگترین کیسه دار – کانگاروی سرخ (Red Kangaroo)

وزن : 25 الی 90 کیلوگرم

طول بدن : 1 الی 1.6 متر

طول دم : 75 الی 120 سانتی متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

کانگاروی سرخ بزرگترین گونه از راسته «کیسه داران» (marsupials) است. کانگاروی سرخ نر میتواند بیش از 2 برابر جنس ماده وزن داشته باشد. تعیین جسنیت در این حیوان از طریق رنگ پوشش بدن آنها انجام میشود. کانگاروهای نر دارای رنگ قرمز زنگ زده و ماده ها دارای رنگ آبی-خاکستری هستند.بزرگترین تک سمی – کرگدن سفید (White Rhinoceros)

وزن : 2.33 تن

طول بدن : 3.7 الی 4 متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

تک سمی ها (odd-toed ungulates) شامل «اسب ها» (horses)، «گورخرها» (zebras)، «الاغ ها» (asses)، «خوک های خرطوم دار» (tapirs) و «کرگدن ها» (rhinoceroses) هستند. در میان تمام گونه های این راسته، کرگدن سفید بزرگترین گونه به شمار میرود. کرگدن سفید دارای دو شاخ، یک گردن کوتاه و یک کوهان در قسمت پشت گردن خود است. برخلاف نامش، این حیوان به رنگ سفید نیست و درواقع رنگ بدن آن، قهوه ای یا خاکستری صخره ای است. این حیوان در بیشه زارها، مراتع باز و دشت ها و مناطقی که تعدادی بوته و درخت داشته باشند زندگی میکند. کرگدن سفید و اسب آبی پس از فیل، عنوان سنگین وزن ترین حیوانات ساکن خشکی را به خود اختصاص میدهند.


بزرگترین پستاندار نخستین – گوریل شرقی لاولند (Eastern Lowland Gorilla)

وزن : 225 کیلوگرم

طول بدن : 1.83 سانتی متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

گوریل شرقی لاولند بزرگترین «پستاندار نخستین» (primate) زنده امروزی است. این گوریل ها گاهی اوقات برای نمایش در باغ وحش های نقاط مختلف دنیا نگهداری میشوند به همین دلیل رکوردهایی از وزن آنها در اقصی نقاط جهان جمع آوری شده است. بزرگترین گوریلی که تاکنون مشخصات مربوط به اون ثبت شده باشد گوریلی به نام «فیل» (Phil) بود که از 1941 تا 1958 در باغ وحش سنت لوئیز زندگی میکرد. فیل در حدود 388 کیلوگرم وزن و 180 سانتی متر طول داشت.

بزرگترین فیل سان – فیل آفریقایی (African Elephant)

وزن : 4 الی 7 تن

طول بدن : 4 الی 5 متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

فیل آفریقایی بزرگترین عضو از راسته «فیل سانان» (proboscids) به شمار میرود. البته در این راسته فقط دو گونه زنده در جهان یافت میشود و بزرگتر بودن در بین فقط دو گونه، به نظر موفقیت چندان بزرگی نمی آید. (گونه دیگر این راسته، فیل آسیایی است.) اما فیل آفریقایی نه تنها بزرگترین فیل سان جهان است بلکه بزرگترین جاندار ساکن خشکی نیز هست. فیل آسیایی (Asian elephants) نیز دومین جانور بزرگ خشکی است که کرگدن سفید و اسب آبی پس از آن، در رده های بعدی قرار دارند.

بزرگترین جونده – کاپی بارا (Capybara)

وزن : 35 الی 66 کیلوگرم

طول بدن : 1.1 الی 1.3 متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

کاپی بارا بزرگترین جونده جهان است. این پستاندار نیمه آبزی در آمریکای جنوبی و مشخصا در کلمبیا، اکوادور، بولیوی، ونزوئلا، برزیل، آرژانتین، گویانا (Guyana)، اروگوئه، پرو، پاراگوئه، سورینام (Suriname) و فرهن گویانا (Frenh Guyana) زندگی میکند. محل زندگی این حیوانات در جنگل های پر درخت و مزدحم رودخانه ها، آبگیرها و مرداب هاست. «آگوتی» (Agouti)، «چین چیلاها» (chinchillas)، «کویفیلاها» (coyphillas) و «خوکچه های هندی» (guinea pigs) از نزدیک ترین خویشاوندان کاپی بارا ها هستند. کاپی باراها دارای بدنی درشت، موهای زبر و خشن و پاهای پره دار هستند. بزرگترین جونده تاریخ که امروزه منقرض شده است «ژوزفوارتیگاسیا مونسی» (Josephoartigasia monesi) نام دارد.

بزرگترین سیرنین – ماناتی هند غربی (West Indian Manatee)

وزن : 200 الی 600 کیلوگرم

طول بدن : 2.5 الی 4.5 متر

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

ماناتی هند غربی بزرگترین عضو از راسته «سیرنین ها» (sirenians) است که پستاندارانی تماما آبزی هستند و شامل «دوگونگ» (dugong) و سه گونه از ماناتی ها هستند. ماناتی هند غربی شامل بر دو زیرگونه است که «ماناتی فلوریدا» (Florida Manatee) و «ماناتی کارائیب» (Caribbean Manatee) نام دارند. ماناتی هند غربی در مقایسه با هم خانواده غول پیکر خود به نام «گاو دریایی استلر» (Steller’s sea cow) موجود کوچکی محسوب میشود اما گاو دریایی استلر پیش از این در اقیانوس آرام شمالی تا حد انقراض شکار شد و در سال 1768 یعنی 27 سال پس از کشف ماناتی هند غربی به وسیله اروپاییان، منقرض شد.

date4 May

Leave a Reply:

طراحی سایت weboart | کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت پرشین پت می باشد