پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • کیف دستی به شکل فیل ◄ کیف دستی به شکل فیل
    با کیف دستی خلاقانه الهام گرفته از حیوانات که شبیه یک فیل سیاه با عاج های سفید متضاد است، جنبه وحشی خود را بیان کنید. کیف فیل شکل طراحی شده توسط تام براون از 100% چرم با کیفیت بالا ساخته شده است. با دستگیره های چرمی بالا برای حمل آسان و برچسب چمدان قابل جدا شدن برای راحتی، هم سبک و هم کاربردی را ارائه می دهد. وقتی می توانید یک فیل کوچک روی بازو داشته باشید، چرا یک کیف ساده حمل کنید؟
 • صندلی راحتی اردک ◄ صندلی راحتی اردک
    صندلی اردک این صندلی به شکل اردک طراحی شده و شکل فانتری میباشد که برای کوشه اتاق کودک بسیار بامزه به نظر میرسد صندلی بازوی اردک مبل تنبل اردک ناز صندلی به شکل اردک صندلی راحتی به شکل اردک
 • لانه ای برای انسان ها ◄ لانه ای برای انسان ها
    لانه غول پیکر برای انسان ها مکان مناسبی برای چرت های ظهر و چرت های قدرتی است. FLOOF یک لانه فرار، یک غار دنج در آغوش گرفتن، و یک لانه کف بزرگ است که برای آرامش نهایی طراحی شده است. چه بخواهید بخوانید، چرت بزنید، فیلم تماشا کنید یا به سادگی در اطراف استراحت کنید، Floof می تواند با نیازهای شما سازگار شود. پارچه Tweed و ظاهر جذاب، لانه Floof را به فضایی جذاب و شیک برای فضای زندگی شما تبدیل می کند.
 • حلقه قلع واقع گرایانه با ساردین ◄ حلقه قلع واقع گرایانه با ساردین
    حلقه قلع واقع گرایانه با ساردین های مینیاتوری ساخته شده از چینی لعاب آبی به شما کمک می کند در دریای معمولی متمایز شوید. حلقه کنسرو ساردین ساخته شده توسط Vacía la Nevera دارای بدنه نقره ای، رویه قوطی برنجی کهنه، و ساردین چینی دست ساز است. می گویند در دریا ماهی زیاد است، اما چند تا از آنها روی انگشت شماست؟ انگشتر بی نظیری که هم "محور" و هم "کنسرو" است. حلقه نقره ای خلاقانه به طور بی عیب و نقص یک قوطی حلبی مینیاتوری ساردین را تکرار می کند.
 • گربه های عینکی ◄ گربه های عینکی
    عینک‌های آفتابی خنک با رنگ‌های پر جنب و جوش و الگوهای حیوانی پیچیده که برای گربه‌ها طراحی شده‌اند، ظاهری بازیگوش به ظاهر آن‌ها می‌بخشد. عینک آفتابی گربه MIYOPET را می توان برای یک لباس هالووین، یک عکاسی مضمون یا صرفاً برای ایجاد یک بیانیه مد استفاده کرد. این عینک آفتابی اکسسوری کاملی برای نشان دادن شخصیت منحصر به فرد گربه شما و ایجاد خاطرات شایان ستایش است. "چرا گربه ها به عینک آفتابی نیاز دارند؟" تو پرسیدی. خوب، البته، برای محافظت از چشمان خود در برابر افسانه بودن بازتاب های خود!
 • خانه ای شفاف برای گربه ها ◄ خانه ای شفاف برای گربه ها
    چهارپایه مستطیلی مدرن با طراحی شفاف دارای یک گوشه بلند شده است که به گونه ای طراحی شده است که مخفیگاهی شیک برای بازی و استراحت گربه شما ایجاد کند. چهارپایه لیفت با طراحی SUNRIU از مواد شفاف مات ساخته شده است که به شما امکان می دهد نگاهی اجمالی به دوست گربه خود داشته باشید. صندلی خنک با الهام از جذابیت نورهای پنهان در طراحی داخلی. صندلی بلند شده به عنوان تکیه گاه دو چندان می شود و راحتی را برای افراد نشسته فراهم می کند. چهارپایه آسانسور ساعت‌ها سرگرمی را فراهم می‌کند، زیرا بچه گربه شما مخفیگاهش را کاوش می‌کند و مانند یک استاد واقعی پنهان‌کاری، مخفی‌کاری می‌کند.
 • خرگوش غول پیکر در اندونزی ◄ خرگوش غول پیکر در اندونزی
    نسخه بادی مجسمه KAWS ACCOMPLICE با گوش های خرگوش صورتی که در مجموعه پارک معبد پرامبانان در اندونزی زیبا قرار گرفته است. شخصیت صورتی غول پیکر هنر معاصر را با معماری باستانی ترکیب می کند و به تفکر در مورد تعامل بین سنت و مدرنیته دعوت می کند. KAWS:HOLIDAY اثر برایان دانلی در پس زمینه معابد تاریخی هندو پرامبانان در مرکز صحنه قرار می گیرد.
 • تخت خواب های شبیه به لانه پرندگان ◄ تخت خواب های شبیه به لانه پرندگان
    تخت غیرمعمول و خلاقانه طراحی شده توسط OGE شبیه یک لانه پرنده غول پیکر است. "تخت آشیانه پرنده" چشم نواز با بالش های تخم مرغی بزرگ پر شده است. تخت خواب راحت برای اتاق خواب یا مبل منحصر به فرد برای اتاق نشیمن شما.
 • سر های خمیر دندانی با شکل حیوانات ◄ سر های خمیر دندانی با شکل حیوانات
    سرهای خلاقانه خمیردندان طراحی شده برای تشویق کودکان به مسواک زدن. وقتی می خندید مسواک زدن خیلی راحت تره! [سفارش]
 • ماسک های بزرک شکل حیوانات ◄ ماسک های بزرک شکل حیوانات
    ماسک های بزرگ با کیفیت بالا انسان را به حیوانات وحشی تبدیل می کند. سر حیوانات واقعی ساخته شده توسط هنرمند ژاپنی Kamonohashi Zokei.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 10) / 29284    |     صفحه 1 از 2929
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,10

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری


نمایش متن مقالات

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

سگهای امروزی در واقع سگ سانان اهلی شده ای هستند که هزاران سال در کنار انسان زندگی می کرده اند. گرگها جزو معدود حیواناتی بودند که بدون نیاز به دام و تله خود را در اختیار انسانها قرار دادند. گله های گرگ به طورطبیعی به دنبال انسانها (چه انسانهای کوچ نشین وچه یکجا نشین) حرکت نموده و به امید یافتن بازمانده های غذا یا شکار به آنها متکی شدند و بعد از هزاران سال به بهترین دوست انسان بدل گردیدند. گرگها قابلیت تطابق زیادی با محیط خود دارند، به طوری که درتمام نقاط دنیا می توان گله های گرگ را مشاهده نمود. همین امر می تواند علت تنوع زیاد سگهای اهلی را توضیح دهد.

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

گرگ هندی (Indian wolf) از سوی برخی از جانورشناسان تصور می شود که یکی از نخستین اعضاء اهلی شده باشد و احتمالا به عنوان منابع اولیه گوشت مورد شکار قرار می گرفته است.

نظریات دیگران حاکی از آن است که توله هایی که سرسختی کمتری داشتند در جستجوی غذا جذب محیط های انسانی شدند و یا پس از شکار اهلی ورام گشتند. بر طبق این نظریه انسان های اولیه برای نخستین بار شروع به آوردن توله گرگ به محل زندگی خود کردند و به تغذیه و نگهداری از آنها پرداختند و نهایتا وقتی آرام ترشدند آنها را مقید ساخته و موفق به اهلی کردن گرگ ها و آموزش آنها جهت کمک در امر شکار شدند و از این گرگ های اهلی شده در محل زندگی و در کنار خانواده و دیگر حیوانات اهلی خود نگهداری کردند.

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

ازتاریخ دقیق زمانی که انسان برای نخستین بار شروع به گرفتن و اهلی کردن گرگها نمود (باتوجه به تقدم آنها نسبت به سگهای اهلی امروزی) و در اسارت از آنها نگهداری کرد اطلاع زیادی در دست نیست. اما مدارکی که از نقاشی های موجود در غارهای انسانهای نخستین به دست آمده نشان می دهد که این امر باید در ایام بسیار اولیه صورت گرفته باشد.

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

گروهی دیگری از محققان نوعی گوشتخوار به نام (Canis Ferus) را که منقرض شده است، منشا سگهای اهلی می دانند اما مدرکی دال بر وجود این گوشتخوار به دست نیامده و این تنها یک فرضیه است. تا زمانی که نتوان با مدرک مستندی سگهای اهلی را به گونه های منقرض شدۀ گوشتخواران مرتبط کرد، نمی توانیم احتمال وجود منشا مستقل را برای سگها رد کنیم.

یقینا سگها وحشی اولیه نیز همانند گرگها در اطراف محل زندگی انسان پرسه می زدند تا از پس ماندۀ غذایی آنها تغذیه کنند. سگها از استخوانها و پس ماندۀ غذایی، احتیاجاتشان را برآورده می ساختند و بر طبق تحقیقات دیرینه شناسان ثابت شده است، موجوداتی که انسانها را درشکار یاری می نمودند شباهت زیادی با سگهای کنونی داشته  و به گرگ شبیه نبوده اند.

اعتقادی نیز وجود دارد که سگهای وحشی استرالیائی یا دینگو شباهت زیادی با سگهای اهلی شده اولیه داشته ولی باید دانست که این سگها از لحاظ رفتار و عادات بیشتر به گرگها شباهت دارند.

 بعدها انسانهای نخستین کم کم به این فکر افتادند که از غرایز سگها مخصوصا قدرت بدنی و سرعتشان در شکار استفاده کنند. بعدها نیز انسانهای یکجا نشین از سگ بخاطر قدرت بویایی و شنوایی بالا، که موجب می شد آنها را از وجود خطر و نزدیک شدن حیوانات وحشی و افراد غریبه به محل زندگیشان قبل از اینکه خودشان مطلع شوند باخبر کنند به عنوان نگهبان بهره گرفت و به مرور هرچه انسان از قدرت آموزش پذیری این حیوان بیشتر آگاه شد، از آن به عنوان نگهبان گله استفاده کرد و وظایف سگها بتدریج افزایش یافت.

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

با شواهد و تحقیقاتی که از حضور سگ در کنار انسان به دست آمده است، اکثر محققان بر این باورند که سگ، اولین حیوان اهلی شده به دست انسان است. اولین سگ اهلی بدون شک یک گرگ بوده است به نام (Canis Familiaris) و می توان نتیجه گرفت که در حقیقت جد تمام سگهای امروزی گرگ بوده است.

هنوز هیچ کس نمی داند که چه کسی و در چه زمانی برای اولین بار سگ را اهلی نمود، اما ثابت شده است که سابقۀ اهلی کردن سگ در جنوب غربی آسیا به ۲۰۰۰۰ سال قبل برمی گردد. بیشتر شواهد نشان می دهد که اصلیت سگهای اهلی منصوب به آفریقا و آسیا است و از آنجا به همراه مهاجرین به اروپا آورده شده اند. محققان با بررسی آثار و شواهد موجود و تحقیق در روند زندگی اجداد نخستین انسان، بر این باورند که اهلی کردن سگ ابتدا توسط انسان های ساکن در ایران، آمریکای شمالی و احتمالا آفریقای شمالی صورت گرفته است. در ارتباط با اهلی کردن سگ در ایران مطالعات انجام شده توسط Hole Frank بر پایه استخوان های به دست آمده در حفاری ها، نشان دهندۀ آن است که اهلی کردن این حیوان حدود ۵۵۰۰ سال پیش از میلاد در حوالی خوزستان صورت گرفته است. البته بقایای استخوان های سگ های اهلی در ناحیه حاجی فیروز استان آذربایجان نیز حاکی از اهلی کردن این حیوان در منطقه مذکور می باشد. با بررسی بقایای فسیل های بدست آمده از ۱۲۰۰۰ سال قبل از میلاد در عراق، نشان میدهد که بادیه نشینان عرب نیز از این حیوان نگهداری می کرده اند.

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

سابقۀ نگهداری سگها در اروپا حداقل به ۱۵۰۰۰ سال قبل برمی گردد. نخستین مدارک در ارتباط با وجود سگ ها به عنوان حیوان اهلی در اسکاتلند، دانمارک و آلمان با شناسایی استخوان ها و جمجمه های پیدا شده در حفاری های مربوط به عصر حجر در سراسر اروپای شمالی و مرکزی به دست آمده است و بر دیواره غار های واقع در اسپانیا تصاویری از همراهیحیوانی شبیه به سگ با انسان در صحنه شکار به چشم می خ ورد.

در عصر برونز (درحدود ۳۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال قبل ازمیلاد) انسان از سگها به منظورهای مختلف به خصوص برای شکار و نگهبانی ازگله ها استفاده می برده است. دراین زمان سگهای اهلی به ۵ گروه تقسیم شدند که تمام نژادهای امروزی از آنها مشتق شده اند. این گروهها عبارتند از:

اشپیتز (spitz)، سگهای گله (sheep dogs)، ماستیف (mastiffs)، پوینتر (pointers) و گری هاند (grey hounds).

همان طوری که در طبیعت، تمامی موجودات زنده خودشان را با شرایط محیطی و تغییرات آب و هوایی وفق می دهند هیچ شکی وجود ندارد سگها نیز که در مراحل اولیه در نقاط مختلف جهان به وجود آمدند خودشان را با این شرایط سازگار کرده باشند. دور از واقعیت خواهد بود اگر تصور کنیم که انسان در ایجاد این پنج گونه دخالتی داشته است. منشا این گونه ها ممکن است متفاوت باشد؛ به عنوان مثال در بعضی موارد از گرگ و در موارد دیگر از شغال و روباه مشتق شده اند. همچنین ممکن است از حیوان دیگری که به طور مستقل از سایر حیوانات تکامل یافته است به وجود آمده باشند. اما این مشخص است مثلا: سگهای تازی اولیه با نواحی بیابانی و جلگه ای و سگهای مستیف با نواحی کوهستانی و جنگلی سازش یافتند. جهش موجب افزایش تعداد گونه ها شد و بتدریج این گونه ها آگاهانه توسط انسان به کار گرفته و پرورش داده شد

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

بعدها که انسانها شروع به مسافرت نمودند (به عنوان سرباز، اکتشاف کننده، مهاجر، بازرگان و…) بین این سگها درسرتا سر جهان جفتگیری به عمل آمد و نسلهای جدیدی به وجود آمدند. در بین تمام نژادها نژاد ژرمن شیپرد یا (Alsatian) شباهت بسیار زیادی به گرگها دارد. در حقیقت زمانی که این نژاد به وسیله کلوپ سگهای انگلیس British Kennel Club شناسائی گردید تحت عنوان سگ گرگی Alsatian wolf dog نامگذاری گردید. این شباهت بدنی سگهای اهلی با گرگها این اعتقاد را به وجود آورده که سگها مستقیما با گرگها مرتبط هستند. اگرچه هیچ مدرک استواری در اثبات این قضیه وجود ندارد. اما مشخص گردیده است که جفتگیری گرگ با سگ منجربه آبستنی می گردد (همچنین جفتگیری بین سگ و شغال) و اینکه هر سگی که به محیط وحش بازگردد در زمانی نه چندان طولانی به شکار و زندگی گروهی و رفتارهای شبیه به گرگها تغییر رفتار می دهد.

 

سگ، از نخستین حیوانات اهلی

 

آن چه مهم است این است که سگ اهلی شد و هزاران سال به عنوان دوست و همدمی باهوش چه در قالب نگهبان و برای هشدار و دور کردن خطر و چه به عنوان کمک در امر شکار و یا هرخدمت دیگری در کنار انسان زندگی کرد

علی رغم پیشرفت علم، سگها هنوز جایگاهشان را در زندگی انسان امروزی نیز حفظ کرده اند و هیچ عامل و سازه های علمی و فردی نتوانست جای آنها را در ردیابی افراد گمشده، راهنمایی افراد نابینا و پیدا کردن قربانیان در سوانح طبیعی بگیرد و مطمئنا سگها همیشه به عنوان مهمترین دوست و باوفاترین همدم جدا از سایر حیوانات خانگی در نظر انسان باقی خواهند ماند و به زندگی او لذتی دور از وصف خواهد بخشید.

محصولات فروشگاه مرتبط با این مقاله
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

توله

بدل

زنان

اولین

حقوق

غذای

بین

آفریقا

مربوط

حیواناتی

کفتر

تصویر

سگهای

یادگیری

گرگی

اسب

هــــا

انتخاب

حیوانا

اهلي

نخستين

طوری

باوفاترین

شـد

اسامی

فيلتر

کدام

تصاویر

گرگها

زمان

عکسهای

ت

وحش

خرید

قشنگ

بررسی

قبل

تولید

اهلی

شیوه

وانسان

سپر

زندگی

محل

مثل

قرص

خواب

اطلاعات

گوشتخوار

انسانهاي

انسانهای

دوزیستان

روباه

افریقا

1500

جفت

سازش

گیر

بزرگترین

فسیل

تبریز

گربه

نحوه

سایت

ایرانیان

نقاشی

صورت

مارال

000

کلسیم

اولين

افریقایی

زن

شير

مختلفی

کشور

عمومی

حیوانی

سانان

گذشته

وسایل

دندان

سوپر

هندی

اسبها

هیبرید

کوس

شروع

شغال

تشخیص

آمیزش

؟

جنگلي

اسلام

وحشی

نخستین

انگلیسی

شرایط

ایرانی

وحشي

گونه

حيوانات

جنگلی

بـه

آموز

تازه

روش

مدارک

دکتر

دینگو

تحقیق

جفتگیری

گرگ

راه

منقرض

اوليه

است

دانمارکی

شباهت

خانگی

سگ

بـا

واقعی

کیف

پرشین

ک

توسط

چرم

هـم

چند

نتیجه

شكار

گيري

شکار

نگهبان

لیس

حيوان

دم

گوشت

بار

وام

سگها

دست

میشود

فرار

ر

مستند

عنوان

ژاپن

ایران

انسان

عکس

حیوان

حيواني

خوار

غار

انسانها

سو

حیوانات

بدون

کمری

اولیه

زندگي

:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

جدیدترین مقالات

◄ گدایی کردن در حیوان شما
◄ عقیم سازی
◄ جوش در سگ ها
◄ ورزش دادن گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ کتامین
◄ كتاب(7)
◄ چه مواد غذایی برای سگ مفید است؟
◄ چگونگي نصب برنامه و ورود به برنامه
◄ فيبر ها
◄ انتخاب اسم برای سگ نر
◄ حالا من چی کار کنم ؟
◄ گربه های ناز نازی
◄ German Shorthaired Pointer
◄ فروش گربه پرشین کت
◄ فصل چهارم
◄ گربه و نازایی ! توهم یا واقعیت؟
◄ مهناز افشار و دلفین
◄ British Shorthairs
◄ ماهي و ماهي خور
◄ شباهت حيوانات
◄ کیف دستی به شکل فیل
◄ Dog Fashion
◄ دکتر هومن و جراید
◄ انگل های داخلی در سگ ها
◄ معرفی دکتر شیری
◄ iهیولا ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ پرورش لارو آناباتوئیدها (ترجمه)
◄ Metynnis Fasciatus
◄ شارک دم قرمز - Red Tailed Shark
◄ اپیلاتی دهان آتشی - firemouth epiplaty
◄ اطلاعات عمومی خانواده سیکلیده ها 2
◄ دراگون – Dragon
◄ مارماهی الکتریکی - electrophorus electricus
◄ سیچلاید های افریقایی
◄ اسب دریایی - Hippocampus
◄ جلبک ها اکواریوم های اب شیرین
◄ بخاری آکواریوم - Aquarium Heater
◄ انجماد اسپرم - How To Glaciation spermatozoon
◄ رفتار درماني براي سگها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ تغذیه ایگوانا
◄ قیمت روز خودرو
◄ سگ پیتبول
◄ شی هوا هوا
◄ Belgian Sheepdog
◄ پیشینه سالوکی (تازی)
◄ رژیم غذایی مناسب برای مقابله با سوءهاضمه در اسب (ترجمه)
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از سگ
◄ آموزش استفاده از جعبه خاک به خرگوش
◄ ایورمکتین در سگ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ تراریوم برای خزندگان
◄ غدای بچه گربه
◄ یازده سال اسارت سگ
◄ حقوق حیوانات از ۱۴ قرن قبل در اسلام مطرح شده است
◄ سگ در ایران باستان
◄ رفتار شناسي در حيوانات
◄ مردی که سگ همسایه اش را خورد+عکس
◄ Z
◄ بیضه ها
◄ انگل ژيارديا (اين تک سلولي خطرناک)
◄ "وگانیسم"
◄ عمر حیوانات چقدر است
◄ نگهداری از رتیل اوسامبارا بابون
◄ یوزپلنگ
◄ خرگوش به عنوان حیوان خانگی
◄ درماتوفیتوز (Dermatophytosis)
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ انواع مسمومیت های شیمیایی و غذایی در سگ
◄ حیوانات در برف
◄ زشت‌ترین سگ دنیا»
◄ پیراهنی برای عاشقان گربه
◄ نی نی های بامزه در لباس حیوانات
◄ پرشین پت نماینده انحصاری فربیلا در ایران
◄ چرا سگ ها به دنیال دم خود میگردند
◄ | German Wirehaired Pointer
◄ Redbone Coonhound
◄ Chinook
dram film izle