انواع و شرایط محل نگهداری اسب ها


در ابتدای این پست از شما دعوت می کنیم اگر علاقه دارید در مورد اسب ها بیشتر بدانید از این پوستر آموزشی دیدن کنید.این پوستر مقدمه ای برای شناخت اسب هاست.همچنین شما می توانید با اصول واکسیناسیون در اسب ها در اینجا آشنا شوید. اسب داراي وجوه تمايز و مشخصاتي است كه بخشي از طبيعت او هستند.وجوه تمایزی اسب ها را نیز در این پست برایتان شرح دادیم.در این پست با انواع مکان های زندگی مناسب برای حیوان اسب و ویژگی های هر کدام از این مکان ها آشنا می شویم.اصطبلاز آنجایی كه اسب بيشتر اوقات شبانه روز را در اصطبل بسر مي برد محل نگهداري او بايد داراي شرايط زير باشد :
آفتابگير باشد ، تا هم خود اسب و هم محيط اطراف او در معرض تابش نور خورشيد بوده و در معرض امراض ناشي از عدم تابش نور قرار نگيرد. اسب بطور مداوم خود را تخليه مي كند و محيطي مناسب براي رشد و نمو ميكروبها بوجود مي آورد و ميكروب امراضي از قبيل كزاز در محيط آلوده اصطبلي بدون نور آفتاب ، براحتي زندگي مي كنند.


داراي فضاي كافي بوده تا اسب براحتي در آن گردش كرده و بخوابد و بلند شود . اسبها در صورت احساس امنيت و داشتن فضاي كافي براحتي مي خوابند .
حرارت ثابتي داشته باشد .
- ديوارهاي آن از مصالحي ساخته شده باشد كه در اثر سايش اندامهاي اسب با آنها ،او را زخمي نكند.


- آخورها و كف آن قابل شستشو باشد و هر چند روز يكبار بخصوص آخورها ، تميز شوند . بستر نرم و پوشيده از كلش يا خاك اره باشد تا براحتي قابل حمل و نقل بوده و هرچند روز يكبار تعويض شوند .
- درب و يا دربها به اندازه كافي فضا براي ورود و خروج اسب داشته باشند .
- حصارهاي بين اتاقك ها طوري تعبيه شوند كه اسب ها براحتي يكديگر را ديده و از مصاحبت با يكديگر لذت ببرند.

انواع و شرایط محل نگهداری اسب ها


مزرعه ، پادوك يا مرتع


اسب ها بايد مدتي آزادانه در مرتع ، مزرعه ، پادوك ها رها باشند . گذشته از علف كه غذاي طبيعي اسب است ، وقت گذراني در محوطه باز به او آرامش مي دهد . بعضي از اسب ها به طور دائم آزاد هستند و برخي به تناوب ، هفته ای يا ماهی را آزادانه سر مي كنند . اسب های درون اصطبلي كه تمام مدت هم زير فشار كار هستند ، معمولا تعطيلات خود را در محوطه آزاد مي گذرانند . مهم نيست اسب چه مدت آزاد باشد ، مهم اين است كه اطمينان داشته باشيم حصار محوطه اي كه در آن رها شده ايمن است.
آنچه را كه بايد درفضاي آزاد مد نظر داشت ، قبل از آنكه اسب را رها كنيم نكاتي زير است :

انواع و شرایط محل نگهداری اسب ها
حصار


دو نكته اساسي دررابطه با حصار وجود دارد:1- به اسب آسيب نرساند . 2 - امكان فرار نداشته باشد . حصاري كه به درستي تعبيه نشده است ، اسب را به مخاطره انداخته ، به او آسيب هم مي زند . هر حصار ناامني ممكن است باعث شود تا اسب با پريدن از روي آن ، شكستن آن يا فشار و پائين كشيدن آن ، فرار كند .
حصارهائي كه پايه هاي عمودي و اتصال هاي افقي چوبي دارند:


اين نوع حصارها گرانترين و بهترين نوع حصار محسوب مي شوند . در اين نوع حصارها دو يا سه نرده روي دو پايه نصب مي شوند . اين نوع حصارها پس از نصب بايد به درستي نگهداري شده و هر پايه يا نرده شكسته بلافاصله ترميم و يا جايگزين شود . چوب هاي اين نوع حصار بايد ايزوله شوند تا در مقابل هوا و جويدن اسب مقاومت كنند.


پايه هاي چوبي و سيم:
 هزينه اين نوع حصارها كمتر است. ممكن است رديف بالا را نرده چوبي استفاده كرد و يا سه يا چهار رديف سيم از روي هر پايه عبور داد . سيم ها بايد به خوبي كشيده شده و روي هر يك از پايه ها محكم شوند . ارتفاع سيم رديف زيرين از زمين در حدود 45 سانتيمتر است تا اسب نتواند دست و پاي خود را از زير رد كرده و گير بيفتد. اگر ارتفاع سيم زيرين بيش از حد باشد ، ممكن است اسب سر خود را هم از زير آن رد كند .


حصار هاي الكتريكي:
 اين نوع حصارها بيشتر براي تفكيك استفاده مي شود و زماني كاربرد دارد كه اسب از وجود آن آگاه بوده و به عملكرد آن پي ببرد . در اين نوع حصارها احتمال خطر براي انسان و بخصوص اطفال وجود دارد . بهترين روش نمايان كردن چشم انداز آن است كه در فواصلي علامتي از پارچه يا پلاستيك به آن وصل مي كنند .

انواع و شرایط محل نگهداری اسب ها


درختچه

اين نوع حصار بايد به اندازه كافي انبوه باشد تا امكان فرار را از اسب بگيرد و در عين حال بايد در تعبيه درختچه هائي استفاده كرد كه سمي نبوده و تيغ و خار آنها اسب را به خطر نياندازد.از اين نوع حصارها بعنوان سرپناه هم مي توان استفاده كرد .


ديوار

عرض و ارتفاع اين ديوارها بايد طوري باشد كه هم جلوي پريدن اسب از روي آنها را گرفته و هم در اثر لگد زدن نريزد.
حصارهاي نامناسب عبارتند از:


حصارهای توری


اين نوع حصارها اسب را ترغيب مي كنند كه دست يا پای خود را داخل آن فرو كرده و گير بيفتد و يا حصارهایی كه پايه های نرده مانند نوك تيز دارند و نرده هاي آن هم سيمي است ، سرهاي نوك تيز پايه هاي اين نوع حصارها اسب را زخمي مي كنند.


سيم خاردار


از اين نوع حصارها در اغلب مراتع استفاده مي شود . اگر اسب خود را براي خاراندن به خارهاي اين سيم بمالد زخمي مي شود. اگر از اين نوع حصار استفاده كرديد بايد از استحكام سيم ها بطور دائم اطمينان داشته باشيد. سيم ها بايد محكم و كاملا كشيده شده باشند . اگر سيم از جاي خود رها و آزاد شود ، به دور دست و پاي اسب پيچيده و آن را به شدت زخمي مي كند. اطراف خارجي حصار هم بايد بطور دائم مراقبت شود تا علوفه در دسترس اسب به هنگام كشيدن سرش به بيرون براي چريدن آنها سمي نبوده و آسيب رسان هم نيستند. هر نوع نارسایی در حصار بايد به فوريت برطرف شود.


دروازه

دروازه بايد به اندازه كافي عريض باشد تا اسب ها و خودروها يه راحتي از آن عبور كنند و همواره در شرايط مناسب باشد تا در استفاده از آن به زحمت نيفتيم.دروازه بايد طوري تعبيه شود كه انسانها به عبور از روي آن تشويق نشوند.اينگونه دروازها گاهي از لولا و يا از جا در رفته غير قابل استفاده مي شوند . چفت ها بايد بالا و پائين تعبيه شود تا در لنگر نياندازد.موقعيت قرار گرفتن درب ورودي براي دسترسي بسيار اهميت دارد.درب ورودي كه رو به جاده اي پر رفت و آمد تعبيه شده چندان قابل توجه نيست.براي عبور و مرور اسبها ايجاد خطر كرده و دزدي اسب را هم ساده تر مي كند .دسترسي به درب ورودي بايد راحت ، ساده و داراي امنيت كافي باشد .