تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير (ترجمه)

تغذيه بچه گربه نوزادي كه مادر ندارد با بطري براي بقاي او حياتي است، به خصوص اگر شما نتوانيد گربه‌اي كه بتواند از بچه گربه مراقب كند پيدا كنيد. تغذيه بچه گربه با بطري كار خيلي دشواري نيست، اما شما بايد چند بار در روز بيست دقيقه زمان براي اين كار اختصاص دهيد.


پرستاري از بچه گربه تازه متولد شده فرآيندي است كه در تمام طول شبانه روز ادامه دارد و مراقبت از او بخصوص در هفته‌ي اول وظيفه‌اي حساس است.


در اينجا در مورد نحوه انجام و موفقيت شما در تغذيه بچه گربه با بطري صحبت مي‌كنيم.1. تدارك و آماده كردن صحيح لوازم مورد نياز

شما نياز به بطري شير مناسبِ با اندازه بچه گربه داريد، در اين مورد ميتوانيد از دامپزشك خود راهنمايي بگيريد. بعد از تهيه، بطري شير را به مدت 10 دقيقه براي استريليزه كردن بجوشانيد. سپس بطري را قبل از استفاده كردن خنك كنيد. 

تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير
تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير

شما همچنين نياز به حوله‌اي بزرگ، تميز و با قابليت حذب زياد آب، و يا به جاي آن يك كيسه آب گرم، يك ليف حمام و يا مقداري دستمال كاغذي داريد. 


در صورتي كه امكان فراهم آوردن شيشه
شير را نداريد، قطره چکان چشم را می توانيد به جای بطری شير براي بچه گربه استفاده كنيد. همانند شيوه‌اي كه توضيح داده شد لازم است قطره چكان را استریل كنيد.
تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير


تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير

حالت ايده‌آل اين است كه چند بطري
شير بخريد، و تمامي آنها را يك‌بار استريل كنيد، و سپس آنها را پر كنيد و خنك كنيد و زماني كه مورد نياز است استفاده كنيد.


2. شير مخصوص

بچه گربه را با شير گاو تغذيه نكنيد. او را با شير جايگزين و مخصوص تغذيه كنيد.

براي گرم كردن شير، شير مخصوص را در بطري درون آب گرم قرار دهيد. گرماي آب بايد چيزي در حدود 95 تا 100 درجه فارنهايت باشد، يا در حدود دماي بدن باشد؛ قبل از مصرف گرماي شير را روي دست خود تست كنيد.3. نحوه ايمن غذا دادن به بچه گربه

روي صندلي بنشينيد در حالي كه حوله‌اي گرم را روي پاي خود قرار داده‌ايد، صورت بچه گربه را روي حوله قرار دهيد. اطمينان حاصل كنيد كه او گرم است. نوك پستانك را در دهان او بدون بالا بردن سر او قرار دهيد، در اين صورت او بايد شروع به شير خوردن كند. تا وقتي كه شير خوردنش به پايان برسد به او اجازه دهيد شير بخورد؛ اما اجازه پرخوري به او ندهيد.

سر بچه گربه را در زماني كه به او با بطري شير ميدهيد بالا نياوريد، و شير يا مايعات را درون دهان او نريزيد. هر دو اين كارها باعث ميشود كه در حال تنفس كردن باعث خفگي او شود.

تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير

بچه گربه نوزاد در حدود 32 سی سی (1.1 اونس) هر روز شير نياز دارد، اين مقدار شير را به نه تا دوازده بار تغذیه روزانه تقسيم كنيد. در ابتدا او احتمالا هر دو ساعت يكبار نیاز به تغذيه خواهد داشت.
تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير
4. براي پرستاري از گربه مادر تقليد كنيد

بچه گربه شما نياز به مالش پشت پس از تغذيه با بطري دارد. او را با يك دست نگهداريد به اين صورت كه دست خود را زير شكمش قرار دهيد و با ملايمت قسمت فوقاني پشت او را با دستي ديگر نوازش كنيد در اين صورت او آروغ خواهد زد البته اين اتفاق هميشه نمي‌افتد.


اگر گربه‌اي ديگر پرستاري از گربه شما را به عهده دارد براي تميز كردن نواحي مقعد و اندام تناسلي او را ليس خواهد زد، در غير اين صورت اگر پرستاري بچه گربه را شما به عهده داريد ميتوانيد اين كار را شبيه سازي كنيد به طوري كه او را با يك ليف حمام يا دستمال كاغذي تميز كنيد. 
تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير


همچنين شكم
بچه گربه را به آرامي براي كمك به هضم غذا ماساژ دهيد.

تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير
5. قرار دادن بچه گربه در جاي خوابش

بچه گربه شما به احتمال زياد پس از شير خوردن احساس خواب‌آلودگي خواهد كرد. پس از شير خوردن او را به رختخوابش بازگردانيد و اجازه دهيد تا زماني كه ميخواهد بخواهد.تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير6. پيگيري پيشرفت و رشد بچه گربه توسط شما

لازم است شما رشد
بچه گربه را در نظر داشته باشيد بنابراين در اين صورت شما مي‌فهميد كه رشد او مناسب است يا نه. بدين منظور لازم است كه از ابتدا تحت معاينه دامپزشك باشد، به اين خاطر كه بچه گربه بسيار حساس است و سلامتي او به سرعت مي‌تواند به خطر بيفتد.

تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير

بچه گربه را در دو هفته اول روزانه وزن كنيد، و پس از اين دو هفته او را هر 2 يا 3 روز يكبار وزن كنيد و وزن هر روز و ميزان رشد وزني او را يادداشت كنيد. در دو هفته اول، وزن او بايد هر روز نيم اونس افزوده شود.
تغذيه بچه گربه نوزاد با بطري شير

vetinfo
ترجمه: khaleye_shani
الهام اسحقي