پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
    بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
 • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
    بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
 • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
    انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
 • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
    کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
 • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
    ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
 • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
    کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
 • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
    دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
 • سگ ربات ◄ سگ ربات
    حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
 • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
    عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
 • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
    میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
 • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
    لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
 • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
    صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
 • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
    تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
 • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
    تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
 • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
    مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
 • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
    خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
 • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
    دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
 • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
    مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
 • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
    درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
 • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
    لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
 • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
    کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
 • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
    میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
 • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
    صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
 • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
    ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
 • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
    نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
 • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
    مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
 • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
    عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
 • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
    مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

استاندارد نژاد گریت دین

 استاندارد نژاد گریت دین در تاریخ 20 دسامبر 2012 توسط FCI آپدیت شد .

برای طرفداران و علاقه مندان به این نژاد ، استاندارد به روز شده قرار داده شده است .


20.12.2012/EN

FCI-Standard N° 235
GREAT DANE
(Deutsche Dogge)استاندارد نژاد گریت دینThis illustration does not necessarily show the ideal example of the breed.TRANSLATION: Mrs. C. Seidler, revised by Mrs R. Sporre-Willes, E. Peper and C. Bailey / Official version DE.

ORIGIN: Germany.

DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 08.10.2012. 

UTILIZATION: Companion, watch- and guard dog.

FCI-CLASSIFICATION: Group 2 Pinscher and Schnauzer – 
Molossoid breeds – Swiss 
Mountain and Cattle 
Dogs.
Section 2.1 Molossoid breeds, 
Mastiff type.
Without working trial.

BRIEF HISTORICAL SUMMARY: As forerunners of the present day Great Dane, one must look at the old “Bullenbeisser” (Bulldog) as well as the « Hatz-and Saurüden » (Hunting and wild boar hounds), which were midway between the strong Mastiff of English type and the fast, handy Greyhound. The term Dogge was at first understood to mean a large, powerful dog, not of any particular breed. Later, particular names such as Ulmer Dogge, English Dogge, Great Dane, Hatzrüde (Hunting Dog), Saupacker (boarfinder) and Grosse Dogge (Great Dogge), classified these dogs according to colour and size.
In the year 1878 a Committee of seven was formed in Berlin, consisting of active breeders and judges with Dr. Bodinus in the chair, which made the decision to classify all the forenamed varieties as “Deutsche Doggen” (Great Danes). Thus the foundation was laid for the breeding of a separate German breed.
In the year 1880, on the occasion of a show in Berlin, the first standard for the Deutsche Dogge was laid down.


This standard has been taken care of since the year 1888 by the “Deutsche Doggen Club 1888 e.V.” (German Doggen Club, registered Club 1888) and frequently been revised over the years. The present Standard meets the requirements of the F.C.I.

GENERAL APPEARANCE: The Great Dane in his noble appearance combines a large, powerful well constructed body with pride, strength and elegance. By substance together with nobility, harmonious appearance, well proportioned outlines, as well as an especially expressive head, the Great Dane strikes the onlooker as a noble statue, never coarse or with refined elegance. Perfect in balance and always with clearly defined sexual dimorphism. He is the Apollo amongst all breeds.

IMPORTANT PROPORTIONS: Almost square in build, this applies particularly to males. Females can be a little longer in body.

BEHAVIOUR/TEMPERAMENT: Friendly, loving and devoted to his owners. Might be reserved towards strangers, but required is a confident, fearless, easily tractable, docile companion and family dog with high resistance to provocation and without aggression.

HEAD: In harmony with the general appearance. Long, narrow, distinct and expressive. Never wedge shaped. Finely chiselled, especially under the eyes. The distance from tip of nose to stop and from stop to the slightly defined occipital bone should be as equal as possible. The upper lines of muzzle and skull should definitely run parallel. The head must appear narrow seen from the front with bridge of nose as broad as possible. 

CRANIAL REGION:
Skull: Superciliary ridges well developed but not protruding. 
Stop: Clearly defined.
FACIAL REGION:

Nose: Well developed, more broad than round with large nostrils. Must be black with the exception of harlequins (white with black patches). In these a black nose is desired but a butterfly nose (black with pink patches) or flesh coloured nose is tolerated. In blue dogs the colour of the nose is anthracite (diluted black).
Muzzle: Deep and as rectangular as possible. Bridge of nose must never be concave (dish shaped), convex (roman nose) or falling away in front part (eagle nose).
Lips: Well defined corners of lips. Lips neither lacking flews nor being too pendulous or rolled in. Dark pigmented lips. In harlequins not totally pigmented or flesh coloured lips are tolerated.
Jaws/Teeth: Well developed broad jaws. Strong sound and complete scissor bite (42 teeth according to the dentition formula). Any deviation from a complete scissors bite (except for PM1s in lower jaw) is highly undesirable.
Cheeks: Cheek muscles only slightly defined and in no way protruding.
Eyes: Of medium size with lively friendly intelligent expression. Almond shaped with close fitting lids. Eyes not set too wide apart or slit eyes. As dark as possible, light piercing or amber coloured eyes are undesirable. Although in blue dogs slightly lighter eyes are tolerated. In harlequins pale (ice blue) eyes or two differently coloured eyes are to be tolerated. 
Ears: Naturally pendant set on high, but not lifted above skull or hanging low. Medium sized. Front edges lying close to cheeks but neither hanging flat nor standing off from sides of head.

NECK: Long, clean, muscular and never short or thick. Well formed set on, tapering slightly towards the head, with arched neckline. Carried upright but inclined slightly forward, but no ewe neck. Throatiness or dewlap is highly undesirable.

BODY:
Withers: The highest point of the strong body. It is formed by the points of the shoulder blades which extend beyond the spinal processes.
Back: Short and firm, in almost straight line falling away imperceptibly to the rear. Back never to be long or with top line rising towards the rear.
Loin: Slightly arched, broad, strongly muscled.
Croup: Broad, well muscled. Sloping slightly from hipbone to tail set, imperceptibly merging into the tail set. Croup must never fall away steeply or be completely flat.
Chest: Reaching to the elbows. Well sprung ribs, reaching far back. Ribs must never be barrel shaped or flat. Chest of good width and depth and must never look flat sided or shallow. Well marked fore-chest, although breastbone must not be too strongly pronounced.
Underline and belly: Belly well tucked up towards rear, forming a nicely curved line with the underside of the brisket. It is not desirable that females retain a slack belly line after maternal duties.

TAIL: Reaching to the hocks, must not be too long or too short. Set on high and broad, neither too high nor too low. Not too thick, tapering evenly towards tip. In repose tail is hanging down with natural curve. When the dog is alert or moving the tail is carried slightly sabre-like but not markedly above the backline, must never be carried above the back line. Hook tail or curled tail as well as a tail carried sideways are highly undesirable. Bristle hair on tail undesirable.

LIMBS

FOREQUARTERS:
General appearance: Must be sufficiently angulated and with strong bone and muscles.
Shoulder: Strongly muscled. The long, slanting shoulder blade forms an angle of 100 to 110 degrees with the upper arm. 
Upper arm: Strong and muscular, close fitting should be slightly longer than the shoulder blade.
Elbow: Turned neither in nor out.
Forearm: Strong, muscular. Seen from front and side, completely straight with vertical stance.

Carpus (Wrist): Strong, firm, only slightly standing out from the structure of the forearm.
Metacarpus (Pastern): Strong, straight when seen from the front, seen from the side, barely slanting forwards.
Forefeet: Rounded, well arched, well-knit toes (cat feet). Nails short, strong and as dark as possible.

HINDQUARTERS:
General appearance: The whole skeleton is covered by strong muscles which make the croup, hips and upper thighs appear broad and rounded. The strong well angulated hind legs, viewed from behind, are parallel to the front legs.
Thigh: Long, broad, very muscular.
Stifle (Knee): Strong, positioned almost vertically under the hip joint. 
Lower thigh: Long, of approximately the same length as the upper thigh. Well muscled.
Hock joint: Strong, firm, turning neither in nor out. 
Metatarsus (Rear pastern): Short, strong, standing almost vertical to the ground.
Hind feet: Rounded, well arched, well-knit (cat feet). Nails short, strong and as dark as possible.

GAIT / MOVEMENT: Harmonious, lithe, covering a lot of ground, slightly springy. Never with a short stride or pacing. Legs must be parallel in movement, both coming and going and always well co-ordinated between front and rear.

SKIN: Tight fitting. In solid colours, well pigmented. In harlequins, the distribution of pigment mainly corresponds to the markings.

COAT:
Hair: Very short, dense, smooth and close lying, glossy. Must never be coarse, dull or a double coat.

Colour: The Great Dane is bred in three separate colour varieties: Fawn and brindle, harlequin and black, and blue.

Fawn: Light gold fawn to deep gold fawn. Black mask desired. Never to be grey fawn, blue fawn or a sooty fawn colour No white markings.
Brindle: Basic colour, light to deep gold fawn with black stripes as regular and clearly defined as possible, running with the direction of the ribs. Black mask desired. Never with washed-out streaks. No white markings. 
Harlequin (white with black splashed patches): Basic colour pure white, preferably with no ticking. Pure black patches well distributed all over the body, having the appearance of being torn. Grey or brownish patches or nuances of those colours in the black are undesirable as well as blue-grey ticking in the white. So called “Grautiger” occur, they are neither desirable nor to be disqualified.
Black: Jet black, white markings on chest and feet permitted. Included here are “Manteltiger” in which the black covers the body like a coat (“mantel”) or blanket and muzzle, throat, chest, belly, legs and tip of tail may be white. Also dogs with basic white colour and large black patches so called “Plattenhunde”. The black colour must never have nuances of fawn or brown or bluish black colour.
Blue: Pure steel blue, white markings on chest and feet permitted. Never with a fawn nuance or blackish blue colour.

SIZE AND WEIGHT:
Height at the withers
Males: at least 80 cms, should not exceed 90 cms. 
Females: at least 72 cms, should not exceed 84 cms.

FAULTS: Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.
Insufficient stop.
Rolled in lip (the lower lip is pinched between the incisives of upper and lower jaw).

Irregular position of individual incisors as long as the bite remains correct, teeth too small. Partial pincer bite.
Eyes protruding or too deeply set.
Shoulders that are loose or loaded or with upright shoulder blades.
Elbows lose.
Carpus bent, enlarged, or knuckling over.
Pasterns which are markedly weak, too sloping or too upright.
Hindquarters with too much or too little angulations.
Hock joints that are open, enlarged or unstable.
Cow hocked as well as rear pasterns too close together. Dewclaws.
Feet splayed or long.

SEVERE FAULTS:
Lacking self-confidence, shy, nervous.
Apple head and too prominent cheek muscles.
Slack eye lids and showing red haw.
Sway back or roach back.
Croup sloping too much.
Constant pacing. 
Tail which is damaged thickened at the tip or which has been docked.

DISQUALIFYING FAULTS:
Aggressive or overly shy dogs.
Any dog clearly showing physical or behavioural abnormalities shall be disqualified.
Fear-biting, easily provoked.
Liver coloured or split nose.
Bite that is overshot, undershot or a wry mouth, pincer bite,
missing teeth apart from two P1 in the lower jaw.
Ectropion, entropion or macroblepharia.
Wall eyes or differently coloured eyes in all solid colours, except 

in harlequins.
Tail with kink (i.e. deformed vertebrae).
Silver blue or isabella colour in fawns and brindles.
Fawn, brindle or blue dogs with white as blaze, collar, socks or on 
tip of tail.
Miscoloured harlequins: brindle or blue patches (‘porcelain tiger’), white with fawn.
Albino, i.e. no pigmentation.
Deafness. 
Below minimum height. 

N.B: Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum
.

 
استاندارد نژاد گریت دینPersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread3665.html#ixzz2FvOghcWg 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)