پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • خرس های تدی فضانورد ◄ خرس های تدی فضانورد
    خرس‌های عروسکی آبی با لباس‌های فضایی، کلاه ایمنی، و سایر لوازم جانبی سفر بین کهکشانی آماده هستند تا ماجراجویی‌های کیهانی خود را آغاز کنند. خرس های تدی فضانورد – مجموعه ای از تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر که برای افرادی که به فضا و علم علاقه مند هستند ایجاد شده است. رنگ آبی نمایانگر زمین است که از فضا دیده می شود و نمادی از وسعت جهان است. از فضانوردان خرس عروسکی می توان برای الهام بخشیدن به بچه ها برای یادگیری تاریخچه و فناوری اکتشاف فضا استفاده کرد.
 • هیولاهای پوکمون ◄ هیولاهای پوکمون
    جادوی گرفتن هیولاهای پوکمون را دقیقاً در اتاق خواب خود با نور شب خنک طراحی شده به شکل پوکبال تجربه کنید. پوکمون با الهام از "Pokeball Night Light" دست ساز Stevizl برای پسرش ساخته شده است. از دستورالعمل ها برای ساختن لامپ خود استفاده کنید و جلسات مطالعه اواخر شب خود را با نور شب پوکبال روشن کنید. اجازه دهید نور ملایم مسیر شما را در حین شیرجه به دنیای دانش هدایت کند، درست مانند یک مربی واقعی پوکمون که در جستجوی خرد است! فراتر از هدف کاربردی خود، لامپ پوکبال به عنوان تزئین عمل می کند.
 • میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه ◄ میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه
    میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه به شما امکان می دهد در طول روز با دوست پشمالوی خود کار کنید و بازی کنید. کار از خانه با میز چابکی طراحی شده توسط معماران جورج و جیمز بسیار بهتر شده است. اکنون می توانید سازنده باشید و همزمان با حیوان خانگی خود سرگرم شوید. میز خانه سگ مکانی برای کار افراد و استراحت سگ ها است. انجام چند وظیفه ای هرگز آسان تر نبوده است! سگ خود را در حین کار نزدیک نگه دارید
 • میز ابتکاری که شبیه یک چرخ همستر غول‌پیکر ◄ میز ابتکاری که شبیه یک چرخ همستر غول‌پیکر
    میز ابتکاری که شبیه یک چرخ همستر غول‌پیکر است، به افراد کمک می‌کند تا در حین کار بایستند و حتی راه بروند. میز ایستاده چرخ همستر که توسط راب گادشاو طراحی شده است راه حل مناسبی برای هر کسی است که می خواهد در محل کار فعال بماند. بدن خود را در حال حرکت و ذهن خود با این میز ایستاده خنک نگه دارید. با طراحی خلاقانه و مزایای سلامتی، ایستگاه کاری نهایی است. با میز چرخ همستر با یک محل کار کم تحرک خداحافظی کنید!
 • چمدانی برای سگ ها ◄ چمدانی برای سگ ها
    با استفاده از این خانه سگ چمدانی خلاقانه که توسط مارکو موروسینی طراحی شده است، با حیوان خانگی مورد علاقه خود به سبک سفر کنید.
 • یه حا گربه ای باحال ◄ یه حا گربه ای باحال
    صندلی راحتی چند منظوره همراه با یک قفسه چرمی در زیر صندلی است که می تواند توسط گربه شما به عنوان یک تخت راحت استفاده شود. صندلی قوس که توسط ریکاردو سا طراحی شده است، در عین کاربردی بودن، ظرافت را به هر اتاق اضافه می کند. روی صندلی بنشینید و وسایل را زیر آن قرار دهید. گربه شما ممکن است دوست داشته باشد روی قفسه چرمی چرت بزند، بنابراین بهتر است آن را خالی نگه دارید. صندلی ذخیره سازی زیبا از چوب و چرم برای کسانی که می خواهند در فضای اتاق نشیمن خود صرفه جویی کنند عالی است. قفسه چرمی زیر صندلی می تواند هر چیزی از کتاب گرفته تا پتو را در خود جای دهد.
 • کراوات پیکسلی ◄ کراوات پیکسلی
    کراوات پیکسلی دارای آثار هنری نمادین 8 بیتی از سگی است که اردکی را در دست دارد از بازی ویدیویی کلاسیک 1984 نینتندو Duck Hunt. Duck Hunt Tie که توسط Maya Pixelskaya طراحی شده است، عشق به بازی‌های یکپارچهسازی با سیستمعامل را نشان می‌دهد. به دنبال شروع کننده مکالمه هستید؟ Duck Hunt Necktie مطمئناً خاطرات سرگرم کننده و نوستالژیکی را با گیمرهای دیگر ایجاد می کند. NES Duck Hunt Necktie یک ادای احترام جالب به عصر طلایی بازی های ویدیویی است.
 • صندلی گهواره ای چوبی ◄ صندلی گهواره ای چوبی
    صندلی گهواره ای چوبی که توسط Paul Kweton برای مردم و حیوانات خانگی آنها طراحی شده است. صندلی Rocking-2-gether با خانه گربه/سگ یکپارچه ایده پناهگاه و آرامش بدن را ترکیب می کند. استراحت کنید و با گربه یا سگ خود وقت بگذرانید.
 • میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه ◄ میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه
    میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه به شما امکان می دهد در طول روز با دوست پشمالوی خود کار کنید و بازی کنید. کار از خانه با میز چابکی طراحی شده توسط معماران جورج و جیمز بسیار بهتر شده است. اکنون می توانید سازنده باشید و همزمان با حیوان خانگی خود سرگرم شوید. میز خانه سگ مکانی برای کار افراد و استراحت سگ ها است. انجام چند وظیفه ای هرگز آسان تر نبوده است! سگ خود را در حین کار نزدیک نگه دارید.
 • خانه سگ زیر پله ◄ خانه سگ زیر پله
    بتی مک کال برای سگ کوچک چیهواهوا اتاقی زیر پله ها ایجاد کرد. خانه سگ خلاق به چیهواهوای 4 ساله اجازه می دهد مانند هری پاتر زندگی کند.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 10) / 29253    |     صفحه 1 از 2926
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,10

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری


نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

فینچ نرگسی (فینچ برنج جاوه یا گنجشک جاوه)

نام فارسی: فینچ جاوه یا گنجشک جاوه
نام علمی: Padda oryzivora (می تواند به Lonchura oryzivora تغییر کند .)
نام انگلیسی: Java rice Finch یا Java Sparrow

نام های رایج

پرنده ی
برنج جاوه ، پرنده ی پرستشگاه جاوه ، پرنده ی شالیزار
فینچ برنج جاوه ی نر (رنگ وحشی یا اصلی)


تشریح


فینچ های جاوه ، فینچ های بزرگ و تنومندی هستند. آن ها بین 15 تا 18 سانتیمتر طول دارند . آن ها نوکی قدرتمند دارند که ظاهرا میتوانند با آن آسیب های جدی وارد کنند اما با این حال آن ها بی آزارند . نر ها و ماده ها در ظاهر شبیه به هم هستند .چند راه برای تشخیص جنسیت آن ها وجود دارد . مانند همه ی اعضای خانواده ی لانچورا (Lonchura: خانواده ای از پرندگان شامل مونیا ها و مانیکین ها و بعضی فینچ ها) ، نرهای آنها آواز می خوانند و کمی حالت رقص از خود نشان می دهند .البته این رقص آنقدر نیست که به چشم بیاید و عده ی زیادی حتی به آواز هم توجهی نمی کنند . ولی من(نویسنده) آن را آهنگی دلپذیر و گرم میدانم . برخلاف بسیاری از مانیکین ها (mannikin) شما آواز این پرنده را از فاصله ی دور هم می توانید بشنوید.
بهر حال صبر کردن برای شنیدن آواز آنها به عنوان نشانه ی تعیین جنسیت می تواند راهی برای آزمایش صبر شما باشد. (آواز این پرنده را بشنوید.)


نگاه کردن به یک جفت از نشانه های ظاهری راه بهتری برای تشخیص جنسیت این پرنده است (منظور مقایسه بین تعدادی پرنده ی نر و ماده است) .این نشانه ها از طریق نگاه کردن به گروهی از پرنده ها سریعتر از نگاه کردن به یک جفت به چشم می آیند .در یک فینچ جاوه ی نر در شرایط و زمان جفتگیری ،در ناحیه ی کولمن (قسمت بالایی نوک مخصوصا جایی که نوک به سر متصل می شود) یک تورم مشخص وجود دارد .
در نر ها رنگ نوک قرمز تیره می شود و یک برجستگی مشخص نیز پیدا می کند .عده ای می گویند که حلقه ی دور چشم ها در نر ها قرمز تیره تر است؛ ولی دیدن نوک آسان تر است .

با وجود اینکه گنجشک های جاوه بزرگ هستند و نوک قدرتمندی دارند ولی پرندگان آرامی هستند .آنها می توانند به خوبی با فینچ های کوچکتر در یک محل بزرگ مخلوط(محل پرندگان ؛ مانند یک اتاق پر از پرنده یا یک قفس خیلی بزرگ).آن ها تنها با هم نوعان خودشان پرخاشگرانه رفتار می کنند .اگر گروهی از آن ها را با هم در یک جا قرار دهید کلی جارو جنجال می کنند و با نوکشان با هم دعوا می کنند اما آن ها این رفتار ها را با فینچ های دیگر به ندرت انجام می دهند . من (نویسنده) هیچ گاه آنها را با واکس بیل (نوعی پرنده) های بسیار کوچک نگاه نداشته ام ولی فکر نمیکنم هیچ یک از آن ها موجب آسیب رساندن به دیگری شود .من همچنین آن ها را با مانیکین های پشت خرمایی
(Rufous-BackMannikin) نگه داشته ام و آن پرنده های کوچک مهاجم در مقابل گنجشک های جاوه محکم می ایستادند .

تصاویر مربوط به پاراگراف بالا : مانیکین پشت خرمایی


برنامه غذایی

برنامه ی غذایی گنجشک های جاوه با یک میکس غذایی ساده ی طوطی شروع می شود .میکس طوطی شامل مغز آفتابگردان ودانه های فشرده شده و بذر است. ) شما میتوانید از میکس فینچ (شامل انواع ارزن و بذور دیگر ) هم استفاده کنید .اما جاوه ها انواعی از ارزن های کوچک را تا زمانی که ارزن سفید بزرگ در اختیار دارند نمی خورند . شما همچنین میتوانید ارزن سفید پروسو (White proso millet) و دانه های دیگر را در ظرف های جدا از هم برایشان قرار دهید . آن ها در میکس طوطی به دنبال جو دو سر می گردند و برای پیدا کردن بقیه اش همه ی میکس را جست وجو می کنند .اگر در یک ظرف دان خوری استوانه ای یا اتوماتیک برای آن ها دانه بریزید آن ها همه ی دانه ها و محتویات ظرف را خالی می کنند تا جو ها را پیدا کنند .بسیار خوب است اگر به آن ها غذای تخم مرغی ( تخم مرغ آب پز شده بدون زرده که سرد شده و له شده یا خرد شده باشد. ) بدهید و آن ها نیز مشتاقانه آن را خواهند خورد و همینطور غذا های سبز (مانند میوه جات تازه و سبزی جاتی که برای پرنده مضر نباشد.) نیز باید در این برنامه ی غذایی بگنجد .کلسیم در موادی مانند پوست تخم مرغ خرد شده یا کف دریا وجود دارد ولی آن ها عمدتا به خوردن کف دریا علاقه ای ندارند (ولی باید در برنامه ی غذایی باشد) .با وجود این که اسم آنها فینچ یا گنجشک برنج است ولی آن ها چندان به برنج علاقه ای ندارند. من مقداری شلتوک برنج در اختیار آن ها قرار دادم ولی آن ها شکل جوانه زده ی برنج را بیشتر ترجیح می دهند .

تصاویر مربوط به پاراگراف بالا : انواع میکس های غذایی ، منابع کلسیم(بالا کف دریا و پایین سمت راست پوست تخم مرغ خرد شده ) ، شلتوک

تذکرات پرورش دهنده

جاوه ها میتوانند بسیار زیاد شوند .آن ها دارای کلاچی بزرگ(تخم های پرنده که در یک دوره گذاشته میشود)با تعداد 6-8 تخم هستند و از کلاچ خود به شرطی که بیش از 5 تخم نداشته باشد بسیار خوب نگه داری می کنند .من آن ها را در لا نه هایی با اندازه ی استاندارد یعنی 13×13 پرورش داده ام ولی لانه هایی با اندازه ی 21×21 را ترجیح می دهم ،این درحقیقت یک سایز از لانه های استاندارد بزرگ تر است . این اندازه ممکن است در نگاه اول وقتی ماده به گوشه ای از لانه می رود بزرگ به نظر برسد ولی وقتی جوجه ها رشد کردند متوجه می شوید که چرا فضای بیشتر بهتر خواهد بود .لانه سازی این پرنده ها وحشتناک است زیرا در بیشتر قسمت ها از وسایل خشن و زمخت و کاغذ خرد شده استفاده میکنند.استفاده از پرهای نرم و پارچه را برای لانه سازی آن ها فراموش کنید . تنها پر هایی که من دیده ام آن ها استفاده می کنند ، پر های پروازی بزرگ و پر های دمی بلدرچین های کوهستانی است .علف خشک شده ،روزنامه ی خرد شده و فیبر دور نارگیل (قسمتی که شبیه مو است ) ، انتخاب های آن ها برای لانه سازی هستند . بعضی از آن ها با بافتن فیبر نارگیل لانه ای پیچیده درست میکنند . مانند همیشه من در کف لانه یک مشت خاک اره برای برطرف شدن نیاز آن ها میریزم و چیز دیگری اضافه نمی کنم .تعداد تخم ها معمولا بین 4-8 تاست و خوابیدن روی تخم ها از زمانی که تخم سوم یا چهارم گذاشته شد شروع و به مدت 13-15 روز طول می کشد .جوجه ها به شکل بقیه ی لانچورا ها به دنیا می آیند یعنی صورتی و بدون کرک .جوجه های آن ها در مقایسه با سایر فینچ ها مدتی طولانی در لانه می مانند .تا زمان پرو بال در آوردن نزدیک به 1 ماه و از زمان پر و بال در آوردن تا زمانی که مستقل شوند 2 تا 3 هفته طول میکشد .جوان ها نمونه ی خکستری تیره ی بالغین هستند . نوک آن ها نیز تیره است .چند ماه طول می کشد تا آن ها پر ریزی کنند و پر ها بلوغ را در آورند .

آن ها هر زمان که هوا مناسب باشد تولید مثل می کنند .اگر آنها در بیرون از خانه نگهداری شوند از سرمای زمستان و گرمای تابستان دوری خواهند کرد .(آزارشان می دهد.).در درون خانه و در شرایط کنترل شده ، آن ها هر زمان از سال می توانند تولید مثل کنند .مانند همه ی پرنده های دیگر اگر عمل تولید مثل را به تعداد کمی دوره در هر فصل کاهش دهید ، آسوده تر خواهید بود . وگرنه پرنده به تولید مثل دائما ادامه می دهد .(سلامت پرنده به خطر می افتد.)

تصاویر مربوط به پاراگراف بالا : لانه ی استاندارد 13×13 ، لانه ی 21×21 ، بلدرچین کوهستانی ، گنجشک جاوه ی 10 روزه ، گنجشک جاوه ی تازه پر در آورده (شکل پر ها در نوجوانی)

نکات اضافی

شگفت انگیز است که گنجشک جاوه در لیست CITES (قرار داد تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض جانوران وگیاهان ) قرار دارد . ضمیمه ی 2 : ظاهرا با توجه به این که این پرنده ها در بیشتر مناطق به دلیل صدماتی که به محصول برنج وارد می کنند ، به عنوان آفت مطرح شده اند، در جاوه کمیاب شده اند .این در آمریکا تازمانی که این پرنده به وسیله ی USFWS از لیست واردات حذف شد ، زیاد اثر نداشت . در هر حال آن ها به آسانی به صورت خانگی و اهلی موجودند.

علاوه بر رنگ خاکستری ( که رنگ وحشی نیز هست) ،در آمریکا جهش های رنگی حنایی ،ابلغ (دورنگ یا چند رنگ ) و سفید نیز موجود است و در اروپا رنگ های کمرنگ و نقره ای هم دیده می شود .یک جهش رنگی به نام اگیت (Agate ) هم وجود دارد که به دلیل مسائل قانونی ذکر شده نمی توان آن را در آمریکا خرید اما با این حال به دست پرورش دهنده های آمریکایی هم رسیده است .

تصاویر مربوط به پاراگراف بالا : جهش رنگی حنایی این پرنده ،جهش رنگی خاکستری معمولی (نر) ، جهش رنگی ابلغ (نر) (تا زمانی که رنگ خاکستری روی پر هایش دیده می شود،سفید به شمار نمی آید.)
توضیح مترجم:

این نوع فینچ با نام ناصحیح فنچ نرگسی در اکثر پرنده فروشی های ایران نیزعرضه می شود اما به دلیل نا آگاهی با آن برخورد درستی ندارند و به تغذیه ی آن رسیدگی نمی شود و فقط یک نوع ارزن برایش قرار میدهند در حالی که کافی نیست و باید انواعی از بذور مختلف مانند آنچه در بالا ذکر شده و کتان و شاهدانه و ... نیز در جیره ی غذایی این حیوان و فینچ های کوچک دیگر قرار بگیرد.


با تشکر،
مترجم : مجید (نام کاربری m.en)

از سایت : efinch.com

نظرات کاربران
 • 0
  سلام میشه راهنماییم کنید فنچ جاوره از کجا میتونم بخرم و قیمت اونا چقدره ؟

  پاسخ ها

  • Tehran markaze kharido foroshe parandeha
 • 10
  من هيچ جايي نديدم فنچ نرگسي تخم كرده باشه يا رو تمش خوابيده باشه
 • 0
  شاید باورتون نشه ولی من یه جفت فنچ نرگسی خریدم که همون شب اول شروع به تخم گذاشتن کردن،6تا گذاشت و الانم روشون خوابیده
 • 0
  من 150 تا دارم همشونم تخمو جوجه دارن البته نه همشون . ولی اگه جوجه باشن یکسال طول میکشه که بالغ بشن و تخم بزارن
 • 6
  سلام فنج نرگس های من تخم کردن وهر چی از قبیل چوب وپنبه روزنامه روی تخمها میریزند ودر نتیجه تخم ها را نمی بینند و روشون نمی خوابند به نظرتون چیکار کنم
 • 0
  سلام من یه جفت نرگسی دارم 6 ماهه خریدم دو بار تخم گذاشتن هر سری 3 تا ولی هربار جوجه نشده میشه راهنماییم بکنید ممنون میشم
 • 0
  سلام من یه جفت نرگسی دارم 6 ماهه خریدم دو بار تخم گذاشتن هر سری 3 تا ولی هربار جوجه نشده میشه راهنماییم بکنید ممنون میشم
 • 0
  مندوجفت فنج خریدم ازهردوجفت هم جوجه کشیدم .فقطهرپرنده ای بایدتغذیه مناسب داشته باشه.حتی ازطوطی سبزوعروس هلندی هم جوجه کشیدم.تماس09332873672
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

بهترین

شوند

امریکایی

ری

دانلود

گنجشگ

علائم

روی

پرورشگاه

جاوه

ازخانواده

ایا

ساده

گوگوش

مناسب

جوجه

پرنده

سبز

جاوا

جاهای

آبی

قشم

رفتار

معرفی

تكثير

غذای

گذاشت

اطلاعاتي

درمورد

قرمز

ده

ابعاد

داری

محيط

خالدار

خوراک

فیلم

تابستان

برا

روزه

تصویر

نویسنده

تقویت

دمای

اصلاح

چیز

انقراض

فروش

دیـــگه

ارزن

رود

رنگهای

خراب

ساختن

تولیدمثل

پرهای

اطلاعاتی

پرورش

شيري

فانتزی

دهندگان

گفتگو

صحیح

قيمت

هــــا

رنگی

نرگسی

بچه

توضیح

لوازم

رو

جنسيت

متن

دعوای

مرگ

رشد

شكلاتي

طوطی

زرده

انواع

غذا

تهران

دستی

تهیه

وبلاگ

تغذیه

دیگر

باره

زمانی

تصاویر

وپرورش

زمان

عکسهای

چقدر

لیست

دعوا

تکثیر

تشخيص

خرید

فنچها

مقاله

تربيت

رفع

اره

نظرات

مخصوص

تفاوت

سال

هایش

کامل

موادی

بندر

لانه

تولید

سرما

اهلی

گیاهان

عالی

نژاد

شیوه

تعیین

خاک

اردک

زندگی

همه

بدیم

پشت

سن

مثل

خانه

امراض

زماني

انداختن

بگيريم

اطلاعات

شکلان

اموزش

اصلی

غذاي

ه

هنگام

پرندگان

طول

زده

خشن

مقعد

جفت

اواز

گیر

سفيد

بزرگترین

تعيين

معده

بازار

گربه

پیرامون

نقره

نحوه

روز

داخل

توليد

گذاشتن

استاندارد

گالری

کاهش

بلدرچین

خوبی

نقاشی

درشت

مثله

گنجشك

صورت

مدت

تخصصی

کلیپ

كتاب

خوب

شرايط

ریزی

شکلاتی

سازی

تعداد

اسمش

مواد

نوک

بالغ

فنچ

بدم

آواز

مطالب

گرما

خوابد

رقص

مورد

فاصله

مختلف

چیه

درون

خوردن

برنده

طرز

کتاب

اصول

سفید

نکاتی

رفتارشناسي

وسایل

مرغ

تعین

مصری

نگهداري

تالار

سوپر

جدیدترین

مرکز

گروهی

رنگ

دامپزشکان

ميكند

فینچ

یکدیگر

خودشان

درست

رفتارشناسی

نارگیل

مدل

مشکلات

هوای

تشخیص

ي

خاکستری

نامی

؟

نشانه

گذاری

ی

شیتزو

معمولی

راههای

غذایی

زمستان

روشهای

وحشی

بیماران

حلقه

فرق

دهنده

حراج

بشه

نکات

نوشته

قیمت

من

میکنند

انگلیسی

جزیره

غذاخوردن

کشد

شرایط

ماده

ساخت

وارد

طرح

نوع

مقایسه

پوست

جنست

فيلم

بـه

بندرعباس

شکل

عكس

دلیل

تازه

روش

چگونگی

علت

تحقیق

جفتگیری

عباس

راه

بلوغ

درآوردن

ناخن

گیاه

است

سهره

دانه

خانگی

سگ

تخم

بـا

برنامه

پیدا

تخمگذار

دارى

نام

بیماریهای

تخمگذاری

نمیشود

طریقه

بزرگ

میکنه

کلاس

سر

حالی

اسم

نكات

میکند

شناخت

هـم

چند

کرم

خرد

شکار

کار

خوابیدن

حال

نگهداری

سایر

داري

علف

10

محیط

اتاق

نر

قفس

ميكنند

میکشد

موقع

جنسیت

برنجی

اندازه

تولد

شبکه

آموزش

نرگس

برنج

بلدرچين

میشود

چنده

رفتاری

مهم

پر

غذاهای

بیماری

علمی

اشنایی

طريق

بال

دوره

فرقی

سازي

چشم

نامهای

عکس

حیوان

تصاویری

معمولي

ورم

معرف

گنجشک

یکــــــ

گذاري

ماهی

بگیریم

8

بدیعی

کوهستان

علایم

چیست

بیل

اینکه

باشد

فصل

زندگي

:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

جدیدترین مقالات

◄ گدایی کردن در حیوان شما
◄ عقیم سازی
◄ جوش در سگ ها
◄ ورزش دادن گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ کتامین
◄ كتاب(7)
◄ چه مواد غذایی برای سگ مفید است؟
◄ چگونگي نصب برنامه و ورود به برنامه
◄ فيبر ها
◄ انتخاب اسم برای سگ نر
◄ حالا من چی کار کنم ؟
◄ گربه های ناز نازی
◄ German Shorthaired Pointer
◄ فروش گربه پرشین کت
◄ فصل چهارم
◄ گربه و نازایی ! توهم یا واقعیت؟
◄ مهناز افشار و دلفین
◄ British Shorthairs
◄ ماهي و ماهي خور
◄ شباهت حيوانات
◄ خرس های تدی فضانورد
◄ Dog Fashion
◄ دکتر هومن و جراید
◄ انگل های داخلی در سگ ها
◄ معرفی دکتر شیری
◄ iهیولا ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ پرورش لارو آناباتوئیدها (ترجمه)
◄ Metynnis Fasciatus
◄ شارک دم قرمز - Red Tailed Shark
◄ اپیلاتی دهان آتشی - firemouth epiplaty
◄ اطلاعات عمومی خانواده سیکلیده ها 2
◄ دراگون – Dragon
◄ مارماهی الکتریکی - electrophorus electricus
◄ سیچلاید های افریقایی
◄ اسب دریایی - Hippocampus
◄ جلبک ها اکواریوم های اب شیرین
◄ بخاری آکواریوم - Aquarium Heater
◄ انجماد اسپرم - How To Glaciation spermatozoon
◄ رفتار درماني براي سگها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ تغذیه ایگوانا
◄ قیمت روز خودرو
◄ سگ پیتبول
◄ شی هوا هوا
◄ Belgian Sheepdog
◄ پیشینه سالوکی (تازی)
◄ رژیم غذایی مناسب برای مقابله با سوءهاضمه در اسب (ترجمه)
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از سگ
◄ آموزش استفاده از جعبه خاک به خرگوش
◄ ایورمکتین در سگ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ تراریوم برای خزندگان
◄ غدای بچه گربه
◄ یازده سال اسارت سگ
◄ حقوق حیوانات از ۱۴ قرن قبل در اسلام مطرح شده است
◄ سگ در ایران باستان
◄ رفتار شناسي در حيوانات
◄ مردی که سگ همسایه اش را خورد+عکس
◄ Z
◄ بیضه ها
◄ انگل ژيارديا (اين تک سلولي خطرناک)
◄ "وگانیسم"
◄ عمر حیوانات چقدر است
◄ نگهداری از رتیل اوسامبارا بابون
◄ یوزپلنگ
◄ خرگوش به عنوان حیوان خانگی
◄ درماتوفیتوز (Dermatophytosis)
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ انواع مسمومیت های شیمیایی و غذایی در سگ
◄ حیوانات در برف
◄ زشت‌ترین سگ دنیا»
◄ پیراهنی برای عاشقان گربه
◄ نی نی های بامزه در لباس حیوانات
◄ پرشین پت نماینده انحصاری فربیلا در ایران
◄ چرا سگ ها به دنیال دم خود میگردند
◄ | German Wirehaired Pointer
◄ Redbone Coonhound
◄ Chinook
dram film izle