گربه ها برای ادامه زندگی احتیاج به ویتامین ها و مواد معدنی دارند و عدم کسب این املاح منجر به کم خونی و بیماری های بسیاری میشود.
در بازار ویتامین ها و مکمل های معدنی بسیاری یافت میشود که استقاده از آنها برای گربه ها بسیار توصیه میشود.
غذای گربه ها اغلب فاقد ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز آنها میباشد.


ویتامین ها به دو دسته ویتامین های محلول در آب و ویتامین های محلول در چربی تقسیم میشوند.


1-ویتامین های محلول در آب:
ویتامین های محلول در آب اگر در روز بیشتر از حد مورد نیاز مصرف شود، معمولا مقدار اضافی آن از طریق ادرار دفع میشود و در بدن به مقدار زیاد ذخیره نمیشود.

ویتامین های مورد نیاز گربه در این گروه:
نیاسین B3
ریپوفلاوینB2
تیامینB1
ویتامینC

ویتامین نیاسین :
نام شیمیایی این ویتامین نیاسین یا اسید نیکوتین میباشد. جزء ویتامین های پایدار در مقابل حرارت، اکسیداسیون، قلیا و اسید مقاوم میباشد.در غلات، حبوبات، سبزیجات، مغزها، دل، جگر و قلوه وجود دارد.
کمبود این ویتامین منجر به بیماری پلاگر میشود.

ویتامین ریپوفلاوین:
نام شیمیایی این ویتامین ریپوفلاوین میباشد. در طبیعت بصورت ترکیب با اسید فسفریک یافت میشود. در برابر حرارت و محلولهاى قوى اسیدى مقاوم ولى در حضور مواد قلیائى ناپایدار است.در گوشت،جگر، دل و قلوه، شیر گاو، سبزیجات،غلات و مخمر ها یافت میشود.
این ویتامین در رشد و نمو تاثیر دارد در سلامت چشم مؤثر است, و كمبود آن باعث شب كورى مى گردد. در سلامت چشم مؤثر است, و كمبود آن باعث شب كورى مى گردد.

ویتامین تیامین:

در برابر حرارت , اكسیداسیون و قلیا نسبتأ مقاوم است.
در مخمر آب جو، جوانه جو، برنج، اسفناج، زرده تخم مرغ، جگر و قلوه موجود است

ویتامین ث نقش مهمی در سنتز کلاژن دارد.
از ویتامین های مهم دیگر محلول در آب میتوان به اسید فولیک، بیوتین و کولین اشاره کرد.
مصرف زیاد این ویتامین ها به راحتی از بدن خارج میشوند و آسیبی به گربه نخواهند رساند. اما مصرف زیاد ویتامین های محلول در چربی میتواند خطرناک باشد.


2-ویتامین های محلول در چربی:
این ویتامین ها در چربی ها محلول هستند و اگر بیشتر از نیاز روزانه دریافت شوند، در بدن ذخیره میشوند
برخی از ویتامین های محلول در چربی که برای گربه ها ضروری هستند.

ویتامین A:در گوشت حیوانات، ماهیان پر چرب، روغن ماهی و هویج یافت میشود. در صورت کمبود این ویتامین منجر به ابتلای بیماری های پوستی، عفونت و سقط جنین میشود.

ویتامین D:نور آفتاب و ماهی های غنی از چربی از منابع مهم این ویتامین هستند. و از بیماری های کمبود ویتامین د میتوان به کاهش سنتز پوست، افزایش کاتابولیسم، ناراحتی کبد و کلیه اشاره کرد.

ویتامینE:این ویتامین در گیاهانی با برگ های سبز، دانه های خام گیاهی موجود است. در صورت عدم مصرف این ویتامین، گربه دچار بیماری های قلبی، نازایی، ناراحتی کبد میشود.

ویتامین K:منشا این ویتامین در گیاهان سبز،حبوبات، گوشت و غذاهای دریایی است. کمبود این ویتامین باعث خونریزی در بافتها، مشکلات انقعاد خون و مشکلات مربوط به رشد را به همراه دارد.


3-آهن :
آهن برای جلوگیری از کم خونی و ضعف عمومی توصیه میشود، مخصوصا اگر گربه شما مبتلا به انگل میباشد


4-کلسیم:
کلسیم برای تحکیم استخوان و داشتن دندان های سالم ضروری میباشد.کلسیم از مواد معدنی مهم و ضروری برای سلامت هر گربه ای است . مواد غذایی با مارک های تجاری حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند. یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای گربه های باردار و شیرده میباشد و کلسیم منبعی برای تولید شیر میباشد.کلسیم در لبنیات و تخم مرغ موجود میباشد.

5-منیزیم:
این ماده معدنی کمک خوبی برای سیستم ایمنی بدن است.اما با این حال در مصرف کلسیم و منیزیم باید با احتیاط کامل استفاده شود زیرا مصرف بیش از حد این دو منجر به عفونت دسنگاه ادراری-تناسلی میشود.

6-پتاسیم، کلرید و سدیم:
این سه مواد معدنی از کم آبی گربه جلوگیری کرده و در گربه ایی که به اسهال و استفراغ دچار میشوند، مکمل های پتاسیم - کلرید و سدیم توصیه میشود.
سدیم به هیدراتاسیون کمک شایانی میکند.


ترجمه : بهناز مهدی خانی


vetinfo