ی ( از نظر غلظت بسیار بالایی که دارد) میباشد و به شکل محلول شیری رنگ است . سگ مبتلا میتواند تنها غلظت تری گلیسرید بالایی داشته باشد (hypertriglyceridemia) یا کلسترول بسیار بالا (hypercholesterolemia) یا این که هر دو لپید را به مقدار بالا در خون داشته باشد .به طور طبیعی میزان نرمالی از کلسترول همیشه باید در خون حیوانات در جریان باشد .بخش عمده ای از آن در کبد ساخته میشود( به شکل محدود یا " پکیج شده " غلظت و چگالی لیپوپروتین را بالا یا پایین میاورد تا بتواند در جریان خون حل شود).برخی استری میشوند(ذخیره میشوند) و بیشترشان که استری نیستند (کلسترول آزاد) بدن سگتان را بوسیله ی صفرا در قالب اسید های صفراوی ترک میکنند و در نهایت فقط بوسیله ی روده در یک چرخه بی انتها جذب میشوند .
هایپرلیپیدیمی یا هیپرلیپیدمی در سگها و گربه ها میتواند فیزیولوژیکی یا پاتولوژیکی باشد .هیپرلیپیدمی پاتولوژیکی میتواند موجب افزایش سنتز لیپوپروتئین یا کاهش لیپوپروتئین clearance.1 شود .

چربی خون بالا در سگها
مقایسه ی سرم خون سگی با چربی خون نرمال با سگ دچار هیپرلیپدمیهیپرلیپیدمی میتواند چندین دلیل داشته باشد .رایج ترین دلیل پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی است که پس از مصرف هر وعده غذایی با سطح چربی متوسط رو به بالا رخ میدهد .به طور کلی سطح نرمال لیپید خون چیزی در حدود 6 تا 12 ساعت پس از خوردن هر وعده غذایی ، بر میگردد.بنابراین سگهای مبتلا هيپرليپيدمي که دامپزشک میخواهد از آنها آزمایش خون بگیرد باید کمی بیش از 12 ساعت ناشتا باشد.

طبقه بندی :

لیپوپروتئین ها بوسلیه ی اندازه ، غلظت ،الکتروفورز و آپوپروتئین ها طبقه بندی میشوند.چهار عامل لیپوپروتئین ها با هم "chylomicrons" هستند . لیپوپروتئین بسیار کم چگال (VLDL) است ، لیپوپروتئین کم چگال (LDLs) است و لیپوپروتئین پر چگال (HDL) است .برای اینکه مطمئن شوید آیا سگتان از هیپرلیپیدمی رنج میبرد یا نه بهترین و آسان ترین کار ، آزمایش خون است .اگر سگ دچار بیماری شده مرحله ی بعدی تشخیص علت آن است تا رفع و اصلاح شود .

اگر هیپرلیپیدمی همچنان بعد از رژیم داشتن و به اصطلاح کم خوری سگ ادامه داشت باید دلایل دیگری را نیز در نظر گرفت .دیابت ملیتاس ، کم کاری تروئید ،اختلال کوشینگ، پانکراتیت و نوعی بیماری کلیوی که موجب میشود پروتئین همراه ادرار دفع شود و در نهایت تمامی این بیماری ها میتواند سطح لیپید خون سگ را بالا ببرند برای مثال دیابت و کم کاری تروئید میتواند آنزیم حل چربی یعنی لیپوپروتئین لیپاز را کاهش دهد یا بیماری مانند سندرم نفروتیک، موجب میشود کبد تولید کلسترول را افزایش دهد .معمولا با پیشگیری و کنترل های لازم این بیماری ها میتواند میزان چربی خون یا هیپرلیپیدمی را نیز کنترل کرد .
با تست دوباره ی نمونه سرم از سگی که رژیم دارد و فعالیت بدنی کامل دارد میتوان از وجود بیماری های دیگر نیز که موجب هیپرلیپیدمی شده اند اطمینان حاصل کرد .
اختلال هیپرلیپیدمی میتواند ارثی و بسته به نژاد سگ نیز باشد به عنوان نمونه ، نژاد اشناوزر (schnauzer) متسعد ابتلا به بیماری با نام "idiopathic hyperlipidemia " است .دلیل اصلی آن هنوز ناشناخته است اما با توجه به تحقیقات میتوان به نقص و کمبود لیپوپروتئین لیپاز یا LPL مورد نیاز برای متابولیسم عادی لیپید بدن مشکوک شد . ايديوپاتيک هیپرلیپیدمی نژاد های دیگری را مانند پودل ها ،بیگل ها ، روی کالی ها و شتلند شیپداگ ها را نیز تحت تاثیر قرار میدهد ولی در نرخ پایین تری نسبت به نژاد اشناوزر هستند .
بعضی از سگهای مبتلا هیپرلیپیدمی از خود هیچ علائم بالینی نشان نمیدهند اما در بعضی دیگر علائمی مشاهده میشود که عبارتند از :

کاهش اشتها
استفراغ
اسهال
درد های شکمی

اختلالات چشمی

مشکلات پوستی
رفتار های غیر طبیعی
تشنج
اختلال سیستم عصبیچربی خون بالا در سگها
اختلال چشمی

سگ هایی که مبتلا به هیپرلیپیدمی هستند میتوانند به شکل بسیار جدی در معرض خطر التهاب لوزالعمده یا پانکراتیت (pancreatitis) که یک بیماری کشنده است ، باشند . بنابراین هرچه سریع تر باید هیپرلیپیدمی تحت درمان قرار گیرد .


چربی خون بالا در سگها

با کمک دامپزشک باید به طور کلی تغییراتی در رژیم غذایی سگ پدید اورد و سگ زیر نظر دامپزشکی مجرب باشد .از انجایی که چربی موجب لذیذ تر و خوشمزه تر شدن غذا میشود بنابراین استفاده از رژیمی با چرب پایین تر میتواند چالش بر انگیز باشد و سگ براحتی با آن کنار نیاید .اگر با غذا های خانگی سگتان را تغذیه میکنید طبق دستور العمل و فرمول های غذایی متخصص تغذیه دامپزشکی عمل کنید تا کمترین مشکل را داشته باشید .
اگر تغییر رژیم غذایی به تنهایی کافی نیست ، مکمل های اسید چرب امگا 3 ، نیاسین ( نوعی ویتامین ب) و یا کیتین را نیز امتحان کنید.


چربی خون بالا در سگها

نمونه غذای خشک با چربی پایین 

مقدار چربی در هر وعده غذایی باید به شدت کاهش پیدا کند و فیبر بیشتری مصرف شود .به یاد داشته باشید پس هر چند وقت یکبار حتما باید سگتان را نزد دامپزشک برای چکاپ و بررسی وضعیت فعلی میزان چربی خون سگتان ببرید .


چربی خون بالا در سگها

اکثر سگها عاشق پاسخ مثبت صاحبانشان برای گدایی غذاییشان هستند و هر دفعه که صاحب پاسخ مثبت به گدایی او میدهد باعث تشویق بیشترش شده و هر دفعه بیشتر غذای انسانی را گدایی میکند که باعث میشود به سرعت علاوه بر چاقی ، چربی خون نیز بالا برود .


تدوین و ترجمه :مهرناز قاسمی 

منابع :
veterinarymedicine.dvm360.com ، 2ndchance.info ،healthydogtreats.com