پرورش گل زنبق

اگر یک گیاه می خواهید که نیاز به نگهداری اندک و رشد آسان داشته باشد، باید بگوییم که درست انتخاب کرده‌اید! 


گل زنبق که در صد‌ها گونه و با رنگ‌های مختلف یافت می‌شود، جزءِ محبوب‌ترین گل‌های چند ساله است که به سادگی می‌توان آن را پرورش داد. نوعی از این گل که بزرگ‌تر است، در تخت‌های گل و دسته‌ گل‌ها استفاده زیادی دارد. پرورش‌دهندگان باید در مورد کاشت این گل‌ها در باغ‌شان احتیاط کرده و فضای کافی را در نظر بگیرند، زیرا این گل‌ها به سرعت گسترش پیدا می‌کنند و با گل‌های دیگر بر سر جا به رقابت می‌پردازند.

تکثیر زنبق
این گل هم از طریق بذر آن و هم از طریق تکثیر ریشه پرورش داده می‌شود. ریشه‌ها (ریزوم‌ها) به راحتی جدا شده و مجدداً کاشته می‌شوند. هر ریزوم مانند یک سیب زمینی دراز و لاغر با ریشه‌های کوچکی در انتهای آن است. برای تکثیر کافی است که ریزوم‌ها جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام جداسازی، 1 یا 2 برگ به برای هر قسمتی وجود داشته باشد که جدا می‌کنید. ریزوم‌ها و ریشه‌های زیرشان را در زیر خاک و البته نزدیک به سطح خاک (نه در عمق) بکارید. بین گیاهانی که می‌کارید حداقل 30 سانتی‌متر فاصله دهید، زیرا این گل‌ها به سرعت تکثیر یافته و فضا را پُر می‌کنند.

چگونه گل زنبق را رشد دهیم؟
اگر یک گیاه با نیاز به نگهداری اندک و رشد آسان می‌خواهید، باید بگوییم که درست انتخاب کرده‌اید! گل زنبق نور کامل خورشید را دوست دارد، اما می‌تواند سایه جزئی را نیز تحمل کند. تنها نیاز آنها این است که خاک‌شان زهکش باشد تا از پوسیدگی ریشه‌های‌شان جلوگیری به عمل آید. این خاک لازم نیست غنی‌ترین خاک باغ یا باغچه‌تان باشد و نیازی هم نیست که به آن تقویت‌کننده زیادی اضافه نمایید.
پخش کردن مالچ در اطراف این گیاه به جلوگیری از رشد و تکثیر علف‌های هرز کمک می‌کند. هنگامی که این گیاه در باغ یا باغچه‌تان ریشه گستراند و پا گرفت، تنها نیاز است که در خُشک‌ترین زمان‌های سال به آن آب بدهید. این گیاه را گهگاهی تقویت کنید و البته به یاد داشته باشید که دوز سنگینی از نیتروژن را به آن ندهید.
در هنگام کاشت زنبق اطمینان حاصل کنید آنها را در نقطه‌ای می‌کارید که می‌توانند مدت‌ها در آن دوام آورده و به زندگی و رشدشان ادامه دهند. این گیاه به سرعت تکثیر می‌شود و بنابراین نیاز است که به طور مرتب ریشه‌هایش (ریزوم‌هایش) درآورده و جداسازی شوند. با انجام این عمل گیاه باقی‌مانده (که ریشه‌اش جداسازی و سبک شده) سالم‌تر خواهد بود و شکوفه‌های بزرگ‌تری را به شما هدیه خواهد داد. شما هم می‌توانید ریزوم‌های جداسازی شده را به دوستان‌تان هدیه داده و آنها را خوشحال کنید.

حشرات و بیماری‌ها
به عنوان یک گیاه مقاوم و سرسخت، کمتر پیش می‌آید که زنبق توسط حشرات آزرده شود. مشکل اصلی در این گیاه پوسیدگی ریشه است (که زمانی پیش می‌آید که خاک به اندازه کافی زهکش نباشد)؛ بنابراین هنگام بسترسازی این گیاه اطمینان حاصل کنید که خاک زهکش و سبک است. اگر نیازی بود کیفیت خاک‌تان را بهبود ببخشید. اگر خاک‌تان رُسی است می‌توانید به آن قدری ماسه و کُمپوست اضافه کنید.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: How to Grow Great Gardens, Growing Backyard Gardening Plants, 2014 seed catalog