به گزارش سبزپرس، این مستند 85 دقیقه‌ای، به بررسی یوزپلنگ در استان سمنان می‌پردازد و تولید آن از سال 1390 آغاز شده بود. 
«پرهام دیباج» کارشناس ارشد تنوع زیستی و کارگردان این مستند گفت: این مستند، اولین سری از مجموعه فیلم‌های مستند درباره یوزپلنگ آسیایی در ایران است که امیدواریم به زودی ساخت قسمت‌های دیگر در سایر استان‌های زیستگاه یوزپلنگ آغاز شود. سوگنامه یوزپلنگ' آماده پخش شد
فیلم با ماجرای مشاهده یوزپلنگ در منطقه «خوش‌ییلاق» پس از 30 سال آغاز می‌شود و در ادامه با گفت‌وگو با کارشناسان نامدار حوزه حیات‌وحش، به بررسی وضعیت یوزپلنگ، طعمه‌ها و رقبای آن در سه زیستگاه پارک ملی کویر، مجموعه حفاظتی توران و پناهگاه حیات وحش خوش‌ییلاق می‌پردازد. 
«بیژن فرهنگ دره‌شوری»، «هوشنگ ضیایی» و «محمد کابلی» از کارشناسان و متخصصان حیات وحش ایران هستند که در این مستند حضور دارند. 
سوگنامه یوزپلنگ' آماده پخش شد
بیژن فرهنگ دره‌شوری از متخصصان حاضر در این مستند
سوگنامه یوزپلنگ' آماده پخش شد 
امیرحسین خالقی (راست) کارشناس حیات وحش و پرهام دیباج (چپ) کارگردان در صحنه‌ای از سوگنامه یک میراث طبیعی؛ یوزپلنگ

دیباج تصریح کرد: «سوگنامه یک میراث طبیعی؛ یوزپلنگ» که از معدود فیلم‌های مستند ایرانی است که به بررسی تخصصی یک گونه جانوری خاص می‌پردازد، اولین تصاویر با کیفیت بالا (full HD) از یوزپلنگ آسیایی را به مخاطبان عرضه می‌کند. 
تهیه کننده این اثر مستند اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی هستند و «امید فتح‌اللهی» نیز برای این فیلم، آهنگسازی کرده است. 
سوگنامه یوزپلنگ' آماده پخش شد
دیباج که پیش از این مجموعه مستند سه قسمتی «زاغ بور» را ساخته است از پخش «سوگنامه یک میراث طبیعی؛ یوزپلنگ» از شبکه‌های سیما در آینده‌ای نزدیک خبر داد. 
او همچنین گفت: در ساخت این مستند، جناب آقای مهندس حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان همکاری‌های گسترده‌ای داشتند و با سعه‌صدر با ما همکاری کردند که جا دارد از ایشان و همکارانشان تشکر ویژه‌ای داشته باشیم. 
سوگنامه یوزپلنگ' آماده پخش شد