گربه وحشی ( wild cat ) 


گربه وحشی در یک نگاه :

نام فارسی :
 گربه وحشی 

نام انگلیسی : wild cat

نام علمی : felis silvestris

خانواده : گربه سانان (felidae)

جمعیت : نامعلوم 

پراکنش : در قاره های اروپا ، آفریقا و آسیا پراکنده است و در ایران در همه مناطق و استان ها زندگی می کند . 

زیستگاه : گربه وحشی در زیستگاه های جنگلی ، کوهستانی ، استپی ، بیابانی ، تپه ماهوری و حتی نزدیک مناطق مسکونی دیده می شود . 

اندازه : طول بدن گربه وحشی 45 تا 80 سانتی متر ، طول دمش 28 تا 35 سانتی متر ، ارتفاع بدنش 30 تا 40 سانتی متر و وزن آن 3 تا 6 کیلوگرم است .

ریخت شناسی : گربه وحشی دمی پرمو و بلند دارد که معمولا نصف طول بدنش است . پوزه اش کوتاه ، سبیل هایش بلند و سفید رنگ ، چشم هایش درشت ، گوش هایش بزرگ ، بلند و مثلثی شکل ، دست ها و پاهایش بلند و باریک ، پنجه هایش گرد ، چنگال هایش قوی ، تیز ، خمیده و قابل جمع شدن است . رنگ بدن گربه وحشی بسیار متغیر و از قهوه ای تا خاکستری ( (متناسب با زیستگاهی که در آن زندگی می کند ) است .

رژیم غذایی : گربه وحشی از جوندگان ، پرندگان ، خزندگان ماهی ، قورباغه ، حشره ، حیوانات اهلی ، مانند مرغ ، خروس و بزغاله و گاهی مواد گیاهی تغذیه می کند .

زاد آروی : جفت گیری گربه های وحشی در زمستان صورت می گیرد و نوزادان در بهار به دنیا می آیند .

وضع حفاظتی : از وضع این گونه در ایران اطلاع دقیقی در دست نیست ولی به نظر می رسد که به دلیل کم شدن طعمه و تخریب زیستگاه ، جمعیت آن ها رو به کاهش است . 


اجداد گربه های اهلی 

گربه های وحشی اجداد گربه های اهلی هستند و می توانند با آن ها جفت گیری و تولید مثل کنند . گربه های وحشی گاهی به مناطق مسکونی نزدیک می شوند و به همین دلیل ،امکان جفت گیری آن ها با گربه های اهلی بیشتر می شود ، در نتیجه ، رنگ بدن آنها بسیار متغیر است . جثه گربه های وحشی بزرگ تر و خال های روی بدنشان بیشتر است . اما بر خلاف گربه های اهلی ، کمتر مدفوع خود را با خاک می پوشانند .
تفاوت عمده گربه های وحشی با گربه های اهلی در دم کلفت و پشمالوی آنهاست که طرح روی آن به شکل حلقه هایی شبیه به هم و نوک آن سیاه رنگ است . گربه های وحشی از آب گریزان نیستند ، آن ها به خوبی شنا می کنند و به زندگی در جاهای مرطوب علاقه نشان می دهند . آن ها همچون گربه های اهلی ، ( میو میو ) می کنند و هنگام دعوا پشت خود را خم و موهایشان را سیخ می کنند . گربه های وحشی برای شکار طعمه خود به کمین می نشینند . پس از مدتی به آرامی به طرف شکار می روند و با حرکتی سریع ، آن را به چنگال می گیرند . 

راسو ، قاتل نوزاد گربه وحشی 

گربه های وحشی تنها زندگی می کنند و فقط در فصل جفت گیری به صورت دسته های دو تایی دیده می شوند . در این فصل نرها پس از انتخاب همسر و جفت گیری ، ماده ها رها می کنند و به زندگی انفرادی ادامه می دهند . ماده ها ، یک ماه پس از جفت گیری ، در لانه هایی که معمولا حفره های طبیعی است ، 1 تا 8 ( معمولا 6 ) نوزاد به دنیا می آورند که کوررند و از شیر مادر تغذیه می کنند . گاهی وقت ها که مادر از لانه خارج می شود ، راسو بچه گربه ها را شکار می کند . 

جانوری شب زی 

گربه وحشی مانند بیشتر گوشتخواران ایران اغلب شب فعال است . به این معنا که روزها در لانه اش ، که در شکاف درختان و حفره های میان سنگ هاست ، به استراحت می پردازد و شب ها از لانه خارج می شود و فعالیت بیشتری از خود نشان می دهد ، اما گاهی به علت آلودگی لانه به انگل هایی مثل کک ، آن ها در طول روز در حال تغییر لانه دیده می شوند . گربه وحشی در هوای ابری و سرد و در فصل جفت گیری هنگام روز نیز از لانه خارج می شود .

گربه های منفرد
گربه های وحشی تنها زندگی می کنند و فقط در فصل جفت گیری در دسته های دو تایی دیده می شوند . جفت گیری آن ها معمولا در زمستان صورت می گیرد . نرها پس از انتخاب همسر و جفت گیری ، ماده ها رها می کنند و به زندگی انفرادی خود ادامه می دهند . پس از دو ماه ، 3 تا 5نوزاد به دنیا می آید . این نوزاها کورند و ده روز پس از تولد چشم هایشان باز می شود . آنها 4 تا 6 ماه با مادر می مانند و سه ماه شیر می خورند . در سه ماه بعد هم نحوه شکار کردن را از مادرشان یاد می گیرند .نقش گربه وحشی در طبیعت
گربه وحشی و سایر گربه های کوچک در کنترل جمعیت جوندگان و خرگوش ها نقش مهمی دارند . اگر در منطقه ای تعداد گربه ها کم شود ، جانوران مضر افزایش می یابند و به صورت آفت در می آیند .

منبع : فرهنگ نامه حیات وحش ایران