پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

سیر مراحل رشد و نمو جنینی در پرندگان· تقسیم بندی مهره داران از نظر پرده های جنینی : به دو گروه بی آمنیون داران و آمنیون داران تقسیم بندی می شوند و آمنیون داران خود به دو گروه سوروپسیده ها و پستانداران رده بندی می گردند . (1)
سوروپسیده ها : گروهایی از مهره داران هستند که تخم می گذارند و تخم های آنها از خصوصیات ویژه ای بر خوردار بوده و ظایف خاصی را در رشد و نمو جنین به عهده دارند. شامل انواع خزندگان نظیر مارها و لاک پشت ها و کلاًتمام پرندگان تخم گذار هستند . (1)
· در مطالعه سیر تکاملی جنینی در پرندگان ، به دلائل زیر، بیشتر مطالعات و تحقیقات بر روی جنین مرغ انجام شده است (1) :
1- جنین جوجه سیستم حیاتی مهره داران خونگرم و آمنیون دار را به خوبی ارائه می دهد.
2- وجوه تشابه زیادی در نمو جنینی انواع پرندگان بالاخص جنین جوجه با انواع پستانداران دیده می شود.
3- با بوجود آوردن سیستم مصنوعی جهت رشد و نمو جنینی ، مطالعه آن ها در آزمایشگاه به سهولت میسر است.
· ساختمان و فیزیولوژی دستگاه تناسلی : (2)
دستگاه تناسلی در پرنده نر :
1- بیضه ها: به صورت جفت ، بیضی شکل و سفید رنگ و به طول تقریبی دو اینچ و قطر یک اینچ هستند. در داخل حفره عمومی قرار گرفته اند . درجه حرارت درون بدن ( 106 درجه فارنهایت ) برای بقای اسپرم فوق العاده زیاد می باشد ، لذا در پرندگان یک سیستم کیسه های هوایی ، جریان دائمی هوا در اطراف بیضه ها ایجاد کرده ، و محیط اطراف آن را خنک نگه می دارد.
هر بیضه از تعداد زیادی لوله های پیچیده نطفه ساز تشکیل شده است .بیضه ها توسط بند بیضه ( یک پرده صفاقی) به جدار پشتی بدن متصل اند.
2- اپیدیدیم : که اسپرم از لوله های نطفه ساز وارد آن می شود .
3- کانال دفران : بعد از اپیدیدیم قرار داشته و از طریق منفذ دفران به حفره کلواکی ختم می شود. اسپرم رسیده از طریق این منفذ به کلوآک میرسد .
دستگاه تناسلی در پرنده ماده:
1- تخمدان ها: تخمدان طرف راستو مجرای تخمک بر همان طرف تحلیل رفته و فقط به صورت اثری باقی مانده اند. تنها تخمدان چپ و مجرای آن نمو کرده و فعالیت دارند.این تخمدان فوق العاده بزرگ می باشد، و این امر احتمالاً برای جبران از دست رفتن غدۀ طرف مقابل است. تخمدان از یک پرده صفاقی پوشیده شده و به وسیله بند تخمدان به جدار پشتی بدن متصل است.
2- راه های تناسلی ماده : (Famale genital tract) عبارتنداز:
· دهانه شیپوری : در ابتدای اویداکت قرار داشته ، و به شکل قیف و دارای جدار چین خورده و مژه دار است . سلول تناسلی ماده به صورت ائوسیت یک وارد این قیف می شود.
· پیمانه(Magnum): قسمت ابتدائی وپیچ خورده وترشحی اویداکت می باشد.این بخش سفیدۀ غلیظ را ترشح می کند، که دورزرده را گرفته، ودردوطرف بند سفیده را تشکیل می دهد.دو تقسیم اولیه تخم در این قسمت از لوله صورت می گیرد.عبور تخم از این قسمت سه ساعت طول می کشد.
· تنگه(Isthmus ): قسمت پایین لوله که سفیده رقیق وپوسته غشایی مضاعف را می سازد.در این قسمت تقسیمات تا تشکیل بلاستولا پیش می رود، و مدتزمان آن 3 تا 4 ساعت است.
· رحم (زهد ان): یک کیسه غده دار ترشحی که پوستۀ سهلایه ای سخت تخم را ترشح می کند.
· مهبل (Vagina ) یک راه کوتاه از زهدان به کلواک است . تخم از این راه وارد کلواک شده و خارج می شود.

پیدایش و تکامل سلول های تناسلی نر:(2 )
اسپرماتوگونیا به صورت توده هایی به دیواره لوله های نطفه ساز چسبیده هستند. این سلول ها پس از یک سلسله تقسیمات ، اسپرماتوسیت های اولین را می سازند. دو تقسیم رسیدگی متوالیاً انجام گشته،ازهراسپرماتوسیت اولین دو اسپر ماتوسیت دومین وسپس ازهریک از آن ها دو اسپرماتید بوجود می آیند.اسپرماتید پس ازطی مراحل دگردیسی ، به یک اسپر ماتوزوئید تبدیل می گردد. اسپرماتوزوئید رسیده باریک و کشیده و دارای سر، قطعـۀ میانی، ودم مشخص است. هسته در قسمت سر واقع شده و روی آن آکروزوم قرار دارد. قطعۀ میانی یا گردن سانتریولها را در بر دارد . دم دارای یک رشتۀ محوریست که به استثنای انتها از یک لایۀ نازک سیتوپلاسم پوشیده شده است.
پیدایش و تکامل سلول های تناسلی ماده:
اکثرسلولهای تناسلی ماده در تخمدان بالغ به حالت ائو گونیوم می باشند. در اولین مراحل سیر تکاملی تخمک ، تعدادی سلولهای فولیکولی هر یک از آنها را فرا گرفته و تشکیل یک فولیکول را می دهند. هر ائو گونیوم توسط یک غشاء به ناممنطقه شعاعی (zona radiation ) پوشیده می شود.
ائو گونیوم به ائو سیت اولیه با هستۀ کوچک و مقدار محدود سیتوپلاسم و زردۀ حجیم تبدیل می گردد.این زرده ذخیرۀ غذائی لازمبرای جنین درمدت 21 روز زندگی جنینی است.(2 )
میوز اول قبل از خروج تخمک از تخمدان صورت می گیرد که نتیجۀ آن ایجاد گویچۀ قطبی اول و
ائو سیت ثانویه است و بعد از ورود به دهانه شیپوری در این مرحله میوزی باقی می ماند.(1)
ائو سیت برای خروج از تخمدان، غلاف فولیکولی را در محلی که بدون رگ خونی است به اسم لکه (Cicatrix )می شکافد و به حفرۀ عمومی و سپس شیپورکه درمجاورت تخمدان است وارد می گردد.(2)
میوز دوم با نفوذ اسپرم صورت می گیرد و دراینحال دومین گویچه قطبی نیز آزاد می گردد. تعداد زیادی اسپرم می تواند درشیارهای دهانۀ شیپوری به حالت ذخیره بهمدت 20 – 30 باقی بماند . لذا یک مرغ با چند آمیزش قادر استتاحدود یک ماه اسپرم ذخیره داشته باشد. (1)
· لقاح و تشکیل تحم
در اغلب پرندگان در طی لقاح پلی اسپرمی صورت می گیرد یعنی در طی لقاح تعداد زیادی اسپرم به تخمک نفوذ می کنند ولی تنها یکی از آنها با سلول تخمک لقاح می یابد. پیش هسته های نر وماده به یکدیگر نزدیک شده و با هم ترکیب می شوند و سلول تخم تشکیل می شود. باقی اسپرم ها ی نفوذ کرده به منطقۀ زرده ای وارد می شوند و در زیر و اطراف آن تجمع می یابند و تا مرحله بعد ( بلاستولاسیون ) در این مکان باقی می مانند . نفوذ اسپرم ها به زرده باعث آزاد شدن آنزیم های آکروزومی اسپرم ها می شود ، آنزیم ها زردۀ زیر نطفه را تخریب کرده و سرانجام تعدادی هسته در این منطقه یاقی می ماند که به آن سنسیتیوم ورشو (Virchow syntitium ) یا مروبلاست ها می گویند. یا تخریب زردۀ زیر نطفه ، حفره ای تشکیل می شود که بلاستوسل کاذبی را ایجاد می کند . پس از این مرحله تخمک شکافتگی های خود را آغاز می کند و به طرف پیمانه حرکت می کند.در پیمانه دو ترکیب پروتئینی نسبتاً غلیظ ترشح می شود که یکی از این ترکیبات بند های زرده ای یا شالاز ها( رشته های مخاطی پیچیده ای در اطراف زرده است که از آلبومین رقیق احاطه شده است ) را ایجاد می کند و بخش دیگر سفیدۀ غلیظ را تشکیل می دهد که دور تادور زرده را احاطه می کند.این عمل حدود سه ساعت طول می کشد.
پس از این مرحله تخم ( جنین ابتدائی) به تنگه منتقل می شود و دراین مکان بخش اصلی سفیده یا سفیدۀ رقیق شده ترشح می گردد. مرحلۀ بعدی ایجاد لایۀ خارجی تخم یا پوستۀ آهکی است که در زمان طولانی تری صورت می گیرد . تخم حدود 20 ساعت در رحم متوقف می شود و پس از تکمیل شدن پوسته به کلواک و از آنجا به خارج بدن منتقل می شود.(1)
منابع استفاده شده
1- پریور – کاظم / جنین شناسی
2- مدرّس زاده رحمانی – طاهره/ جنین شناسی مهره داران
3- هویون – شارل/ ترجمه : صدوقی- مهرانگیز / جنین شناسی
Dr. Steven Scadding ( scadding@uoguelph.ca ) or Sandra Frombach (sfrombac@uoguelph.ca) 4-
5 - www.biol.sc.edu/courses/bio102/40-ol.html
6- it.stlawu.edu/~mtem/devbiol/db99atlas.htm

سیر مراحل رشد و نمو جنینی در پرندگان:بخش دوم· تقارن یابی و چرخش تخم:
تقارن یابی تخم مسئله مهمی در جنین شناسی مرغ است ، در صورتی که این گردش و تقارن یابی از حالت طبیعی خود خارج شود، تخم به طور غیر عادی گذاشته شده و امکان ناهنجاری در جنین و حتی احتمال مرگ در مرغ نیز وجود دارد. ( 1)
نمو جنین پرندگان در سطح زرده در جهت غیر مشخص و نامعینی انجام نمی گیرد. بلکه محور مغزی – دمی و طرز استقرار جنین در سلول تخم از اصل فون بر( VON BEAR ) متابعت می کند . بر اساس این اصل :
" موقعیکه تخم مرغی را از انتهای بزرگ آن ، یعنی از ناحیه ایکه اطاق هوائی وجود دارد نگاه می کنیم ، محور مغزی – دمی جنین را عمود بر دو انتهای بزرگ و کوچک تخم می بینیم . بعلاوه سر جنین مختصری بطرف مقابل یعنی بجانب انتهای کوچک تخم منحرف می باشد." (3)

چرخش تخم در داخل اویداکت:
تخم مرغ تقریباً 24 ساعت در اویداکت سمت چپ باقی می ماند ، در صورت لقاح، نمو آن در این مدت تمام شده و سگمانتاسیون آن در موقع تخم گذاری به پایان رسیده است. سطوح اویداکت حرکات دورانی آرامی را در سلول تخم برقرار می نمایند. در اثر این تغییرات و تحت تأ ثیر این حرکات دورانی محور بزرگ سلول تخم مشخص می شود . به این طریق که ابتدا در شالاز پیچ خوردگیهایی ایجاد می گردد. پیچش شالاز تقریباً یکنواخت بوده و جهت آن در تخم تمام پرندگان یکسان است. به این معنی که در انتهای بزرگ تخم پیچش شالاز بطرف راست ( راست گرد) ودر انتهای کوچک تخم بطرف چپ ( چپ گرد)می باشد.
در موارد استثنایی شالاز به طریقۀ عکس پیچیده ، جنین نیز بر خلاف آنچه در اصل فون بر ذکر شد، در سطح زرده نمو می یابد، و درست مثل این است که زرده را در داخل تخم گردانیده باشند.در این حالت سر جنین نیز بجانب انتهای بزرگ تخم ، منحرف می شود.(3)
تخم در طول مسیر حرکت خود در داخل اویداکت ، از سمت نوک باریک به طرف مخرج گردش و حرکت می کند و انتهای پهن که در زیر آن اتاقک هوا است همیشه به طرف بالاقرا می گیرد.(1)
طرز استقرار تخم در داخل رحم :
وضعیت تخم در داخل رحم معمولاً ثابت است. در مرغ معمولاً در 90 درصد موارد انتهای کوچک تخم در جلو و به سمت کلواک می باشد و فقط در 10 درصد موارد ممکن است انتهای بزرگ تخم بجانب کلواک باشد.(3)
منابع:
1- پریور – کاظم / جنین شناسی
2- مدرّس زاده رحمانی – طاهره/ جنین شناسی مهره داران
هویون – شارل/ ترجمه : صدوقی- مهرانگیز / جنین شناسی

سیر مراحل رشد و نمو جنینی در پرندگان:بخش سوم· تقسیمات شکافتگی (کلیواژ):
در حدود ده ساعت بعد ازلقاح وتشکیل تخم اولین شکافتگی صورت می گیرد.این شکافتگی فقط شامل بخش هسته دارسلول تخم است وحواشی وعمق زیادی اززرده مشمول شکافتگی نمی شود.نوع شکافتگی درمرغ قرصی است (Discoid cleavage ) (1)
حدود 15 دقیقه بعد دومین شکاف تقسیم ، که معمولاًعمود بر شکاف اولیه است ظاهر می شود. مدتی بعد سومین و چهارمین شکاف عمود بر دومین ظاهر می شوند. تا این مرحله سلول ها فاقد غشاء پلاسمایی خارجی می باشند ، و بلاستومر های حاصل هنوز دارای حد معین و مشخص نیستند، زیرا هیچ شکافی تا عمق و تا حاشیه ادامه نمی یابد.(2)
· بلاستولائی شدن :
در شکافتگی پنجم که مرحله 32 تایی است ، سلول های اطراف تقسیم می شوند. این مرحله آغاز بلاستولا سیون است و تا قبل از آن را می توان معادل مورولا محسوب نمود. با این شکافتگی یک ورقۀ سلولی تشکیل می شود که بلاستولای دیسکی شکل را ایجاد می کندو(( سنسیتیوم ورشو)) در حواشی آن مشخص می شود.(1)سلول های سطحی در قرص رویانی ، از روی زرده قدری بلند شده و یک شکاف باریک در زیر آنها تشکیل می گردد، که همان بلاستوسل یا حفرۀ تسهیم است. در این حالت رویان را بلاستودرم می نامند. بلاستودرم در ابتدا فقط از یک یا دو طبقه سلول تشکیل
شده است .(2)
یک بخش شفاف ونازکی دروسط به نام منطقۀ شفاف ( Area pellucida) و یک بخش تیره به نام
منطقۀ کدر(Area opaca ) در اطراف بوجود می آید. در مرحلۀ بعدی یک لایۀ سلولی در زیر بلاستودرم بوجود می آید، که آندودرم را تشکیل می دهد.این لایه در اثر پدیدۀ تورق و از منطقۀ کدر بوجود می آید .در این موقع مرحلۀ بلاستولاسیون هم پایان می یابد.بلاستوسل به دو فضا تبدیل می شود که یکی را بلاستوسل و دیگری را لوله گوارشی ابتدایی یا ارکانترون ابتدائی می گویند.به این ترتیب در این مرحله دو لایه سلولی دیده می شود ، لایه خارجی اکتوبلاست، ولایه داخلی آندوبلاست یا هیپو بلاست نام دارد.(1)
بیشترین مراحل شکافتگی تا حد نهائی بلاستولاسیون قبل از دفع تخم در داخل بدن حیوان ماده انجام می گیرد.
· گاسترولاسیون:
در جنین مرغ به علت وجود یک زردۀ حجیم ، بلاستوپور به طریقی که در قورباغه تشکیل می شود وجود ندارد، و اصولاً هیچ شکافی ظاهر نمی گردد. (2)
سه نوع حرکات گاسترولاسیون در جنین مرغ قابل مشاهده است : حرکات همگرایی، حرکات واگرایی و مهاجرت. در مرحله اول حرکات همگرایی و بعد حرکات واگرایی انجام می شود.
1- در طی حرکات همگرایی و مهاجرت دستجاتی ازسلول ها از مناطق مختلف حاشیه ناحیه شفاف حرکت کرده و و با یکدیگر تجمع حاصل می کنند و ساختمان قله مانندی را در منطقه شفاف در جهت دمی سری ایجاد می کنند . ( در حدود 2 ساعت پس ازقرار دادن در انکوباتور)
2- منطقه قله ای تجمع سلولی در ناحیه شفاف به طرف ناحیه سری آینده توسعه و پیشروی می کند.( در حدود 5 ساعت پس ازقرار دادن در انکوباتور)
3 – عمل پیشروی و تجمع سلول های منطقه قله ای ادامه می یابد تا اینکه یک فرم تقریباً کشیده ای از تجمع سلول ها ایجاد می شود.( در حدود 10 ساعت پس ازقرار دادن در انکوباتور)
4- تشکیلات تجمع یافته سلولی ایجاد ساختمانی با عنوان گره هانسن (گره اولیه) و خط اولیه را می کند، که گره هانسن در جلو وخط اولیه در عقب آن قرار می گیرد. ( در حدود 16 ساعت پس ازقرار دادن در انکوباتور)
- در وسط گره هانسن یک چال اولیه (Primitive pit ) و دروسط خط اولیه شیار وسطی یا شیار اولیه (Primitive groove ) بوجود می آید که این شیار و خط هم ارز بلاستوپور است.
6- به محض تشکیل گره اولیه و خط اولیه ، شکل ظاهری منطقه شفاف تغییر کرده و تقریباً به وضعیت کشیده و گلابی مانند می آید که در قسمت جلو پهن و در قسمت عقب باریک می شود.
7- زائده سری درست در جلو گره هانسن تشکیل می شود.که پیش فرم نوتوکورد بوده و به مفهوم تشکیل سر جنین از آن نمی باشد.(نام صحیح تر آن صفحۀ طناب پشتی است) در مراحل ( منبع تصویر : 6 )
بعدی رشد و نمو ، سر جنین در این ناحیه تشکیل می شود. ( در حدود 18 ساعت پس ازقرار دادن در انکوباتور)
8- با حرکات گاسترولایی اکتودرم در سطح ، مزودرم در میان و آندودرم در زیر مزودرم و بالای تودۀ زرده ای بوجود می آید. ( 1)
منابع استفاده شده در این تحقیق:
1- پریور – کاظم / جنین شناسی
2- مدرّس زاده رحمانی – طاهره/ جنین شناسی مهره داران
3- هویون – شارل/ ترجمه : صدوقی- مهرانگیز / جنین شناسی
Dr. Steven Scadding ( scadding@uoguelph.ca ) or Sandra Frombach (sfrombac@uoguelph.ca) 4-
5 - www.biol.sc.edu/courses/bio102/40-ol.html
6- it.stlawu.edu/~mtem/devbiol/db99atlas.htm

سیر مراحل رشد و نمو جنینی در پرندگان:بخش چهارم· نورولاسیون :
1- مجموعه سلول هایی که در اثر گاسترولاسیون در طرفین شیار اولیه گرد هم می آیند در زیر اکتودرم شروع به توسعه یافتن به طرفین و عقب می کنند. ضمن این تغییرات سلول های زائد ۀ سری نیز به طرف عقب و گره هانسن گسترش می یابند .
( دراثر تکثیر و طویل شدن سلول ها) این تودۀ سلولی مزودرم پروکوردال نام دارد ، که به نوتوکورد تبدیل می شود.
بخش مزودرمی طرفین آن مزودرم پاراکسیال گفته می شود که صفحات جانبی جنین را ایجاد می کند.(1)
2- با تشکیل نوتوکورد و رشد ونمو آن گره هانسن عقب نشینی می کند و اکتودرم یا لایه خارجی جنین روی آن ر امی پوشاند و نوتوکورد اکتودرم سطح خود را جهت تشکیل صفحۀ عصبی القاء می کند. با این تغییرات سلول های اکتودرمی سطح نوتوکورد به نوروبلاست تبدیل می شوند.
با تشکیل صفحه عصبی اولین جفت سومیت ها ظاهر می شوند.در بخش قدامی جنین یک بخش
فاقد مزودرم به نام پیش آمنیون ایجاد می شود(1)( در حدود 20 ساعت پس ازقراردادن در انکوباتور)
3- در حدود 24 ساعت پس از انکوباسیون صفحه عصبی در دو طرف شروع به چین خوردگی کرده و در نتیجه در وسط آن یک شیار ناودانی به اسم شیار عصبی تشکیل می شود. این شیار در یک تا دو ساعت بعد کاملاً تشکیل می شود و دو نوار برجسته به اسم چین های عصبی در دو طرف آن مشخص می گردند. در این مرحله سه جفت سومیت و تشکیلات لوله گوارشی شروع به ظاهر شدن می کند. (2)
در این مرحله منفذ عصبی جلوئی شروع به بسته شدن می کند.(1)


· مرحلۀ 7 سومیتی:
در این مرحله منفذ عصبی جلوئی هنوز کاملاً بسته نشده و منفذ عقبی باز است و 7 جفت سومیت تشکیل شده است . لوله گوارشی
جلوئی به تدریج به لوله گوارشی میانی می پیوندد و ساختمان های سیاهرگی در سطح زرده از جزایر رگ ساز بوجود می آیند.
همزمان با تشکیل رگ ها ، سومیت ها و لوله گوارشی، مغز از سه بخش جلوئی ، میانی و عقبی تشکیل می شود که مغز جلوئی پهن تر، میانی باریکترو عقبی باریکتر از مغز میانی است و بدنبال آن نخاع قرار می گیرد.(1)(تقریباً 28 ساعت پس از انکوباسیون)


زیست شناسی برای همه
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

گربه

سگ

مار

ماده

تولد

آموزش

حيوانات

درمان

گزارش

بدن

ماهی

ماهي

حیوانات

مورد

سگها

فیلم

مغز

عکس

گنجشك

حیوان

پرندگان

4

گاو

یابی

پستانداران

دریایی

انسان

انگلیسی

روند

رشد

ی

کوتوله

قورباغه

لاک

پشت

عشق

جوجه

موش

ظاهری

زندگی

بزرگ

خرگوش

ستاره

انواع

بین

لقاح

نژاد

مرغ

تاثیر

همستر

مگس

وضعیت

کتاب

خوراکی

فرق

جانوران

دستگاه

افزایش

چند

دکتر

شناسی

"

عقاب

ماهیان

نوع

دوران

دوم

روز

اول

کشی

قبل

سوم

فایل

میمون

ساعت

کار

قسمت

پیش

تخم

گذار

گام

طوطی

زمان

تصاویر

پرنده

تكامل

عنکبوت

شرایط

بالغ

پلنگ

چرخه

داخلی

مقایسه

بررسی

نحوه

تناسلی

مهبل

محل

کاذب

تصویر

اولیه

پستاندار

العاده

طبیعی

مرحله

استخوان

مژه

نگهداري

ایجاد

اردک

عصبی

تفاوت

عروس

نقاشی

اندام

بندی

اوليه

مراحل

سیستم

داخل

سلول

نمایش

چگونگی

همراه

فنچ

حرکات

خزندگان

شکل

تعداد

دوره

نمو

مختلف

داران

کامل

اسم

جنین

1

قطب

تعریف

حفره

عکسهای

ساعته

محلی

جنين

تکامل

تبدیل

مقاله

اساس

دیدنی

خروس

هلندی

پرده

گنجشک

اولين

حرکت

منقار

گذاری

مارها

تحليل

رود

رده

مهره

طناب

زاده

دارن

وظیفه

بصورت

تخصصی

زایی

خرگوشها

عکسهایی

هايي

جفت

پلی

اردك

رحم

عكس

لوله

رویان

صفحه

جنینی

کرمهای

چیست

كامل

متری

تحقیق

تکثیر

تجمع

جمله

هسته

فرایند

بقای

ترجمه

تصویری

سلولهای

تشکیل

سری

محور

ابتدایی

مقالات

گذاران

تشكيل

برنده

چرخش

معنی

سير

متن

شناسي

هورمون

گویچه

گوارشی

دستگاههای

توضیحات

نفوذ

سلولی

دوزیستان

لايه

تحلیل

روزی

تقسیمات

توضیح

گوارشي

گره

تقسیم

ريزي

ر

لایه

شعاعی

فيلم

ابتدايي

پیوندد

دانلود

دبستان

زرده

تکاملی

گذاشته

اسپرم

پور

مجرای

سیر

درپرندگان

میلی

کانال

کلیپ

اپیدیدیم

قیفی

tabid

محمودی

درگینس

محورهای

میشن

تخمدان

صاویری

پ

درسی

search

نازایی

24ساعته

تخمک

واژن

دوزیست

كيسه

هــــا

ترشح

بـا

مـو

یکــــــ

بـه

انتهای

پر

نر

است

تخمگذار

21

دار

دم

جنی

:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی