سمـــورچــــه -chipmunks-
 

متاسفانه امروزه افراد زیادی به نگهداری از سنجاب ها روی اورنده اند ,اما موضوع اینجاست که سنجاب ها حیوانات خانگی نیستند و تاکثیر ان ها در اسارت کار اشتباهیست.در این مطلب جونده ای کوچک و دوست داشتنی که شباهت زیادی به سنجاب دارد را به شما معرفی می کنید. سمورچه "chipmunks" حیوانات خانگی کوچکی هستند که از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به سنجاب ها دارند,با این تفاوت که سمورچه ها به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شوند.حتما شما با فیلم Alvin and the chipmunks اشنایی دارید ! سه حیوانی که در این فیلم بودند نیز نوعی سمورچه هستند!
معرفی سمورچــــه:

سمورچه ها جوندگان کوچک هستند که به کندن زمین و ایجاد تونل علاقه زیادی دارند.از 45 گونه سمورچه,22 گونه از انان شناخته شده هستند.سمورچه ها در رنگ های مختلفی دیده شده اند اما از لحاظ اندازه,در یک رده هستند .اندازه کوچک سمورچه ها انان را به حیوانات خانگی ایده عال تبدیل کرده است.

سمورچه ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به سنجاب ها دارند با این تفاوت که کمی از سنجاب ها کوچکتر بوده و گوش های گرد تری دارند.خط های راه راهی که روی کمر این حیوانات قرار دارند,ان ها را به جوندگانی منحصر به فرد تبدیل کرده است.در طبیعت سمور چه ها معمولا سه سال عمر می کنند.ان ها از اجیل و دانه میوه ها تغذیه می کنند.معمولا غذای خود را در تونل هایی که حفر کرده اند ذخیره و پنهان می کنند.در گذشته سمورچه ها برای زمین های کشاورزی نوعی افت به حساب می امدند زیرا به کندن و ایجاد تونل در زمین ها باعث از بین رفتن گیاهان می شدند.اما امروزه ,این جوندگان کوچک به عنوان عضوی محبوب در خانواده شناخته شده اند.حد اکثر اندازه این حیوانات 25 سانتی متر است.

سمورچه ها معمولا جداگانه زندگی می کنند و علاقه ای به زندگی گروهی ندارند . گونه هایی که به طور گروهی زندگی می کنند تا جایی که می توانند از دعوا و پرخاش با یکدیگر دوری می کنند,اما می توانید یک جفت سمورچه یا دو سمور چه ماده و یک سمورچه نر را در کنار هم نگه دارید. سمـــورچــــه -chipmunks-سمورچــه به عنوان حیوان خانــــگی:

سمورچه ها همیشه در حال فعالیت و جنب و جوش هستند ! به طوری که ممکن است فقط چند دقیقه ان ها را ثابت و ارام ببینید ! ان ها همیشه در حال گشت زدن در اطراف هستند!گویی به دنبال چیزی می گردند به همین دلیل به ان ها "شبح سرگردان" نیز می گویند.
حرکات جالب و سرگرم کننده سمورچه ها,ان ها را به حیوانات خانگی محبوبی تبدیل کرده است.اما به یاد داشته باشید سمورچه ها مانند سگ و گربه نیستند و شما نمی توانید ان ها را مرتب در دست بگیرید و نوازش کنید!
قــفس مناسب برای سمورچـــه ها:


اندازه قفس این حیوانات بسیار مهم است.سمورچه ها حیوانات کنجکاو و فعالی هستند به همین دلیل به فضای نسبتا زیادی احتیاج دارند.قفس همستر به هیچ عنوان نمی تواند قفس مناسبی برای سمورچه ها باشد.اندازه قفس این جوندگان باید 120cm x 90cm x 120cm (یا بیشتر) باشد.کف قفس باید از خاک پیت,خاک اره یا تراشه چوب(چوبهای غیر شیمیایی) و یا کاغذ پوشیده شود تا رطوبت و ادرار حیوان را جذب کند.سمورچه ها به یک لانه در قفس خود احتیاج دارند.لانه های چوبی که در پت شاپ ها موجود هستند بهترین گزینه است.سایز لانه ای که برای سمورچه خود انتخاب می کنید باید 30x30 باشد و می تواند کف ان را با کاغذ یا یونجه پوشش دهید.سمورچه های بالغ (از یک جنس) اغلب با یکدیگر دعوا می کنند.

اگر مایل به نگهداری دو سمورچه نر هستید,باید در قفس دیواره یا میله بین قلمرو هردو قرار داشته باشد تا از بروز دعوا جلوگیری شود.استفاده از تونل,شاخه های طبیعی و غیر سمی برای ایجاد فضایی زیبا و سرگرم کننده برای سمورچه توصیه می شود.به یاد داشته باشید که فاصله بین میله های قفس باید به گونه ای باشد که حیوان نتواند از بین ان ها عبور کند.قفس ان ها باید همیشه تمیز باشند و سمورچه ها باید یک نقطه خاص را برای دستشویی خود در نظر بگیرند و این نقطه باید روزانه تمیز گردد.
از ماه مارس تا سپتامبر ,سمورچه ها شروع به ذخیره سازی غذا در لانه خود می کنند ,ان ها با این کار خود را برای خواب زمستانی اماده می کنند پس بهتر است در این بین به لانه حیوان دست نزنید و ان را تخلیه نکنید.تمیز کردن لانه سمورچه,2 بار در سال تعیین شده است.

ظروف غذای حیوان باید نسبتا محکم باشد.سمورچه ها عادت دارند هنگام غذا خوردن در ظرف غذای خود می نشینند ! جنس ظرف غذای ان ها باید از استیل یا سفال باشد.استفاده از ظرف اب برای سمورچه ها کاری بیهوده و اشتباه است ! زیرا ممکن است سمورچه به درون ظرف اب افتاده و خیس شود,علاوه بر این,خوردن اب در یک ظرف گود برای جوندگان کار سختی است.بهترین راه استفاده از بطری های ابیست که به قفس حیوان متصل می شوند.

قرار دادن شاخه های محکم و غیر سمی در قفس نیز توصیه می شود نا سمورچه بتواند از ان ها بالا برود و ان ها را بجود.توجه داشته باشید لبه شاخه ها تیز نباشد و به حیوان صدمه نرساند.شما می توانید از چرخ و فلک های استانداردی که برای همستر ها طراحی شده اند نیز استفاده کنید.تمامی این لوازم جانبی در فروشگاه حیوانات خانگی موجود است و می توانید به راحتی ان ها را تهیه کنید!


 سمـــورچــــه -chipmunks-


سمورچـــه ها چه می خورنــد؟

این جوندگان در طبیعت از طیف گسترده ای از دانه ها,توت های وحشی,حشرات ,غلات و حبوبات و... استفاده می کنند.پایه رژیم غذایی این حیوانات غلات است و به همراه ان باید از اجیل و سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی ان ها استفاده کرد.پروتئین را نیز می توان در قالب گوشت یا تخم مرغ پخته به انان داد.

مواد غذایی که میتوانید در رژیم غذایی سمورچه خود استفاده کنید عبارتند از:Supa Chipmunk (غذای تجاری که حاوی ذرت,دانه کاج,تخمه افتاب گردان و گندم است),بادام زمینی,دانه پرندگان,موز ,هویج,زرد الو خشک شده,سیب,نخود فرنگی,ذرت,گوجه فرنگی,انگور,مرغ پخته,کلم ,خیار,تخمه افتاب گردان و گندم.سمورچه ها از دیدن هر غذایی که در اختیار ان ها قرار بگیرد خوشحال می شوند.نکته دیگر اینجاست که انان از تنوع غذایی بسیار لذت می برند !
------------------------------------

ادامه دارد...
گرداوری و ترجمه:Tara
منابع:
petcaregt
pets4homes
mismatch.com
en.wikipedia
petsparade